aromaty do ciast

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

aromaty do ciast

Post autor: kfiatek »

Mam pytanie - czy komus udalo sie znalezc aromaty do ciast, cukier waniliowy itd, ktore byłyby bezglutenowe?
Jak rozumiem aromaty i barwniki moga byc robione z surowcow zawierajacych gluten (choc co do szczegolow nie jestem pewna), poza tym jesli produkt jest robiony na tych samych liniach produkcyjnych co glutenowe produkty to tez chyba nie powinnismy go uzywac.
Jak na razie odpowiedziala mi Delecta, negatywnie niestety, mam zamiar skontaktowac sie z innymi producentami, ale nie wiem, czy cos z tego bedzie.
Czy ktos probowal czyms zastepowac gotowe olejki do ciast?
Tak na logike, powinno sie dac, ale z wyjatkiem wanilii, nie jestem pewna proporcji i skutkow.
Oto co mi przychodzi do glowy - bede wdzieczna za ewentualna weryfikacje:

:idea: aromat waniliowy: laska wanilii albo zrobiony samodzielnie cukier waniliowy (laska wanilii na paczke cukru pudru, zamknac w szczelnym pojemniku - cukier przejdzie zapachem wanilii)

:?: aromat rumowy, arakowy - teoretycznie powinno sie dac zastapic rumem (dostepny) lub arakiem (sprawdzilam na sieci ze cos takiego istnieje, chociaz w zyciu nie widzialam). Pytanie w jakich proporcjach? Czy jesli wleje kieliszek rumu do ciasta zamiast esencji rumowej, to to ciastu nie zaszkodzi?

:?: aromat pomaranczowy, cytrynowy - hm, moze skorka pomaranczowa lub cytrynowa? Nie wiem czy kandyzowana sie nada i ile tego dac?

:?: aromat migdalowy - tu juz calkiem nie wiem. Zmielone migdaly???

Przy okazji, jesli to kogos interesuje, znalazlam przepis na marcepan i skorke pomaranczowa - wyglada w miare prosto.
http://www.restaurants.pl/ciekawostki/p ... teczne.htm
dagma7
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: sob 18 kwie, 2009 17:14
Lokalizacja: śląskie

Post autor: dagma7 »

podnoszę

Dopiero zaczynam czytać składy, jestem zielona coraz mniej ale ciągle jeszcze ...

Co z aromatem wogóle? Jeśli jest na jakimś produkcie tylko aromat, bez wyjaśnienia jaki, i nie ma składników śladowych czy alergennych to czy trzeba się tym martwić...?
(pewnie tak)
Na moich cukierkach uwielbianych kinder chocko bons jest taki właśnie aromat a czytałam na forum że są one bezpiecznie.( Tak na marginesie, wierzycie że są i można jeść te cukierki? )
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

W aromatach jako nośnik faktycznie może pojawić się gluten.
Teoretycznie, jeśli na opakowaniu nie ma ostrzeżenia, że produkt zawiera gluten, jest on bezpieczny. Tak na 90%....
Żeby spać spokojnie najlepiej jednak wykonać ten telefon do działu jakości, pogadać z technologiem, czy potwierdza listę składników i dołączone deklaracje o alergenach. W ten sposób Twój ulubiony produkt trafia na listę bezpiecznych.
dagma7 pisze:Na moich cukierkach uwielbianych kinder chocko bons jest taki właśnie aromat a czytałam na forum że są one bezpiecznie.( Tak na marginesie, wierzycie że są i można jeść te cukierki? )
Tak, gdyż właśnie informacje z opakowania zostały potwierdzone przez producenta: viewtopic.php?p=24812&highlight=#24812 Co prawda, to jednak inny produkt, więc w sumie operację powinno się powtórzyć <mmm>
dagma7
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: sob 18 kwie, 2009 17:14
Lokalizacja: śląskie

Post autor: dagma7 »

Myślałam raczej o tym wątku, viewtopic.php?t=1597&highlight=ferrero ale post jest z 2006, więc ciekawe czy bezglutenowość tych cukierków jak i nutelli jest akutalna.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Trochę czasu upłynęło. Lepiej sprawdzić.
ODPOWIEDZ