bez glutenu i mleka

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

aguś
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: śr 30 cze, 2004 00:06

bez glutenu i mleka

Post autor: aguś »

:) Witam po raz pierwszy w forum. Moja córeczka (2 latka i 8 miesięcy)jest na diecie bezglutenowej i bezmlecznej. Proszę o jakiś przepisy uwzględniające tę dietę, bo nie trafiłam na takie, a już nie mam pomysłów co jej dawać do jedzenia.
Beatka i Marek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pn 26 lip, 2004 08:52
Lokalizacja: Zielonka

Post autor: Beatka i Marek »

Witaj,
ta strona aż kipi przepisami i innymi radami. Wystarczy poszperać po forach. Na głównej tez jest dział z przepisami...
Pozdrawiamy
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

Witam rowniez,

Ja mam od urodzenia taka sama diete jak Twoja corka i wlasciwie nigdy nie korzystalam z zadnych przepisow oznaczonych jako "bezglutenowe". Uzywam normalnych ksiazek kucharskich, roznych broszurek z przepisami, czasem jak mam ochote na cos nowego ide do kiosku kartkuje jakies czasopisma o gotowaniu i jesli widze ze w danym numerze jest troche przepisow ktore da sie zaadoptowac do diety to kupuje ;) Jesli sie samemu gotuje to prawie wszystko da sie zrobic. Jedyne czego nie potrafie zastapic to ser zolty (w rzeczach typu pizza czy zapiekanki) oraz ser bialy (w rzeczach typu sernik) i jogurt (sosy). Poza tym, uzywajac normalnych przepisow, zastepuje:
mleko, maslanke -> mlekiem sojowym,
smietane -> smietana sojowa jak uda mi sie dostac, jak nie to pomijam :)
maslo -> margaryna bezmleczna (w wypiekach najlepiej taka do pieczenia, jak np. Maryna, bo te do smarowania daja zakalce ;) )
make -> maka bezglutenowa mix (wypieki) lub kukurydziana (panierki) lub ziemniaczana (placki ziemniaczane)
kasze manna -> kasza kukurydziana, kuskus -> kasza jaglana, inne kasze-> w zaleznosci od potrawy, ryzem, brazowym ryzem, kasza gryczana,
bulke tarta -> bulka tarta bezglutenowa
chleb -> chlebem bezglutenowym,
zup nie zageszczam ani nie zabielam bo nie przywyklam, ale na pewno mozna maka bezglutenowa
itd.
Nawet ciasta z "normalnych" przepisow przewaznie wychodza! (dodam, ze ja osobiscie nie mam czasu ani cierpliwosci do skomplikowanych i pracochlonnych przepisow, wiec ograniczam sie do ciast na proszku, ew. w chwilach szalenstwa moge zrobic pierniczki albo tort, wiec to wiem, ze na pewno sie da. Przypuszczam ze niestety ciasta kruche i francuskie moga byc trudne lamane przez niewykonalne z maki bezglutenowej).

A na co bardziej karkolomne rzeczy typu pierogi znajdziesz przepisy na tym forum.

Glowa do gory - to naprawde nie jest trudne!
aguś
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: śr 30 cze, 2004 00:06

Post autor: aguś »

:P Dzięki za otuchę! Też staram się robić tak jak Ty, ale córeczka ma alergie też na soję, kukurydzę, pomidory, kurczaka, ryby, kakao, więc czasami mam kryzys w gotowaniu. Internet mam od wiosny i na tą stronę trafiłam sama przez przypadek. Możliwe że jeszcze wszystkiego niedoczytałam. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

uj, to faktycznie nie masz latwo. Nie wiem czy dobrze mi sie wydaje, ale chyba we wszystkich mixach mak bezglutenowych jest skrobia kukurydziana? Nie jestem pewna czy gdzies nie widzialam jakiegos mixu ryzowego, ale moze mi sie tylko wydaje. A co z margaryna? Zdaje sie ze w tych bezmlecznych emulgatorem jest lecytyna, to sie chyba z soi robi? (przepraszam jesli zadaje glupie pytania, ale jak dotad nigdy nie probowalam unikac soi i kukurydzy i zaczelam sie zastanawiac, jak rozwiazac taki problem).

Na hamerykanskim forum o Celiakii, ktore czasami czytam, ktos wymyslil mix 3 rodzajow maki ryzowej - zmieszal w rownych proporcjach make ryzowa grubo, srednio i drobnoziarnista, wszystkie albo ze stoisk ze zdrowa zywnoscia albo z zywnoscia azjatycka. U nas pewnie identycznych mak nie da sie kupic, ale moze bedzie gdzies cos zblizonego? Autorka tegoz pomyslu zachwalala, ze mix 3 grubosci mak ryzowych sprawia ze ciasta wychodza pyszne i prawie takie same jak "normalne". Tu jest ten watek: http://www.glutenfreeforum.com/index.php?showtopic=2434

Widzialam ostatnio w jednym sklepie taka nowosc jak mleko ryzowe. Na Zachodzie to ponoc jest, u nas chyba jeszcze rzadkosc. Niestety nie wiem jak smakuje bo cena mnie troche zniechecila - ok. 11 zl za litrowy karton...

Daj znac, jak to jest u ciebie z ta maka i margaryna - jesli masz jakies "jadalne" opcje, to mam przepis na calkiem niezly tort bezglutenowy i bezmleczny. Co prawda w oryginale jest kakao, ale mysle ze spokojnie da sie pominac.

Ostatnio znalazlam fajna stronke z cala masa przepisow - oczywiscie, czesc z tego bedzie na pewno niejadalna, ale cos powinno sie dac wybrac: http://www.kulinaria.pl/potrawy.asp.

Jeszcze mi przyszlo do glowy, ze zamiast bulki tartej (jesli bezglutenowej nie mozesz uzywac) do panierowania da sie uzywac ziaren sezamu albo pokruszonych orzeszkow ziemnych, a zamiast margaryny do smarowania - masla orzechowego, pasty tahini (pasta z sezamu), majonezu (do kanapek z miesem), albo poszukac przepisow na pasty weganskie (nie znam sie na tym ale slyszalam ze robia pasty z soczewicy, z ziaren slonecznika, itd.).

Powodzenia!
aguś
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: śr 30 cze, 2004 00:06

Post autor: aguś »

:roll: Przepraszam, że tak długo nie odpisywałam, ale mała jest chora. Wprawiłeś mnie w zakłopotanie- chyba nie jestem zbyt odpowiedzialna, bo w całej diecie najbardziej skoncentrowałam się na mleku i glutenie. Niestety kupuje mieszanki ze skrobią kukurydzianą,( nawet w chlebie ryżowym glutenexu jest skrobia kukurydziana). Mała niebardzo chce jeść pieczywo bezglutenowe gotowe, a jak zacznę jeszcze kombinować z samego ryżu...; Lecytyna owszem jest w margarynach, ale nie wiem jakiego pochodzenia, bo siemie lniane też jest bogatym źródłem lecytyny. A jeśli
chodzi o majonez, to skończyło się wymiotami, więc wybrałam "lepsze zło", czyli bezmleczną margarynę.
Orzeszki ziemne, to ta sama rodzina pokarmowa co soja... i znowu wybrałam byłkę tartą.
Dzięki za wszystkie nowinki ze świata, niestety nie znam angielskiego i mogę liczyć tylko na pomoc takich ludzi jak Ty. Przepraszam, jeśli Cię rozczarowałam co do diety. Pozdrawiam!
aguś
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: śr 30 cze, 2004 00:06

Post autor: aguś »

:oops: Ups! Przepraszam kfiatku, za późno zobaczyłam błąd, przecież jesteś KOBIETĄ.
agastaga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: sob 29 maja, 2004 22:27
Lokalizacja: Kaczanowo

Post autor: agastaga »

Hej, mój synek był na diecie bezmlecznej i bg. Na szczęście nie jest aż takim alegikiem, ale i tak trzeba było nieźle sie nakombinować.
Polecam ten adresik:http://www.dzieciak.pl/dzieciak/forum/v ... 0b091b397a
Jest tam przepis na mleczko słonecznikowe, pasztet ze strączkowych (pyyycha), a także kilka innych niezłych wynalazków. Zajrzyj też na edzieckowe forum o alergiach. Dziewczyny na pewno pomogą. http://www.edziecko.pl i http://forum.gazeta.pl/forum/71,46522,1 ... ?x=1511526
Pozdrawiam Aga
Agnieszka, mama Roberta z crohnem i nietolerancją glutenu
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Zamiast masła możesz spróbować roztartego/ zmiskowanego na papkę awokado i ewentualnie wkropić trochę oliwy, ale ono samo w sobie jest bardzo tłuste. Jeśli kupisz dojrzały owoc, nawet nie musisz nic miksować. Tylko na kanapkę z dżemem raczej się nie nada, smak nie ten, ale do jakiegoś mięsa już jak najbardziej.
Basiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: wt 27 paź, 2009 15:19
Lokalizacja: gdynia

Post autor: Basiar »

Do smarowania świetie nadaję się smarowidło z oliwy z oliwek ( sklep ze zdrową żywnością), albo w płaskim pojemniczku wstawić dobrą oliwę do lodówki( tam gdzie najchłodniej) gęstnieje i jest smarowalna :)
Awatar użytkownika
dorciap1975
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: sob 20 mar, 2010 14:52
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: dorciap1975 »

syn jest też na diecie bezmlecznej,czy w zamian można pić,dodawać do ciastek mleczko kokosowe?czy ryżowe?
Syn Mateusz na diecie od lutego 2010
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

dorciap1975 pisze:syn jest też na diecie bezmlecznej,czy w zamian można pić,dodawać do ciastek mleczko kokosowe?czy ryżowe?
Można. Interesuje Cię wszystko, co nie pochodzi od krowy:). Ryżowe możesz spokojnie sama robić w domu, wszystkie mleka roślinne w kartonach są drogie, a poza tym mają różne dodatki.
Z mleczkiem kokosowym ostrożnie, bo kokos to w końcu orzech, a orzechy lubią uczulać, choć kokos akurat najmniej, ale jeśli jest już jedna alergia, to ryzyko kolejnych wzrasta.
Mleko w różnej postaci jest dzisiaj niemal we wszystkim, z niektórymi wędlinami włącznie, więc czeka Cię uważne czytanie etykiet. Na każdym forum poświęconym alergiom znajdziesz listę produktów, jakich należy unikać. Na szczęście coraz więcej producentów ma świadomość, że grupa docelowa jest dość liczna i produktów dla nas jest coraz więcej:)
Danuta Wojciechowska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: śr 14 paź, 2009 21:55
Lokalizacja: Dęblin

dieta bezglutenowa i bezmleczna

Post autor: Danuta Wojciechowska »

Jak najbardziej polecam mleko sojowe, wszystko mozna zrobić na tym mleku tak samo jak na normalnym ,uzywajac pozostałych produktow np. maki bezglutenowej.Bardzo dobre wychodzą naleśniki, racuchy z jabłkami,kupuję płatki bezglutenowe i też robię na mleku sojowym.
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Tylko soja jest okropnym alergenem, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, bo ma świetny PR:). Trzeba uważnie obserwować. No i pamiętać o jej możliwym wpływie na hormony.
chypre
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 155
Rejestracja: śr 11 cze, 2008 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: chypre »

właśnie martini - byłam dziś na wykładzie "Zywienie a aktywność tarczycy", gdzie mówiono o wpływie soi - hamuje aktywność hormonów tarczycy, a mleczko z niej zwłaszcza; po raz kolejny słyszałam, że odradzano podawanie dzieciom - poprzez wpływ na tarczycę może być czynnikiem hamującym wzrost, osłabienie aktywności tarczycy to także spowolnienie umysłowe i senność, dlatego niewskazane dla uczących się
ODPOWIEDZ