wyniki, co oznaczaja:/

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
balonik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: czw 03 sty, 2008 13:05
Lokalizacja: Lubin

wyniki, co oznaczaja:/

Post autor: balonik »

Witam!!! Czy ktoś wie co oznaczają te Wyniki?? Z lekarką rozmawiałam przez telefon, powiedziała tylko tyle, że mogą wskazywać na Celiakie ale trzeba powtórzyć badania?? Krew już wysłali do badania! Czy ktoś może mi doradzić co mam zrobić?? Lekarka kazała podawać gluten, dopoki nie przyjda wyniki.... Synek ma biegunke i wymioty mimo że od 5 tygodni zażywa POLPRAZOL i TRILAC, nie wiem czy powinnam zaprzestawać podawania glutenu, mimo że lekarka kazała go dawać?? Synek jest po gastroskopi... wyniki badania w kierunku Helicobacter pyroli, histopatologiczne wycinków z dwunastnicy oraz antyendomysialne będą dopiero 13.10.08...

wyniki badań z 29.09.2008

IgAEmA: 56,07RU/ml

Test z d-xylozą: stęż. d-xylozy we krwi po 30' -475,0mg/l. po60' -466,6mg/l.

EBV met IIF
EBV-C IgG dodatni
EBV-C IgM ujemny
EBV-EA IgG dodtani
EBNA-IgG ujemny
EBV-CA IgG awidność wysoka

z pozostałych badań stwierdzono nieznacznie podwyższoną aktywność Aspat i fotosady alkaicznej, obniżone stężęnie cholesterolu w surowicy krwii.

Synek jest na diecie : bezmlecznej, bez soji, cytrusówczekolady, kakao, orzechów, miodu, ryb, jajek i pomidorów.... z badań skórnych wyszła alergiia na mleko i soje

Powinnam czekać na wyniki badań?? Czy lepiej wykluczyć gluten.... miejąc na uwadze, że mąż w dzieciństwei miał alergie na gluten do 3 roku życia, a u Synka stwierdzono wcześniej alergie na gluten??
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: wyniki, co oznaczaja:/

Post autor: Małgorzata »

balonik pisze:
IgAEmA: 56,07RU/ml

Powinnam czekać na wyniki badań?? Czy lepiej wykluczyć gluten.... miejąc na uwadze, że mąż w dzieciństwei miał alergie na gluten do 3 roku życia, a u Synka stwierdzono wcześniej alergie na gluten??
Po pierwsze: już samo IgAEmA większe od 0 oznacza celiakię na 99,99%
Wszystkie badania w kierunku celiakii (przeciwciała i biopsja) zostały zrobione. Z przeciwciał wyszło, że jest celiakia, więc należy teraz tylko czekać na wyniki biopsji dla jej potwierdzenia. Jeśli dziecko ma biegunki i wymiotuje moim zdaniem należy jak najszybciej wprowadzić dietę, po co je męczyć ? :zdziw:

Po drugie: warto przebadać męża (chociaż IgAEmA) , bo może też ma celiakię, tylko jest kolejnym przykładem niewiedzy lekarzy sprzed lat - mógł być źle zdiagnozowany, to mogła być nie alergia tylko celiakia.
Obrazek
NIKO
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 07 lip, 2008 21:41
Lokalizacja: GRUTA

Post autor: NIKO »

Dzien dobry ja tez jestem tego zdania aby przejsc na diete bezglutenowa,po co meczyc dziecko ,ciagle wymioty i biegunka wyciencza organizm.A podwyzszone IgAEmA swiadcza o celiaki,jezeli wszystkie badania sa juz zrobione nie ma na co czekac....
balonik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: czw 03 sty, 2008 13:05
Lokalizacja: Lubin

Post autor: balonik »

Bardzo dziekuje za rade... odstawiłam gluten w sobote, dzisisiaj jest wtorek a juz widac poprawe, synek jeszcze ulewa, ale od wczoraj nie wymiotuje a dzisiaj pierwszy raz nie skarzy sie na bol brzuszka... ma lepszy chumor i nawet ma ochote na zabawe ;) Bardzo dziekuje :) pozdrawiam
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

balonik pisze:Bardzo dziekuje za rade... odstawiłam gluten w sobote, dzisisiaj jest wtorek a juz widac poprawe, synek jeszcze ulewa, ale od wczoraj nie wymiotuje a dzisiaj pierwszy raz nie skarzy sie na bol brzuszka... ma lepszy chumor i nawet ma ochote na zabawe ;) Bardzo dziekuje :) pozdrawiam
I tak trzymać, zero glutenu! ;)
Dobrze by było gdyby teraz nie jadł również przez jakiś czas produktów mlecznych, pozwoli to dojść do siebie jego jelitom. Poza tym oczywiście bez smażonych, wzdymających itd.
Powodzenia!
A mamę jeśli chce zapraszamy do Stowarzyszenia :)
Obrazek
balonik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: czw 03 sty, 2008 13:05
Lokalizacja: Lubin

Post autor: balonik »

Dziekuje za zaproszenie :) Na pewno skorzystam :D Synek oprócz Celiaki ma alergię na mleko oraz soję... ciężko jest przygotować mu coś do jedzenia...jest na diecie bezmlecznej, bez soji, ryb, jajka, kakao, cukru, miodu i owoców cytrusowych. No i oczywiście zero smażonego, duszonego czy parzonego miesa....
Dziekuje za rady... pozdrawiam :)

[ Dodano: Sro 22 Paź, 2008 23:23 ]
Witam... Lekarka Chcąc się upewnic czy wyniki synka nie są fałszywe powtorzyła badanie IgAEma... wynik z przed miesiąca był 56,07 RU/ml.. Obecny z przed tygodnia IgAEma 120,00RU/ml Czy to oznacza że coś jest nie tak?? Czy te wyniki mogą sie tak różnić... czy to że się zmieniły oznacza, że jest gorzej?? Czy może nie ma to znaczenia.... ??????
Aurora
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 06 lis, 2008 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Aurora »

Witam serdecznie <kwiaty>
U mnie sprawa wygląda nastepująco. Zaczeło sie od biegunek, wzdęć, bolu brzucha w górnej jego części (zaraz pod żebrami), bol jest dziwny, uczucie jakby rozpierało aż żebra i ciężko się oddycha, do tego brzuch robi sie jak bańka, a wzdęcia tak jakby lataly w środku muchy :029: , skierowano mnie na badania USG brzucha, gdzie przy okazji" wykryto zmiane na wątrobie oraz jej powiekszenie. Skierowano mnie na dalsze badania: tomografia wykazala naczyniaka watroby,ale z tego co mowią lekarze nie ma on zwiazku z biegunkami i bólem brzucha. Dalej Gastroskopia i biopsja i inne.
Wyniki to:
Z rozpoznania histopatologicznego: opis -
"........fragmenty blony śluzowej dwunastnicy z cechami dość znacznego skrocenia oraz obrzęku kosmkow i wyplycenia krypt, objęte przewleklym naciekiem zapalnym o malym nasileniu i sredniej aktywności. Calość spostrzeganych zmian może odpowiadać klinicznemu rozpoznaniu ZZW II stopnia."

z badania - przeciw transglutaminazie tkankowej (anty-tGT) IgA:
w badanej surowicy krwi poziom przeciwciał przeciwko translutaminazie tkankowej w klasie IgA (IgA tTG Ab) wynosi - 0,26 RU/ml
Norma: 0-20 RU/ml (badanie metoda ELISA)

Chlesterol:
Tchol 323
LDL 226
HDL 64

reszta wynikow: morfologia, OB, Elektrolity - podono w normie

Czekam obecnie na wizyte w poradni gastroenterologicznej. :papiez:

Prosze pomóżcie, co oznaczaja te wyniki? :????:

Biegunka czasem ustaje, ale po paru tygodniach sa nawroty i trwa to też jakies 2 tygodnie i tak w kołko juz od pół roku
g:(
ODPOWIEDZ