Skrobia Pszenna/ Alergia czy nietolerancja?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ES
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 159
Rejestracja: śr 16 gru, 2009 17:35
Lokalizacja: woj.Mazowieckie

Skrobia Pszenna/ Alergia czy nietolerancja?

Post autor: ES »

Witam.

Ciekawi mnie kilka rzeczy... trochę szukałam ale nie satysfakcjonują mnie odpowiedzi znalezione.

Otóż jak to jest z tą skrobia pszenna...

1.Jak odkryć czy ma się nietolerancje na skrobie czy ma się celiakię?
-.Czy nietolerancja na skrobie ma inne objawy niż celiakia.?

2.Czy jakiekolwiek badania mogą wykryć nietolerancje na skrobie pszenną?

3. I czy ogólnie się uważa ze jak się ma celiakie to i od razu nietolerancje na skrobię pszenna?


Byłabym wdzięczna za odpowiedzi. :)
Ostatnio zmieniony czw 18 lut, 2010 20:33 przez ES, łącznie zmieniany 1 raz.
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

1.Jak odkryć czy ma się nietolerancje na skrobie czy ma się celiakię?

Pewnie trzeba przeprowadzić całą diagnostykę... Zdiagnozowanie nietolerancji skrobii jest dużo prostsze, bo to jedno badanie krwi, zresztą możesz po prostu odstawić skrobię i zobaczyć, jak się będziesz czuć - tak robiono jeszcze całkiem niedawno, kiedy nie było wyodrębnionych przeciwciał na niektóre produkty.
Nie zapominaj jednak, że to, że masz nietolerancję pszenicy, nie wyklucza celiakii.

2.Czy jakiekolwiek badania mogą wykryć nietolerancje na skrobie pszenną?

Ja robiłam przeciwciała IgG (nietolerancja) na kilkadziesiąt produktów hurtem, wyszła również pszenica


3. I czy ogólnie się uważa ze jak się ma celiakie to i od razu nietolerancje na skrobię pszenna?

Nie.Wiele osób może jeść pszenicę oczyszczoną z glutenu, zresztą jest ona składnikiem mieszanek do samodzielnego wypieku chleba.
grubymiś
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 281
Rejestracja: sob 12 gru, 2009 19:33
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: grubymiś »

martini napisała:
Ja robiłam przeciwciała IgG (nietolerancja) na kilkadziesiąt produktów hurtem, wyszła również pszenica

martini, robiłaś testy na nietolerancję, czy na alergię? Czy to to samo?
Czy były to testy skórne? Takie jak się robi żeby zobaczyć czy ma się na coś alergię? Dobrze myślę?
Nietolerancja to nie to samo co alergia przecież.
Ostatnio zmieniony czw 18 lut, 2010 17:18 przez grubymiś, łącznie zmieniany 1 raz.
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Nie, testy na alergię i na nietolerancję to nie to samo - inny rodzaj przeciwciał. Nietoleracja to IgG oznaczane z krwi.
W alergiach nie jestem za dobra, nigdy tego nie robiłam. W testach na alergię określa się inny rodzaj przeciwciał. Generalną różnicą jest to, że przeciwciała IgE dzialają od razu i stąd natychmiastowe objawy (ewentualnie z 48h poślizgiem), a IgG z opóźnieniem - i dlatego ludzie latami myślą, że mają reumatyzm, a potem się okazuje, że to nietolerancja pokarmowa - nikt nie kojarzy na przykład jajek z bólem kolana, bo ono zaczyna boleć 5 dni bo zjedzeniu jajecznicy.
Awatar użytkownika
ES
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 159
Rejestracja: śr 16 gru, 2009 17:35
Lokalizacja: woj.Mazowieckie

Post autor: ES »

Dobre pytanie zadałeś sama jestem go ciekawa.
grubymiś pisze:Nietolerancja to nie to samo co alergia przecież.
Tak to nie to samo:
Alergia pokarmowa pociąga za sobą reakcje układu immunologicznego i jest odpowiedzią na konkretne pożywienie.

A nietolerancja moze wykazywać kilka grup pokarmów w tym samym czasie..
objawy są podobne ale występują w innych odstępach czasu.
Może zedrzesz sobie łokcie i kolana,
ale warto jeśli uda się trafić w dziesiątkę...
-Mia Hamm-
-Na diecie od Kwietnia 2010- Października 2010
Awatar użytkownika
Malia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 301
Rejestracja: śr 10 lut, 2010 18:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Malia »

Dobre. Więc wychodzi z tego, że wiele ludzi może mieć na coś nietolerancję i nawet o tym nie wiedzieć? :zdziw:
(A myślałam, że nic nie jest w stanie już mnie zadziwić.)

A wszystkie nietolerancje i alergie pokarmowe oznacza się z przeciwciał z krwi?
"Lekarze ignorują fakt, że różne osoby różnią się między sobą molekularną strukturą
i stosują schematyczne leczenie, nie uwzględniając tych różnic.
"
Linus Pauling
Awatar użytkownika
ES
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 159
Rejestracja: śr 16 gru, 2009 17:35
Lokalizacja: woj.Mazowieckie

Post autor: ES »

Wiele ludzi może mieć na coś nietolerancje i może o tym nie wiedzieć z różnych powodów...mogą mieć rożne objawy.. zależy to w sumie tez od tego jak bardzo przejmuje się ktos swoim zdrowiem... znam osoby które nie przejmują się tym i np wszystko zwalają na zanieczyszczenie powietrza i osłabienie organizmu(takie czasy) wiec z tym nic sie nie da zrobic..albo jego objawy nie sa bardzo dokuczliwe i sie ktoś nimi za bardzo nie przejmuje..
Kazdy ma swoje powody..choc nie zawsze są hm.. dla nas normalne:)

Co do alergii to mi się zdaje ze wykrywa się je na podstawie przeciwciał z krwi.
ale co do nietolerancji nie mam pojęcia sama chciałbym wiedzieć.
Może zedrzesz sobie łokcie i kolana,
ale warto jeśli uda się trafić w dziesiątkę...
-Mia Hamm-
-Na diecie od Kwietnia 2010- Października 2010
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Malia pisze:Dobre. Więc wychodzi z tego, że wiele ludzi może mieć na coś nietolerancję i nawet o tym nie wiedzieć? :zdziw:
No na przykład ja:) Jeden z moich problemów: pół życia cierpialam z powodu bólu stawów, wakacje na łódce to był czasami po prostu koszmar (budził mnie w nocy ból od kostki po biodro), byłam załamana, że mam reumatyzm w wieku 19 lat... A teraz się okazało, że wystarczy odstawić mleko i gluten (+ parę innych drobiazgów) wszystko przestało skrzypieć
grubymiś
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 281
Rejestracja: sob 12 gru, 2009 19:33
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: grubymiś »

martini

jak zrobić te testy na nietolerancję pokarmową? Do jakiego lekarza pójść? Oczywiście prywatnie, żeby było szybciej. Muszę to koniecznie załatwić. Czy wykupuje się jakiś pakiet, tak jak przy testach alergicznych?
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Między jednym a drugim są takie rozróżnienia:
nadwrażliwość pokarmowa - to termin używany wymiennie z alergią i nietolerancją pokarmową oraz innymi niepożądanymi reakcjami na pokarm, poza sytuacją, gdy ich przyczyny mają podłoże czysto psychologiczne.

nietolerancja pokarmowa - to każda niepożądana reakcja na pokarm, w której nie udowodniono udziału układu immunologicznego.

alergia pokarmowa - to niepożądana reakcja pokarmowa, u podłoża, której leżą mechanizmy immunologiczne.

awersja pokarmowa - oznacza wstręt i unikanie pewnych pokarmów z przyczyn czysto psychologicznych.
Sporo ludzi jeszcze myli te rzeczy, z pewnością dlatego, gdyż są do siebie podobne objawowo.
Ażeby to jakoś rozróżniać, trzeba by zbadać te rzeczy, czyli jedno i drugie.
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
grubymiś
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 281
Rejestracja: sob 12 gru, 2009 19:33
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: grubymiś »

Ja wiem czym różni się alergia od nietolerancji pokarmowej.
Jestem alergikiem i parę razy miałam robione testy, ale nie wiedziałam, że można sobie "zbadać" na co ma się nietolerancję. Tylko gdzie można wykonać takie badania?
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Wcale tak nie mówię, a to podałem tak ogólnie.

A jeśli chodzi o badania, to przychodzą mi głównie do głowy gabinety prywatne (pewnie nie wszystkie), bo placówek publicznych nie jestem pewien.
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Wiesz co, ja miałam robione takie testy "z pudełeczka", które są reklamowane jako takie do samodzienlego zrobienia, nawet na Allegro można je kupić. Nawet strzykawki nie musisz umieć obslugiwać, bo po prostu kłujesz się w palec takim próżniowym zasysaczem, a jak masz słabe nerwy, to prosisz kogoś o mocniejszych, żeby zrobił to dla Ciebie:).
W laboratoriach można też pewnie robić na pojedyncze, ale będą droższe. Ten pudełeczkowy ma tylko ten feler, że ma wymienione całe grupy, np. strączki, o ile mnie pamięć nie myli. A fasola i soja to w sumie dwie różne bajki. Z drugiej strony, tak jak pisałam wcześniej, gdyby badać IgG na każdy produkt, to... Hehe, wyszłoby nam, że nic nie możemy jeść.
grubymiś
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 281
Rejestracja: sob 12 gru, 2009 19:33
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: grubymiś »

Masz pewność, że takie testy jak pisałaś "z pudełeczka" są miarodajne?
Czy można na nich polegać w 100%? <mmm>
Czy możesz podać ich nazwę? Czy można zakupić je w aptece?
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

No to należałoby poddać konfrontacji wyniki z pudełeczka z wynikami laboratoryjnymi sygnowaną jakąś placówką.
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
ODPOWIEDZ