Esensja - "Celia w Krainie Ciała"

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

Fitz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: śr 17 lis, 2010 10:29
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Fitz »

Nie wiem, czy ten post to dobre miejsce - ale ja wpadłem na pewien pomysł. Otóż robię dla magazynu internetowego Esensja komiks humorystyczny o... jedzeniu ;) I zrobiłem już m.in. odcinek o pokrewnej chorobie, którą dostałem w komplecie z celiakią (dla chętnych do obejrzenia pod tym linkiem: http://www.esensja.pl/komiks/paski/tekst.html?id=10129) Przymierzam się również do satyry na gluten - i to nawet nie jednego odcinka, a całej serii - ale oprócz tego na dedykowanej Chapsowi stronie FB chcę napisać o tym problemie w nieco poważniejszym tonie. Komiks nie ma wprawdzie takiej "siły rażenia" jak papierowe tygodniki/dzienniki - ale ponoć notujemy kilkaset wejść każdego dnia, więc kto wie, może ktoś spośród czytelników też cierpi celiakię a nie wie. Choćby dlatego warto spróbować. Albo np. przy odcinkach, którego "bohaterami" są produkty glutenowe, zostawiać odpowiednią adnotację. Też jakiś sposób informacji. Co prawda już konkretnych marek nie przedstawiam, kryptoreklama be (przynajmniej dopóki nikt mi za nią nie płaci, ehehehe ;) ) - ale po konkrety zawsze można by wysłać ludzi na niniejsze forum, z linkami do konkretnych działów/postów.
Czy taki pomysł wydaje się Wam ciekawy? Oczywiście w kwestii tej poważnej notki wstępną wersję chętnie bym z kimś skonsultował - choćby w celu uniknięcia błędów rzeczowych czy mylących informacji.
Ostatnio zmieniony śr 17 lis, 2010 12:35 przez Fitz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Jasne! Fajny pomysł! Jestem jak najbardziej za. Grafika sama w sobie też mi się podoba :)
Fitz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: śr 17 lis, 2010 10:29
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Fitz »

Fajnie :) Zatem na dniach postaram się coś napisać i wrzucić (tutaj czy jako prywatną wiadomość, np. do Pana?). A jeśli chodzi o komiks, to jednak troszkę trudniej o humorystyczną adaptację niż w przypadku odcinka o śmietanie, gdzie zadziałała gra słów. Ale mam dwa pomysły. Jeden to coś w stylu noir albo powieści detektywistycznej, o tajemniczym trucicielu? (coś w tym stylu kolorystycznym: http://www.esensja.pl/komiks/paski/tekst.html?id=10020) Alllbo może coś w stylu Alicji w Krainie Czarów - z małą dziewczynką imieniem Celia (anagram Alice) w krainie wielkich produktów spożywczych? Może jeszcze ktoś jeszcze ma jakieś pomysły?
Ostatnio dodałem linka do Celiakii.pl na Chapsową stronę Facebooka i już zwróciłem na nią uwagę przyjaciół. A że ostatnio wzmogłem działania na FB, to jeśli więcej nowych znajomych podłapię, to i do większej liczby osób uda się dotrzeć z naszym przekazem. Sama formuła komiksu zresztą sprzyja edukacji, bo do każdego odcinka dołączam jakąś ciekawostkę, głównie z zakresu żywienia właśnie, w miarę możliwości z poradami, czego unikać. Może chwycić! :)
Ostatnio zmieniony śr 17 lis, 2010 12:56 przez Fitz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Fitz, super pomysł. Jeśli chodzi o komiks to wersja z Celią wydaje mi się ciekawa.
Gratuluję pomysłu i zapału.
Obrazek
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Post autor: GUTEK »

SUPER POMYSŁ!
Na diecie od 15.03.2011
Fitz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: śr 17 lis, 2010 10:29
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Fitz »

Hmm... "Celia w Krainie Ciała"? Taki mój luźny pomysł, jak człowiek siedzi 8 godzin przy pracy fizycznej, to dziwne rzeczy chodzą po głowie ;) Ale myślę, że z tego by można zrobić dłuższy cykl, który byłby poniekąd parafrazą "Alicji" - tzn. podróż odbywałaby się nie po Krainie Czarów a po ludzkim ciele, począwszy od Celii spadającej w dół przełyku, poprzez serce w roli Królowej Kier, każącej przemalowywać białe krwinki na czerwono i wyrostka robaczkowego w roli pana gąsienicy. Ale oczywiście głównym powtarzającym się wątkiem byłaby celiakia.
Drugi pomysł: jest w Chapsie zły naukowiec, który chce zniszczyć ludzkość i zawładnąć światem:

http://esensja.pl/komiks/paski/tekst.html?id=10595
http://esensja.pl/komiks/paski/tekst.html?id=10596

a niedawno pojawił się wątek superbohaterów. Możnaby zrobić taką historyjkę, że Dr. Z.Ł.O tworzy GluTEN, grupę dziesięciu superłotrów, dzięki którym zniszczy 5% ludzkości (jeśli dobrze pamiętam, tyle wynosi odsetek nas, celiaków). Byliby wśród nich bułka (jako przedstawiciel pieczywa), piwo (słód jęczmienny), kiełbasa (spulchniana mąką) i parę innych, np. coś ze skrobią pszeniczną? Gdyby ktoś miał jakieś pomysły - zawsze się przydadzą, co dwie (lub więcej) głów to nie jedna :)
Trochę mi głupio, że robię off-topic w wątku prasowym - więc jeśli administratorzy uznają, że off-topic przeszkadza, możnaby od pierwszego mojego postu wydzielić osobny temat i wrzucić na dyskusję? Jako projekt raczej długofalowy i skomplikowany, pewnie by zapchał wątek - a tak to będę mógł ze spokojniejszym sumieniem wrzucać kolejne pomysły i może np. jakieś wstępne grafiki. Oprócz tego pewnie przyda się opinia innych osób, czy metoda prezentacji poszczególnych historyjek nie wypada czasem nietaktownie dla przeciętnego czytelnika. My tutaj dość swobodnie dyskutujemy o dolegliwościach w dolnym odcinku przewodu pokarmowego - ale innych, którzy być może ich nie mają, nie chcemy odstraszyć, prawda? ;)
I to chyba tyle na razie :) Teraz idę wić sie w agonii - prawdopodobnie od skonsumowanego wczoraj plasterka żółtego sera ;)
Ostatnio zmieniony pt 19 lis, 2010 00:39 przez Fitz, łącznie zmieniany 1 raz.
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Genialny pomysł, życzę ci efektownej realizacji
i już nie mogę się doczekać jej publikacji :D
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Ujęcie tematu i jego forma jest dobra, tylko brnąć w to dalej :>
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
Fitz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: śr 17 lis, 2010 10:29
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Fitz »

Teraz tylko zebrać 10 najbardziej reprezentatywnych glutenowych produktów. Na razie mam bułkę, chleb, ciastko, piwo, makaron, kiełbasę i płatki kukurydziane (linki to odcinki komiksu, w których wcześniej te postaci wystąpiły - żeby dać Wam pogląd na to, jak to będzie wyglądać). Szperam jeszcze po liście Zakazanych. Gdyby jeszcze coś komuś przyszło do głowy - najlepiej w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym - to dajcie znać. Dobrze byłoby, gdyby całość była z różnych kategorii, żeby nie zdominowały tej Parszywej Dziesiątki wypieki :) Chodzą mi jeszcze po głowie np. rodzynki - w których co prawda glutenu nie ma, ale suszone owoce mogą nam celiakom dopiec (jak mnie ostatnio żurawina), a czasem sypią do nich mąkę, żeby się nie sklejały. Podobnie ma się rzecz z jabłkami, które - jak dowiedziałem się od sprzedawcy z mojego ulubionego sklepu ze zdrową żywnością - w sklepach czasem "woskują" mąką, żeby się błyszczały.

I chyba faktycznie poproszę kogoś z Administracji o wydzielenie wątku, żeby nie zapchać tego :)
Ostatnio zmieniony pt 19 lis, 2010 20:58 przez Fitz, łącznie zmieniany 1 raz.
ianua
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob 16 sie, 2008 00:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ianua »

Wafelek, naleśnik, pasztet ;)
Awatar użytkownika
misia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: ndz 03 paź, 2004 14:26
Lokalizacja: Zawiercie/Kraków

Post autor: misia »

kaszanka, pączek, pizza, pasztetowa, paluszki :)
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Wydzieliłem dyskusję o komiksie do nowego wątku. Tak dla porządku :) Piszcie tutaj dalej o tym pomyśle, myślę, że jest naprawdę wart zainteresowania!
Fitz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: śr 17 lis, 2010 10:29
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Fitz »

Dzięki :) Wybaczcie moją nieobecność na forum w ostatnim tygodniu. Nawał pracy do spółki z wyjątkowo dokuczliwym choróbskiem skutecznie odciągnęły mnie od zajęć artystycznych - ale dzięki Waszym sugestiom już mi się krystalizuje pewna wizja Celii i kilku innych postaci, tak więc dziękuję za wsparcie :D Następnym razem postaram się wrzucić jakieś rysunki!
krakowska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt 03 lip, 2009 23:56
Lokalizacja: zielona góra

Post autor: krakowska »

Te komiksy są fantastyczne !! Ale z Ciebie artysta !
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Już nie mogę się doczekać tego komiksu-trzymam kciuki <brawo>
ODPOWIEDZ