Diagnozowanie celiakii

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Diagnozowanie celiakii

Post autor: kabran »

Do little-angel:
Pozwoliłam sobie przenieść nasze rozważania do nowego wątku, bo poprzedni temat trochę przestał pasować. :wink: (dla ciekawych: wątek o antykoncepcji).
Napisałaś:
"nie robili mi biopsji... tylko przeciwciała ktore raz wykazaly celiakie, drugi raz nie - robiono mi je kiedy nie byłam na diecie."
Cóż, jak dla mnie to faktycznie diagnoza jest trochę na wyrost. Same przeciwciała, w dodatku raz na tak, drugi raz na nie.... Stanowczo powinnaś mieć biopsję z dwunastnicy, która wykazywałaby zanik kosmków. Dopiero na tej podstawie + dodatnie przeciwciała można mieć pewność. Moja rada - poszukaj dobrego gastrologa, (takiego który nie traktuje celiakii jako przejściowej, dziecięcej choroby) i jeszcze raz rozpocznij diagnostykę. Może się bowiem okazać, że przez mylną diagnozę opóźni się rozpoznanie innej choroby (na którą faktycznie cierpisz). Nie twierdzę, że nie masz celiakii, ale ja bym jeszcze trochę podrążyła temat. Zwłaszcza, że nie masz typowych objawów.
No a co na to inni Forumowicze???
Awatar użytkownika
little-angel
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: pn 26 gru, 2005 22:35
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: little-angel »

w marcu mam wizytę u lekarza prowadzącego, ale po nowym roku idę prywatnie...
Co do objawów: od ponad rok zero... totalnie nic...
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Dopiero teraz doczytałam, że jesteś na diecie od 1,5 roku, przepraszam, mój błąd. Skoro jesteś na diecie i nic się nie dzieje, tzn. że wszystko jest o.k., nie ma glutenu - nie ma problemu :wink: .Poczytaj sobie może o celiakii skąpoobjawowej, podaję link:
viewtopic.php?t=814
Celiakia często nie daje spektakularnych objawów, tylko po cichutku podkopuje organizm
A skoro tak długo jesteś na diecie, to wszelka diagnostyka w kierunku potwierdzenia celiakii będzie dosyć utrudniona. Potrzebna byłaby prowokacja glutenem. Jednak nie rozumiem, czemu lekarze nie pomyśleli o biopsji...? :roll:
Awatar użytkownika
little-angel
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: pn 26 gru, 2005 22:35
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: little-angel »

wlasnie oto chodzi ze na diecie nie jestem od roku... i to jest dziwne... :/
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

To ja już nic nie rozumiem. Nie jesteś na diecie, nie masz objawów i to Cię dziwi? To się szybciutko przebadaj, jest świetna okazja. Przy celiakii nie musisz mieć dokuczliwych objawów. Ale przebadaj się, żeby za parę lat nie ocknąć się z osteoporozą lub nie daj Boże chłoniakiem...
Awatar użytkownika
little-angel
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: pn 26 gru, 2005 22:35
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: little-angel »

tzn. z tą dietą jest tak,ze czasami brak motywacji i jem coś z glutenem... ale staram się bardzo nie jeść, więc te kosmki aż tak całkowicie nie cierpią... ile potrzeba czasu, żeby je choc troszkę zregenerowac?
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

No cóż... Albo się jest na diecie, albo nie. Nie można być "trochę", tak jak nie można być "trochę" w ciąży... :wink: . Moim zdaniem masz 2 wyjścia: albo trzymać dietę, albo zrobić prowokację i za jakiś czas biopsję + ewentualnie badania na przeciwciała. Ile czasu trzeba, żeby się kosmki zregenerowały - nie wiem, u każdego przebiega to inaczej. Każdy organizm jest inny, każdy inaczej reaguje na gluten. Jesteś samodzielną osobą i sama musisz podjąć decyzję.
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

kabran w pełni sie zgadzam :D
Awatar użytkownika
little-angel
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: pn 26 gru, 2005 22:35
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: little-angel »

dopiero w marcu bedzie cos wiadomo ;] odezwe sie wtedy ale bede czytac caly czas ;] happy new year
Awatar użytkownika
Meg
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn 09 sty, 2006 08:07
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Post autor: Meg »

Ja mam pytanie-czy jak zdiagnizowano u mnie zanik kosmyków II stopnia to już oznacza celiakię, czy może alergię. Oraz czy w związku z tym dieta musi być do końca życia? A jeżeli n ie to ila min. musi trwać taka dieta oczywiście bardzo bezglutenowa aby nastąpiła odbudowa kosmyków.
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Z tego co wiem to dieta przy celiakii jest do końca życia
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Też tak mnie uczono. Domyślam się, że biopsja była przeprowadzona po badaniu krwi i jeżeli stwierdzono celiakię, to póki co - dieta do końca życia. Czytałam,że medycy szukają jakiegoś leku ochronnego, ale to, do czego na razie doszli, wywołuje tak negatywne skutki uboczne, że raczej długo jeszcze nie ma na co liczyć
Elma
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: śr 25 kwie, 2007 20:17
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Elma »

Ja w srode mialam robioną gastroskopie. Ale sie umeczyłam.. mialam robioną gastro z 5 lat temu (ale z innego powodu) i tak tego nie przeszłam, jak teraz..za 2 tgodnie maja byc wyniki do odebrania.. Ale czy moze mi ktoś wyjasnic, czy gastro już wyjasni wsystko, czy czekaja mnie jakies dodtakowe badania? moja mama ma praktycznie potwierdzoną celiakie (wykrytą w wieku 44 lat) a że ja od zawsze mam jakies problemy "z brzuchem" to postanowilismy że przebadam sie pod tym kątem.
Martiwe sie, czy czeka mnie coś jeszcze, bo mama miala np kolonoskopie i jakies inne badania..
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Mysle, ze do stwierdzenia celiakii powinno to wystarczyc(jeszcze z krwi przeciwciala) Oczywiscie jesli pobrane wycinki beda wystarczajace i rozwieja watpliwosci. Niestety kazda gastroskopie mozna spaprac...ale miejmy nadzieje, ze u Ciebie sie to akurat nie zdarzy. Kazde inne badanie (np kolonoskopia) jest w celiakii zwiazane z ewentualnymi powiklaniami. Jesli jest podejrzenie o jakies jeszcze schorzenie to robi sie dodatkowe badania, w samej celiakii nie ma takiej potrzeby. Zwykle to krew-przeciwciala+biopsja wycinki i ich ocena histopatologiczna.
Pozdrawiam
Elma
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: śr 25 kwie, 2007 20:17
Lokalizacja: Sanok

Post autor: Elma »

No to pozostaje czekac..
ale ostatnio tak mi sie jakos pogorszyło. Aż soe boje jesc cokolwiek, wiec jem malutko, w małych porcjach, jakiś taki jadłowstret mam.. a waże tylko 51 kg przy wzrosice 168.. malutko..
ODPOWIEDZ