Dieta a Komunia św. - dylematy...?

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
smerfetka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: ndz 02 lip, 2006 13:44
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: smerfetka »

osatnio cały czas coś brzuch mnie boli , to zapewne od tego pasztetu i parówek. Teraz bede juz dietke scisle stosowac , trzymajcie kciuki ;) zaraz dokladnie przeczytam listy od producentow ktore znajduja sie na forum , pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
meggy
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 51
Rejestracja: pn 04 wrz, 2006 10:25
Lokalizacja: Śląsk/Wrocław

Post autor: meggy »

Polecam książkę "Celiakia" (Mirosław Jarosz, Jan Dzieniszewski). Jest tam wyraźnie napisane: "Znamiennym przykładem jest też nieustępowanie objawów celiakii u pacjenta ściśle przestrzegającego diety bezglutenowej, ale przyjmującego co tydzień opłatek komunijny (1 taki opłatek waży 0,5 g i zawiera 25 mg gliadyny)"
bristo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: ndz 25 sty, 2004 11:57

ostrzeżenie

Post autor: bristo »

w mojej parafii od czasu do czasu udaje mi sie "załatwić " mojej córce u prowadzących księży mszę św aby podali jej komunię pod postacią wina - chociaż to zawsze przyjete jest z wielką łaską. Ale zaszokowało mnie ostatnie zdarzenie otóż córka podeszła do ołtarza jak zwykle popiła wino i w tym momencie zobaczył wpływające pokruszone kawałki opłatka (wcześniej było czyste wino) . Ręce mi opadły , bo myślałem że księza są osobami myślącymi. To chyba ostatnia komunia .
Przecież nie mogła wypluć w tym momencie bo by ją ogłosili szatanem
Bristo - uważajcie !!!!!
Paulito
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: śr 18 sie, 2004 00:51
Lokalizacja: Ruda Slaska

Post autor: Paulito »

Pojawia się pytanie o sens wiary, załóżmy że celiakiem jest dziecko w wieku 10lat, komunii przyjmować nie może wino hmm to-jeszcze dziecko Gdzie jest Bóg? pozwala na coś takiego, nakazuje żyć wg. przykazań(komunia św.) a jednoczesnie bardzo je utrudnia(dziecko szkodzi samo sobie, przyjmując opłatek)
Jestem katolikiem ale nie mogę zrozumieć wielu rzeczy........
To taka dygresja moja
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Nie tylko Ciebie dopadają takie wątpliwości....
Jednak wszystko co nas otacza, to tak na prawdę tylko ludzka interpretacja zamierzeń Boga. Skąd mamy wiedzieć kiedy popełniliśmy błąd w rozumowaniu Jego zamiarów... Na pewno trudności przyjmowania Sakramentu Św. przez celiaczków są właśnie taką głupawą pomyłką w rozumieniu Boga. Każda teologiczna prawda, wydumana przez największe ludzie mózgi, teoretycznie może mijać się z zasadami Boga. Skoro nikt nie może Go pojąć nawet w ułamku procenta, jak można ustanawiać ziemskie zasady postępowania z Nim...
Mógłbym tak jeszcze do rana, ale nie każdy musi mieć ochotę na takie wynurzenia...
EwciaQ
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 11 gru, 2007 10:54
Lokalizacja: Ostrów Wlkp

Post autor: EwciaQ »

Przecież komunie ustanowił Jezus więc to jakby nie powinno być szkodliwe. Niby wierzymy że to jego ciało. Sama już nie wiem...
Ostatnio zmieniony ndz 23 gru, 2007 13:39 przez EwciaQ, łącznie zmieniany 1 raz.
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

To co piszesz jest nie do przyjęcia . Nawet kościół zgadza się na przyjmowanie przez bezglutków komunii w postaci krwi pańskiej, uznając fakt szkodliwości hostii zawierającej znaczny poziom glutenu. Przede wszystkim nie należy sobie szkodzić-tego uczy nas nasza wiara katolicka.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

U mnie wreszcie się wyjaśniło, tzn. w kurii (łomżyńskiej) zdecydowali (przyjęli do wiadomości?;) ), że będę przyjmowała komunię pod postacią wina. (Tak ma być już na przyszłość dla wszystkich z celiakią. )
Mam tylko zgłaszać się przed mszą i ksiądz po komunii dla wszystkich poda mi wino (będzie miał przygotowaną łyżeczkę).
Więc jakby ktoś w diecezji łomżyńskiej miał problem z umówieniem się z księdzem, jak przyjmować komunię, może się powołać na mój casus :D
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Evelinecka

Post autor: Evelinecka »

Witam. Wczoraj rozmawiałam z księdzem i powiedział mi ze będę przyjmowała pól opłatka komunijnego(po mszy)bo w każdym kawałeczku Jest Jezus...Starałam mu sie trochę wytłumaczyć o celiakii.. bo kompletnie nie miał zielonego pojęcia... :/ Mówiłam ze raczej nawet pól opłatka nie będę mogla.. Zapytałam czy nie mogłabym przyjmować komunii pod postacią wina..Powiedział ze pomyślimy..i rodzi sie tu moje pytanie: Czy kawałeczek opłatka mógłby zaszkodzić??(swoją drogą uważam ze tak ale wole sie upewnić)Czy ktoś już miał taka sytuacje??
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Szkodzi, szkodzi :(

Ktoś opisywał już na forum przykład osoby, u której mimo ścisłej diety kosmki nie odrastały - przyczyną było przyjmowanie komunii pod postacią chleba... :(




Ja u swojego proboszcza - powołując się na notę episkopatu (udostępnioną na forum do ściągnięcia i druku), zaświadczenie od lekarza i tłumacząc co to jest celiakia, uzyskałam pozwolenie na przymowanie komunii pod postacią wina.

Niestety nie odpowiadała mi forma samej komunii - przyjmowałam krew pańską tuż po księdzu, ze swojego kielicha, ale strrasznie krępujące było to wychodzenie na ołtarz przed całą parafią (mieszkam na wsi, sporej ale wsi).

Szukałam alternatywy i znalazłam - zaczęłam uczestniczyć we mszach świętych w Domu Pomocy Społecznej - ksiądz tam ma samych "innych", jak ja - podchodzi do każdego z hostią, kilku przyjmuje pod postacią wina.
Ja dostaję zamoczony opłatek bezglutenowy - dyskretnie, prosto - po ludzku.
Mało tego - jak mi się opłatek skończy, mam przynieść swój chleb - i ten chleb bg bedzie moczony w winie.
Ile znaczy wyrozumiały ksiądz? Dużo.

W mojej wiejskiej parafii było to nie do pomyślenia :(
Ksiądz nie był też przychylny udzielać mi komunii po mszy, jak się ludzie rozejdą.
Na szczęście znalazłam rozwiązanie - szkoda tylko, że musiałam kilka długich miesięcy go szukać.
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Evelinecka pisze:Czy kawałeczek opłatka mógłby zaszkodzić??
Z tego co pamiętam jeden opłatek to 20 krotna dawka przekraczająca bezpieczną ilość glutenu. Teoretycznie zatem maleńki okruszek ....
Ale poważnie mówiąc, wino jest bezpieczniejsze, chociaż strasznie krępujące. I dlatego przystępuję do komunii raz w roku około Wielkiejnocy
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Evelinecka

Post autor: Evelinecka »

Magdalaena pisze:przystępuję do komunii raz w roku około Wielkiejnocy
To ja chyba też tak będe robiła... Jak narazie to mi najbardziej odpowiada..
Bo tak jak Ty Natko to nie miałabym odwagi...
Natko_ pisze:przyjmowałam krew pańską tuż po księdzu, ze swojego kielicha, ale strasznie krępujące było to wychodzenie na ołtarz przed całą parafią
Kurcze trochę to pokręcone coś powinno być z tym zrobione.. :(
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Mojemu synowi kupiłam mały pojemniczek z białego szkła i tuż przed mszą zanosiłam do zachrystj. Tam ksiądz nalewał odrobinę wina mszalnego, po czym stawiał na ołtarzu, gdzie podczas mszy wino przeistaczało się w krew pańską i z tego pojemniczka mój syn otrzymywał komunię w postaci krwi pańskiej. Mój proboszcz mówił mi też o tzw komunii duchowej, gdzie jest się w stanie łaski uświęcającej i podczas komunii należy się pomodlić,
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

ZTCW komunia duchowa jest uznawana tylko w ekstremalnych wypadkach, kiedy już innej możliwości przyjęcia jej nie ma, więc nie wiem, czy można stosować ją przy celiakii.
Awatar użytkownika
nika
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr 24 sty, 2007 23:58
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: nika »

"Allergies cause trouble for worshipers"
http://www.dailymail.com/News/Nationand ... 0801150212 (tekst w j. angielskim)
ODPOWIEDZ