Bezglutenowe pasty do zębów- czy są takie?

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

EdytkaW
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: ndz 22 lip, 2007 03:27
Lokalizacja: Malbork

Bezglutenowe pasty do zębów- czy są takie?

Post autor: EdytkaW »

Czy używacie jakieś specjalne pasty do zębów?
Czy one mogą być ukrytym źródłem glutenu?
Już 10 miesięcy zmagam się z celiakią. Ale mam stale podwyższone przeciwciała p/transglutaminazie tkankowej, spadły po wprowadzeniu diety, ale dalej są podwyzszone, ok 170. A z objawów tylko stałe wzdęcia, nasilające się po jakimkolwiek posiłku.
Już nie wiem gdzie szukać ukrytego źródła glutenu. Jem tylko produkty bg, żadnych wędlin, lodów, słodyczy, produktów zawierająctch minimalne ilości glutenu itp. Uważam na sprzęty domowe. Zastanawiam się może powinnam zrezygnować takze z tych produktów bg, w których jest skrobia pszenna bg. Może jestem uczulona nawet na te minimalne ilości glutenu zawarte w niej? Czy ktoś miał podobne problemy? A co z tą pasta do zębów?Czy może być tam gluten? :?:
Ostatnio zmieniony pt 08 paź, 2010 23:15 przez EdytkaW, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Gluten w paście do zębów?? A skąd by się tam wziął? Słodka ona jest, owszem, ale nie od cukru, więc syropy skrobiowe wykluczamy.
EdytkaW pisze:Może jestem uczulona nawet na te minimalne ilości glutenu zawarte w niej?
No to masz alergię czy celiakię? Faktycznie dość długo utrzymują się te przeciwciała, ale może jeszcze raz przeanalizuj dietę? Czy przyjmujesz jakieś suplementy, np. witaminy? W tym może być (choć to mało prawdopodobne) ukryty gluten.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

EdytkaW pisze:Zastanawiam się może powinnam zrezygnować takze z tych produktów bg, w których jest skrobia pszenna bg.
Oj, nie wiem czy to nie jest dobry pomysł.... Nie tylko Ty masz problemy po produktach BG ze skrobią pszenną. Ostatnio rozmawiałem o tym z Nastką z naszego Forum.
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Może spróbujesz jeść tylko i wyłącznie pieczywo bezglutenowe, które nie zawiera w sobie skrobi pszennej bezglutenowej.Przede wszystkim są to produkty firmy Schar,( makarony, chleby,bułki). Również polskie firmy mają w swojej ofercie tego rodzaju pieczywo.
Na początku diety mojego syna też dopatrywałam sie wszędzie glutenu.Po jakimś czasie to mija. U Ciebie zapewne nastąpi to w momencie kiedy nie będziesz już miała przeciwciał.Przeciwciała żeczywiście mogą się dosyć długo utrzymywać.Głowa do góry.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
EdytkaW
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: ndz 22 lip, 2007 03:27
Lokalizacja: Malbork

Post autor: EdytkaW »

Na pewno to celiakia a nie uczulenie na gluten. Miałam 2x wykonywaną biopsję dwunastnicy: 2x wynik - III stopień wg skali Marsha. Chyba ze 4x poziom p.ciał p/transglutaminazie tkankowej i endomysium mm. gładkich IgA i IgG- zawsze wysokie. A wszystko zaczęło się trwającą miesiąc biegunką. Aha, a wcześniej 2 lata temu 1 poronienie.
Mam 33 lata. Cały czas jeszcze się uczę swojej choroby i nie mam pojęcia gdzie mogę jeść ukryty gluten.Chciałabym móc podleczyć swój organizm i znów spróbować starać się o dziecko.
A może ktoś zna dobrego gastroenterologa w woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim lub kujawsko-pomorskim. Jestem z Malborka.
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Edytko,
w paście do zębów nie ma glutenu,możesz kupić taką na jaką masz ochotę :)
ruda52
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 274
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 10:48
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: ruda52 »

Edytko! ja również uczę się tej diety od lipca ub.r. i narzekam na wzdęcia. I właśnie ostatnio dostałam od swojego lekarza krople Iberogast. Skonsultuj się ze swoim - może przyniosą Ci ulgę. Głowa do góry-damy radę. :)
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

EdytkaW, popieram przedmówców, możesz spróbować wykluczyć na jakiś czas skrobię pszenną.
Ja wykluczyłam ją, po czym niedawno zrobiłam próbę powrotu, która skończyła się fiaskiem- bóle brzucha, częste odwiedzanie łazienki. Oprócz tego nie wprowadziłam żadnych zmian w diecie.. Niestety wykluczenie skrobi pszennej wiąże się z baardzo dużym uszczupleniem produktów bg oraz jeszcze droższą dietą. Tak na prawdę pozostaje jeden rodzaj chleba i jeden rodzaj miksu polskich producentów, reszta wypieków zawiera skrobię pszenną. I tak jak pisała Krystyna Smentek- Schar, który jest niestety drogi.
Dla potwierdzenia przekraczania dozwolonej ilości glutenu w skrobi pszennej- info z postu Sheep, ponownie:
Zawartość gliadyny (glutenu) w środkach spożywczych stosowanych w diecie bezglutenowej w Polsce – dr Hanna Gregorek (Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”).
Doktor Gregorek prowadzi badania zawartości gliadyny w produktach spożywczych. Na wykładzie przedstawiła wyniki badań z ostatnich kilku lat, w trakcie których przebadano 520 produktów bezglutenowych różnych producentów, pobierając z nich około 1000 próbek. W ponad 9% próbek zawartość glutenu była wyższa od dopuszczalnych 20 ppm (ppm – ang. parts per milion, w tym przypadku oznacza to 20 mg glutenu na 1 kg suchej masy produktu), przy czym w kilkudziesięciu próbkach zanotowano kilkukrotne przekroczenie normy (164 ppm). Normy nie spełniały między innymi skrobia pszenna, mąka kukurydziana (zanieczyszczenia w procesie produkcji), makarony, syropy słodowe, bułki, piwo i dania mięsne.
Obrazek
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Bezglutenowe pasty do zębów- czy są takie?

Post autor: titrant »

EdytkaW pisze:Czy używacie jakieś specjalne pasty do zębów?
Czy one mogą być ukrytym źródłem glutenu?
Już 10 miesięcy zmagam się z celiakią. Ale mam stale podwyższone przeciwciała p/transglutaminazie tkankowej, spadły po wprowadzeniu diety, ale dalej są podwyzszone, ok 170. A z objawów tylko stałe wzdęcia, nasilające się po jakimkolwiek posiłku.
Już nie wiem gdzie szukać ukrytego źródła glutenu. Jem tylko produkty bg, żadnych wędlin, lodów, słodyczy, produktów zawierająctch minimalne ilości glutenu itp. Uważam na sprzęty domowe. Zastanawiam się może powinnam zrezygnować takze z tych produktów bg, w których jest skrobia pszenna bg. Może jestem uczulona nawet na te minimalne ilości glutenu zawarte w niej? Czy ktoś miał podobne problemy? A co z tą pasta do zębów?Czy może być tam gluten? :?:
Podobno nieleczonej celiakii często towarzyszą inne nietolerancje pokarmowe, np. laktozy, kazeiny czy nawet fruktozy.

A w niektórych pastach do zębów bywa np. celuloza mikrokrystaliczna czy guma celulozowa. Rozmaite strony podają te składniki jako wolne od glutenu. Jedno i drugie robi się z pulpy roślinnej. A kto zagwarantuje, że w pulpie roślinnej nie znalazły się jakieś odrzuty z jadowitych zbóż? Lepiej dmuchać na zimne...
Ostatnio zmieniony pt 08 paź, 2010 23:16 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
Joanna P.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 166
Rejestracja: pt 09 gru, 2005 10:25
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Joanna P. »

Znajoma z chorobą Crohna dostała od stomatologa nakaz stosowania pasty Ajona, jako środka dobrego i pozbawionego wszelkich polepszaczy.W ulotce nie znalazłam niczego podejrzanego. Stosuję ją od 3 lat i nic mi nie jest, a jestem, jak parę innych osób, "bezskrobiopszenna". A przedtem stosowałam niebieski żel Colodent, którego już od dawna nie widziałam w sklepach. Ajonę kupuje się w aptece, opakowanie jest małe, ale starcza na długo.
Awatar użytkownika
dossa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pt 23 lip, 2010 16:31
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: dossa »

a ja stosuję poprostu pastę aloesowo-propolisową z firmy forever - jest cool :)
polecam
szczęśliwie zdiagnozowana celiakia lipiec 2010
Monisiaczka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: ndz 19 wrz, 2010 09:26
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: Monisiaczka »

pasta blend-a-med doskonała
Awatar użytkownika
Problemik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: sob 31 lip, 2010 14:49
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: Problemik »

Ja nie patrzę czy pasta ma taki czy inny skład. Nie będę rozmyślał nad tym, czy mógłby gdzieś tam jakiś mega przypadkiem być gluten, czy w ogóle mógłby być tam gluten. Nie rozdrabniam się w takie szczegóły.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Szczegóły, które mogą zaważyć na jakości życia, jeśliby glutenu było za dużo...
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
dossa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pt 23 lip, 2010 16:31
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: dossa »

Tak
ostrożnym trzeba być, i tak wszędzie tego pełno a nie wiadomo gdzie się jeszcze ukrył ;)
:)
szczęśliwie zdiagnozowana celiakia lipiec 2010
ODPOWIEDZ