co robic?

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sara123321
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 56
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009 11:40
Lokalizacja: Lubuskie

co robic?

Post autor: sara123321 »

Witam Nazywam sie Sara mam 15 lat. Do forum należe 3 miesiace, czytajac niektore posty mam watpliwosci ktore juz wczesniej byly omawiane. Chodzi wiec o to ze gdy sie urodzilam stwierdzono u mnie celiake mialam miec robiona biopsje lecz mama sie nie zgodzila przez jakas lekarke i leki które mi podawano miałam guzy w gardle odbycie pochwie itd na diecie byłam 4 lata miałam wizyty w poznaniu u pani ktora podawala mi jakies tabletki na jelita niby jakes z ryby i kazala noorma. jesc nie mam zadnych objaw biegunek (tylko wystepuja czasami w trakcie miesiaczek) czasami mnie pod mostkiem tylko boli gdy zjem brzoskwinie albo jak jajka to mdli ale tak nic nie wskazuje mam tradzik to norma w tym wieku i brak apetytu na nic nie wskazuje ze mam celiake czyli mozna stwierdzic ze jestem wyleczona??
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Re: co robic?

Post autor: titrant »

Nie.

Jak stwierdzono celiakię u noworodka?
Ostatnio zmieniony wt 27 paź, 2009 20:43 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
sara123321
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 56
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009 11:40
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: sara123321 »

mialam biegunki i wysypki nie moglam sie myc w plynach do kapieli mama pojechala i powiedzeli ze to celiaka i przeszlam na 4 letnia diete
sara123321
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 56
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009 11:40
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: sara123321 »

a i jeszcze takie drobne inf. bardzo czesto boli mnie glowa i dziwnie w oczach i duzo pije czy to moze cos moze wskazywac ze jestem jescze chora??
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Płyny do kąpieli nie mają wiele wspólnego z celiakią, ale nieważne.
Jeśli już razi Ci zdiazgnozowano celiakę, to jest to diagnoza dożywotnia. W tym kontekście to dziwne, że Twoja dieta trwała 4 lata, o co chodzi? Lekarze kazali przestać ją stosować?
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Jeśli miałaś celiakię, to masz ją nadal. To sprawa podstawowa. Jeśli nie jesteś pewna diagnozy, to idź do gastrologa - zrób badania przeciwciał i ewentualnie biopsję. Zrób to teraz, kiedy nie jesteś na diecie.
U osób dorosłych (czy generalnie nie u małych dzieci) celiakia daje wiele objawów spoza przewodu pokarmowego, pozornie niezwiąznaych z tą chorobą.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Celiakii nie da się wyleczyć.
Czy możesz odnaleźć dokumenty, w których jest napisane jasno i wyraźne, że masz celiakię i na jakiej podstawie Cię zdiagnozowano? Może Twoja mama je gdzieś zachowała? To ważne.
Aby stwierdzić, czy masz celiakię należy zrobić badania: http://celiakia.pl/index.php?lang=pl&su ... a.diagnoza
Prawdopodobnie masz problemy z alergenami i stąd te mdłości, wysypki i bóle głowy. Bez badań ani rusz...
sara123321
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 56
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009 11:40
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: sara123321 »

tak lekarka kazała przejsc na normalne jedzenie. I mam tyklo w ksiazece zdroia napisane na czerwono dieta bezglutynowa niestety z reszty nie moge sie doczyac wiem ze jakies badanie bylo robione cos zaczynajace sie na p. ale nic wiecej mama mi mowi nie wiele bo poprostu nie chce ze mna o tym rozmawic i mowi ze ma inne sprawy na glowie ale dziekuje za wszystkie odpowiedzi pozdrawiam
sara123321
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 56
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009 11:40
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: sara123321 »

i na celiake mama mowiła ze nic nie musieli robic bo miałam b. mocne wysypki i biegunki dostawałam leki z trzustki świnki iod nich tez nieraz mialam biegunki ja juz sama nie wiem yło tak zle nagle cud? niewiem co robic dla mnie to bynajmniej dziwne ze mi przeszło
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

sara123321 pisze:. ale nic wiecej mama mi mowi nie wiele bo poprostu nie chce ze mna o tym rozmawic i mowi ze ma inne sprawy na glowie ale dziekuje za wszystkie odpowiedzi pozdrawiam
Wiesz, dla Twojej Mamy to może być powrót do trudnego okresu w jej życiu i dlatego nie chce z Tobą rozmawiać na ten temat - ale kwestia wcześniejszego leczenia jest bardzo ważna, i jeśli Twoja Mama jest jedyną osobą, która zna szczegóły, to w jakiś delikatny sposób trzeba je wyciągnąć. Nie każdemu rozmowa o chorobie bliskiej osoby przychodzi z łatwością i może Twoja Mama należy do takich osób - trzeba to, oczywiście, uszanować, ale też należy pamiętać o swoim zdrowiu, znajmość pewnych faktów jest potrzebna do leczenia teraz. No i jak by nie było, jeśli faktycznie chorujesz na celiakię, to będziesz na nią chorować już zawsze, więc nie da się wiecznie obchodzić tego tematu.

Ja mam przykład w domu - tzn ja/moja choroba + moi rodzice - i wiem, że warto jak najszybciej opanować umiejętność rozmawiania o chorobie. Jeśli same tego nie potraficie, a przecież to nic złego, bo nie jest to zdolność naturalna, to zgłoście się do psychologa. Każdy rodzic (przynajmniej starszego dziecka) na forum napisze Ci to samo.

Powodzenia!
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Popieram Magdalenę.Saro jeżeli nie chcesz mieć wątpliwości zrób badania.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Saro koniecznie zrób badania-jesteś teraz w niełatwym okresie dorastania i twój organizm nie powinien być dodatkowo obiążany.
Nie wiem dlaczego Twoja mama nie chce powiedzieć co dokładnie ci było- nie rozumiem tego. Ale może wie o tym twoja babcia,dziadek,jakaś ciocia...popytaj delikatnie.
Może masz kogoś zaufanego z kim możesz o tym porozmawiać.
A jak masz ochotę to pisz do mnie na prywatną skrzynkę-postaram ci sie pomóc
ruda52
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 274
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 10:48
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: ruda52 »

Saro,a czy w Twojej karcie zdrowia u lekarza rodzinnego nie ma wpisów na temat celiakii i zaleconej diety bezglutenowej? Może uda Ci się porozmawiać ze swoim lekarzem i właśnie na podstawie tych starych wpisów skieruje Cię do gastrologa lub chociaż najpierw na badania krwi. Powodzenia :)
ODPOWIEDZ