Pszenica ozima

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Dagmara85
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: śr 16 wrz, 2009 17:04

Pszenica ozima

Post autor: Dagmara85 »

Czy bezglutenowcy również nie mogą spożywać pszenicy ozimej? Tak się zastanawiam, bo ktoś powiedział mi, że wódka Absolut Kurant jest bezglutenowa. Postanowiłam poszukać z czego jest zrobiona i znalazłam stronę, na której jest napisane, że jest z pszenicy ozimej. Czy ona jest dla nas szkodliwa? Mam nietolerancje glutenu, ale i zrobiłam badania alergologiczne i wyszło, że jestem uczulona m.in na zboża. Czy to oznacza, że na wszystkie?
Podaję link: http://mixo.pl/alkohole/wodka/wodka-pro ... kie-strony
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pszenica ozima

Post autor: Magdalaena »

Dagmara85 pisze:Czy bezglutenowcy również nie mogą spożywać pszenicy ozimej?
Nie mogą. Pszenicy jarej, ozimej, orkiszu. Żadnej.
Dagmara85 pisze:Tak się zastanawiam, bo ktoś powiedział mi, że wódka Absolut Kurant jest bezglutenowa.
Wszystkie wódki powinny być bezglutenowe, bo gluten teoretycznie nie przenika do wódki w czasie destylacji.
Dagmara85 pisze:Mam nietolerancje glutenu, ale i zrobiłam badania alergologiczne i wyszło, że jestem uczulona m.in na zboża. Czy to oznacza, że na wszystkie?
Nie wiem. W ogóle nietolerancja glutenu to dość szerokie pojęcie, a jako celiak za bardzo nie znam się na zawiłościach alergii.
Ostatnio zmieniony sob 24 lip, 2010 19:52 przez Magdalaena, łącznie zmieniany 1 raz.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Dagmara85
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: śr 16 wrz, 2009 17:04

Post autor: Dagmara85 »

Szkoda... a już miałam nadzieję :( Pozostaje tylko Luksusowa. Wiadomo, że jest z ziemniaków chociaz też nie wiemy czy podczas destylacji nie została zanieczyszczona. I tak źle i tak niedobrze, na dodatek nie ma co porównywać Luksusowej do Absoluta :(
Ostatnio zmieniony sob 24 lip, 2010 20:42 przez Dagmara85, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Dagmara85 pisze:Szkoda... a już miałam nadzieję :( Pozostaje tylko Luksusowa.
Dlaczego ? przecież napisałam wyżej, że czyste wódki nie zawierają glutenu.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Dagmara85
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: śr 16 wrz, 2009 17:04

Post autor: Dagmara85 »

Wszystkie czyste wódki nie zawierają glutenu? Tak jak napisałam wyżej: wódka Absolut jest robiona z pszenicy ozimej, więc jak może być bezglutenowa?
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

:568:

Wątki o alkoholu przewijają się przez Forum. Proces destylowania alkoholu w zasadzie nie przepuszcza białek (o ile dobrze rozumiem, alkohol, jako bardziej lotny, unosi się z roztworu zanim jakiekolwiek białka miałyby okazję się wzbić; i jest wychwytywany). Oczywiście w zasadzie. Żeby to stwierdzić z całą pewnością, trzeba by znać dokładnie proces produkcji używany w konkretnym przypadku. W szczegółach zawsze siedzi diabeł.

Inną sprawą są dodawane po destylacji substancje (jakieś aromaty itp.). W nich już może być gluten, tak jak w aromatach zawartych w innych produktach (o ile pamiętam, alkohole są wyłączone z zarządzenia o ostrzeżeniach nt. śladowej zawartości glutenu, ale mogę się mylić - pamięć mam zawodną).
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Dagmara85
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: śr 16 wrz, 2009 17:04

Post autor: Dagmara85 »

Rozumiem wszystko i wiem, że o alkoholach jest wątek, natomiast nic nie jest napisane o wódce Absolut i stąd moje pytanie, bo nie wiedziałam, czy pszenica ozima jest zabroniona - teraz już wiem :)
ODPOWIEDZ