"Super linia" o glutenie....

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
anilka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 50
Rejestracja: sob 26 kwie, 2008 08:33
Lokalizacja: Kutno

"Super linia" o glutenie....

Post autor: anilka »

Natknęłam sie przypadkiem... Gazeta "Super Linia". wydanie na listopad 2010 strona 29 , autor: Iza Czajka- fizjolog żywienia. kącik : zdaniem eksperta.
"Dietę (owsiana) mogą tez stosować osoby dorosłe wrażliwe na gluten, gdyz płatki owsiane, mimo iż go zawierają, nie wywołują alergii".
Mnie ręce opadły :zdziw: Czy to ja jestem ciemna masa, że się ograniczam i płatków owsianych nie jem, czy pani nie wie, co pisze?????? Ja wiem swoje i nie jem, ale czemu inni muszą :036: czytać takie rzeczy?
na diecie od 25 kwietnia 2008

Obrazek
Francak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pt 29 paź, 2010 14:36
Lokalizacja: Nieznane

Post autor: Francak »

Ciekawe czy szanowna pani weźmie za to odpowiedzialność jeśli komuś coś sie stanie po zastosowaniu się do jej "rad"?
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Jak się nie ma pewności i jest się wrażliwy, to najlepiej nie korzystać z takich "rad". I tak oto można zachować poczucie bezpieczeństwa.
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Czy tę gazetę można teraz kupić? Jeśli tak, to zapoznam się w wolnej chwili z całością artykułu (nie kupię - może w jakimś Empiku albo gdzieś) i napiszę w tej sprawie do redakcji. Tomaszu, jeśli ktoś został zdiagnozowany i odesłany od lekarza bez konkretnych rad, może, czytając czasopismo o dietach, w której wypowiada się pani fizjolog żywienia :o, uznać, że kobieta wie, co pisze. A akurat być celiakiem wrażliwym nawet na aweninę z owsa.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
anilka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 50
Rejestracja: sob 26 kwie, 2008 08:33
Lokalizacja: Kutno

Post autor: anilka »

dzięki, ja nie jestem dobra w takich pismach do redakcji, ale wiem, że kobieta pisze bzdury. Dlatego mnie to oburzyło-specjalistka nie wie, co pisze. W takim razie też tam napiszę. A co! Im więcej oburzenia, tym mocniej może zadziała na wyobraźnię redakcji.
Pismo można chyba kupić wszędzie, w emPik-u pewnie w dziale pism dla kobiet. Artykuł "wyczytała" moja mama, która jest też bardzo wrażliwa na tego typu rewelacje dotyczące glutenu.
na diecie od 25 kwietnia 2008

Obrazek
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Bo poniekąd jest to prawda. Najnowsze badania wskazują, że większość celiaków dobrze toleruje owies i że białka zawarte w owsie nie są tak naprawdę glutenem.

Problem polega na tym, że większość obecnego na rynku owsa jest zanieczyszczona pszenicą.
I dlatego taką nowością było pojawienie się na rynku certyfikowanego owsa bg z Finlandii.
http://www.celiakia.pl/index.php?option ... &Itemid=55
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Poniekąd. Chociaż podgrupa celiaków reaguje podobno na aweninę z owsa. Ale mniejsza o to - zwykły owies i tak się nie nadaje nawet dla celiaków niereagujących na aweninę, bo jest zanieczyszczony krzyżowo. A p. Czajka nie pisze nigdzie o obwarowaniach - że owies musi pochodzić od jednego tylko producenta, bo reszta jest zanieczyszczona, że nie dla wszystkich ludzi wrażliwych na gluten itd. Za to stwierdza kategorycznie, że "mogą [...] stosować osoby [...] wrażliwe na gluten, gdyz płatki owsiane, mimo iż go zawierają, nie wywołują alergii." Czyli, że osoby wrażliwe na gluten mogą gluten spożywać. Końcówka stwierdzenia p. Czajki to poniekąd prawda, bo większość osób wrażliwych na gluten nie ma alergii na gluten (IgE zależnej). Ale ta większość i tak nie powinna spożywać glutenu ze względów zdrowotnych.

Przy okazji nasunęło mi się pytanie: co definiuje gluten? Wywoływanie symptomów celiakii? Podobieństwo struktury do gliadyny? Stworzyłem w tym celu nowy wątek.
Ostatnio zmieniony ndz 31 paź, 2010 10:58 przez titrant, łącznie zmieniany 4 razy.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
ODPOWIEDZ