Biblijna zupa z soczewicy

Wszystko co w wodzie się moczy i na końcu pyszne wychodzi - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tyqua
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: wt 30 maja, 2006 13:24
Lokalizacja: Gdańsk

Biblijna zupa z soczewicy

Post autor: tyqua »

Na początek przepis oryginalny, znaleziony niegdyś w internecie (autor: Zosia Winawer).

Składniki (4 osoby najedzą się samą zupą):

- 2 szklanki czerwonej soczewicy
- 1/2 kurczaka
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 1 listek laurowy
- 1 łyżka oleju
- natka pietruszki
- sól i pieprz do smaku

Kurczaka obgotować 10 min. w 2 litrach wody, odszumować, ostudzić. Opłukaną soczewicę włożyć do garnka z kurczakiem, dodać listek laurowy i gotować na małym ogniu około 1 godziny. W tym czasie na oleju zeszklić drobno posiekaną cebulę i czosnek. Dodać je do zupy na 0,5 godziny przed końcem gotowania. Wyjąć kurczaka. Oryginalna zupa jest bez mięsa, ale możemy dodać drobno pokrojone białe części kurczaka bez skóry. Posolić i popieprzyć do smaku. Posypać bardzo drobno posiekaną natką.

Wychodzi gęsta, coś jak grochówka. Ja osobiście robiłam też z odrobiną majeranku, a dziś w ogóle "oszczędnie" - najpierw w garnku zeszkliłam samą cebulę, potem zalałam wodą, dodałam soczewicę i kawałek skórki od boczku wędzonego + listek. Gotowałam tylko 0,5 godziny, na koniec sól + pieprz. W tej wersji chyba najbardziej mi smakowała :).
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

ja bardzo lubię cdzerwoną soczewicę i zawsze robiłam z niej sałatki a jakoś nigdy zupki - czas to zmienić :D
galadriela
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: sob 01 wrz, 2007 14:27
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: galadriela »

oj zupki z soczewicy są przepyszne.
ODPOWIEDZ