ZUPA POMIDOROWA Z KASZĄ JAGLANĄ

Wszystko co w wodzie się moczy i na końcu pyszne wychodzi - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
PUMA
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 247
Rejestracja: pt 12 lis, 2010 10:33
Lokalizacja: Bełchatów

ZUPA POMIDOROWA Z KASZĄ JAGLANĄ

Post autor: PUMA »

Zupa pomidorowa to często naj, najbardziej ulubiona zupa naszych dzieci /moja wnuczka też ją uwielbia/. Dla mnie też była taką, szczególnie w wersji z ryżem. W domu mama ją często gotowała. W czasie wyjazdów poza dom też robiłyśmy z mamą wypad na zupę pomidorową z ryżem, którą wtedy można było dostać we wszystkich barach i knajpkach dworowych.

Dla mojej rodziny też zaczęłam gotować jedzenie. Trochę mąż się krzywił, ale statystycznie z nami przegrywał… Problem zaczął się przed stanem wojennym, kiedy na półkach sklepowych zawsze dostępny był ocet. Ryż bywał rzadko, a jeszcze rzadziej dopisywało szczęście, by trafić akurat, gdy do sklepu ryż dowieźli.

Wtedy wpadłam na pomysł, że ugotuję zupę z kaszą jaglaną, bo wszystko się pokończyło, a ta kasza w słoiczku już chyba drugi rok stała i stała… Jak pomyślałam, tak zrobiłam. Jakież było moje zdziwienie, gdy po ugotowaniu zupy, rodzina w ogóle się nie zorientowała, że jedzą zupę z kaszą jaglaną. Nic dziwnego, bo po ugotowaniu kasza w zupie wygląda jak mniejsze ziarenko ryżu.

ZUPA POMIDOROWA Z KASZĄ JAGLANĄ
Składniki: rosół /mam zawsze ugotowany domowy i zamrożony/, 1 cebula, 1 marchew, 1 korzeń pietruszki i kawałek selera, sól i pieprz do smaku, 1 filiżanka umytej kaszy jaglanej, woda, koncentrat pomidorowy, a w sezonie przecier ze świeżych pomidorów, podprawka z rosołu i 1 jajka lub majonezu, 1 łyżka oliwy.

Wykonanie: na patelni rozgrzać oliwę + cebula – zeszklić. Do garnka wlać rosół + zeszkloną cebulę + marchew pokrojona w plasterki + seler i korzeń pietruszki starty na tace jarzynowej – zagotować + filiżanka kaszy – gotować 20 minut + koncentrat pomidorowy lub przecier /ilość wg gustu smakowego rodziny/ gotować 3 minuty od zagotowania się. Zupę można podprawiać na dwa sposoby:
- pół kubeczka wody + jajko zmiksować i wlać do gotującej się zupy – gotować 1 minutę,
- z gotowej zupy odlać ½ kubeczka dodać 1 łyżkę majonezu – rozkłócić mątewką – wlać do zupy – zamieszać – nie gotujemy.
Na koniec zupę posypać natką pietruszki.

[Podawać:] jako pierwsze danie.

Uwaga/u]: Natką pietruszki można dla odmiany posypać zupę dopiero na talerzu, wtedy zachowamy jej świeżość – pietruszki i jej aromatu oczywiście.

Dlaczego kasza jaglana, a nie ryż, który teraz jest dostępny w różnych wariantach. Pojawiły się różne odmiany, biały, żółty, brązowy, dziki, długi… Jego wygląd mnie nie przeraża, ale zewsząd płyną doniesienia o tym, że jest on genetycznie modyfikowany. Na naszym rynku nie ma zakazu handlowania żywnością modyfikowaną… Zatem kasza jest dobrą alternatywą, nie jest genetycznie modyfikowana i to nasza tradycja… Czas do niej wrócić!

Kasza jaglana - inaczej proso, ma wiele zalet. Szkoda, że współczesna kuchnia polska zapomniała o tym zbożu. Dostarcza ona naszemu organizmowi: błonnika, krzemu, fosforu, magnezu i żelaza, co jest ważne w przypadku celiakowców i nietolerancji mleka, ponieważ regeneruje skórę, włosy, paznokcie, szkliwo uzębienia. Polecają ją makrobiotycy, bo nie zakwasza naszego organizmu, gdyż ma odczyn obojętny.

Jest także ciekawą alternatywą dla zwolenników diety wegetariańskiej, bo substancje białkowe, które zawiera są równoważne z tymi w mięsie.

Zatem czas na renesans kaszy jaglanej, trzeba ja odkryć na nowo póki jeszcze przemysł jej nie "zabił"... ;)
Ostatnio zmieniony śr 01 gru, 2010 09:54 przez PUMA, łącznie zmieniany 1 raz.
http://blog-alergia.bloog.pl
KUKURYDZA
NERKOWCE
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

i bez śmietany:) Zrobię tę zupę :) i powiem jak wyszła
peellkka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 11 lut, 2014 16:47

Re: ZUPA POMIDOROWA Z KASZĄ JAGLANĄ

Post autor: peellkka »

Brzmi smacznie :) też będę robić!
luki9
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pt 28 lut, 2014 09:21

Re: ZUPA POMIDOROWA Z KASZĄ JAGLANĄ

Post autor: luki9 »

Brzmi smacznie ja też się do niej przymierzam.
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Re: ZUPA POMIDOROWA Z KASZĄ JAGLANĄ

Post autor: wieczorynka »

Zrobiłam tą zupę, trochę po swojemu ale z jaglaną. Bardzo dobra polecam
ODPOWIEDZ