Gulasz wieprzowy z mlekiem kokosowym FODMAP

Wszystko co z mięsem i rybami związane - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Gulasz wieprzowy z mlekiem kokosowym FODMAP

Post autor: gronkowiec »

Składniki:

4-5 niezbyt cienkich kotletów
1/2 łyżeczki wędzonej papryki
1/2 łyżeczki mielonej kurkumy
1 łyżeczka sosu sojowego bezglutenowego*
1/4 łyżeczki sosu rybnego bezglutenowego**
sól, pieprz świeżo zmielony
liść laurowy, 2-3 ziarenka ziela angielskiego
200 ml mleka kokosowego, najlepiej domowego (klik), ewentualnie bez zagęstników
1-1 1/2 łyżki oleju rzepakowego

*Jest on bezpieczny dla większości osób będących na diecie FODMAP. Niewielkie ilości powinny być dla nas niewyczuwalne, wg dietetyczki Karli Scarlata, sos sojowy zawiera 1 g węglowodanów w 1 łyżce (klik); wg innego źródła również możemy stosować tę przyprawę - klik. Również w książce The FODMAP solution dają nam zielone światło co do stosowania sosu sojowego. Pamiętajmy, że nie może zawierać pszenicy, musi być bezglutenowy.
**Użyłam też sosu rybnego, ale tu w skład wchodzą tylko anchois, cukier, woda i sól, skład prosty, więc niczego się nie obawiałam.

Przygotowanie:

Mięso pokroiłam w kostkę i wymieszałam z przyprawami. Mięso smażyłam na rozgrzanym oleju. Kiedy się skarmelizowało podlałam je wodą i dusiłam do miękkości. Pod koniec duszenia wlałam mleko kokosowe. Kiedy woda odrobinę wyparowała i sos zgęstniał, wyłączyłam palnik.

Bez zdjęcia, bo ponoc nie ma miejsca na załączniki ;)
Tam gdzie są kliki są odnośniki do źródeł. Pełna wersja na blogu http://smaczniemi.blogspot.com/2015/06/ ... odmap.html
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Gulasz wieprzowy z mlekiem kokosowym FODMAP

Post autor: Leeloo »

nie pomyślałabym, że to jakiś "specjalny" przepis na "specjalną" dietę! musiało być pyszne.

co do dodawania fotek na forum, tu jest krótki opis:
viewtopic.php?f=4&t=6950
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Gulasz wieprzowy z mlekiem kokosowym FODMAP

Post autor: gronkowiec »

Dzięki za link ze zdjęciami, nastepnym razem spróbuję, wczoraj poszłam po najmniejszej linii oporu i pomniejszyłam na kompie do takiej wielkości jaka była wymagana.

Co do przepisu - obowiązkowo cebula, duuużo czosnku! Cebula się karmelizuje, czosnek rozpada, potem to się miksuje i sos jest gęsty bez dodatkowych zapychaczy i zagęstniaczy.
Qrzysztof pisał, że u niego dozwolona jest zielona część pora - u nas cały jest zabroniony, więc nie dodałam nawet odrobiny dla podkręcenia smaku. Ale i tak było smaczne.
Słowem - nie taki diabeł straszny :)
ODPOWIEDZ