Pita z mięsem

Wszystko co z ciastem związane, a chlebem się nie stanie - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Pita z mięsem

Post autor: Nastka »

Jest to ciasto podobne do pity, po turecku zwane Lahmacun, z mięsnym farszem na wierzchu. Przepis wzięłam z tureckiej strony o celiakii i wypróbowałam. Pycha :)

Pita:
1 szkl. letniej wody
mąka bezglutenowa (tyle ile wchłonie)
drożdże Dr.Oetkera
sól

Farsz:
150 gr. mięsa mielonego
3 pomidory
0.5 szkl. oleju
1 łyżka koncentratu pomidorowego
5 ząbków czosnku
pół pęczka natki pietruszki
sól, pieprz

Wsypać do wody drożdże, następnie wsypać trochę mąki i sól, ugnieść ciasto. Powoli dodawać resztę mąki. Wyrabiać na nie lepiące się ale i nie za twarde ciasto. Przykryć ciasto ścierką i rozpocząć przygotowanie farszu. (Ja wkładam zawsze ciasto drożdżowe do lekko nagrzanego piekarnika).
Mięso mielone wymieszać z solą, pieprzem, czerwoną papryką ostrą (ja dodałam słodkiej), posiekanym pomidorem, czosnkiem, olejem oraz dobrze posiekaną natką pietruszki. Farsz powinien być taki, by móc go rozsmarować po cieście. Jeśli jest za gęsty, należy dodać wody.
Kawałki ciasta wielkości orzecha włoskiego posypać mąką, rozwałkować delikatnie. Ułożyć ciasto na blasze, rozprowadzić farsz po cieście dokładnie, aż po boki (nie zostawiać boków tak jak w pizzy). Piec o spodu w temp. 200 st.
Smacznego!
Obrazek
Awatar użytkownika
Asia S.
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: ndz 20 mar, 2005 21:57
Lokalizacja: Radom

Post autor: Asia S. »

Nastko, powiedz ile ty tej mąki dałaś? Ja ostatnio coś knocę wszystkie ciasta, więc nie chcę zepsuć i pity :/
Obrazek
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Asiu, trudno mi powiedzieć bo sypałam na oko, tak żeby nie było twarde ale i się nie kleiło. Konsystencja ma być taka, by ciasto dało się rozwałkować. Ja też improwizowałam, nie przejmuj się, na pewno wyjdzie ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Asia S.
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: ndz 20 mar, 2005 21:57
Lokalizacja: Radom

Post autor: Asia S. »

Dzięki jutro spróbuję zrobić i dam znać :D
Obrazek
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Asia S. pisze:Dzięki jutro spróbuję zrobić i dam znać :D
i co? próbowałaś? wyszło?
Awatar użytkownika
Asia S.
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: ndz 20 mar, 2005 21:57
Lokalizacja: Radom

Post autor: Asia S. »

Nie Nastko, brat mi przywiózł parę rzeczy bezglutenowych, w tym pizzę, i w końcu jeszcze nie zabrałam się do pity,ale jak ją zrobię to napiszę, obiecuję :D
Obrazek
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Melduję posłusznie, że zrobiłam. Trochę zmodyfikowałam farsz (wg włas :D nych gastrycznych ;) możliwości oraz fantazji), wyszło pyyyyszne....
Kilka refleksji:
- mąki wchodzi trochę mniej niż 2 szklanki - ja użyłam mixu uniwersalnego Bezglutenu;
- dla dzieci proponuję ciut mniej czosnku (chyba że lubią);
- warto chyba zostawić placuszki przed pieczeniem, żeby najpierw trochę podrosły - mnie wyszły 2 blachy, a że piekłam po kolei, to te z drugiego rzutu wyszły lepsze, bo bardziej puszyste;
- połowę zjedliśmy, połowa powędrowała do zamrażarki w celu eksperymentu przechowalniczego;
- zaczynam się zastanawiać, czy to ciasto nie nadawałoby się na pizzę... mnie się bardzo podobało - nie lepi się wcale, jest plastyczne, chyba pasowałoby. Kto spróbuje? bo mi się mąka kończy... :D
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

dzis zrobię i opisze doświadczenia :D
Awatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: śr 07 sty, 2004 16:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: miszczPZ »

Czy upieczenie tych "placków" mozliwe jest bez nakładania farszu? Tzn. czy efektem końcowym tego będą placki typu pita (vide pity ze Sphinxa), czy może coś wyglądającego bardziej na ciasto na pizzę (grube placki drożdzowe - "mięsiste")?
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Szczerze mówiąc, to nie próbowałam, bo bałam się że wyjdą zbyt twarde. Poza tym pity piecze się na takim wypukłym do góry, okrągłym żelaznym blacie, ogrzewanym od spodu węglem drzewnym lub gazem, albo w piecach opalanych węglem drzewnym, o odpowiedniej temperaturze i podłożu. Szukałam takiego wypukłego grilla- w Polsce brak. Trzeba poeksperymentować..
Obrazek
ODPOWIEDZ