Czy każdy ryż jest bezglutenowy?

Wszystko o dozwolonych makaronach i pysznych ryżach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tutiki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw 21 wrz, 2017 13:41

Czy każdy ryż jest bezglutenowy?

Post autor: tutiki »

Wiem, że ogólnie ryż jest bezglutenowy. Ale czy rzeczywiście każdy gatunek z tych, które są dostępne w naszych sklepach? Nie szukam czegoś wyjątkowego w Chinach na przykład, bo tam mają multum gatunków, ale chodzi mi o to, czy u nas nie ma jakichś wyjątków od reguły. Bardzo proszę o odpowiedzi.
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Czy każdy ryż jest bezglutenowy?

Post autor: olareszke80 »

Trzeba patrzeć na ostrzeżenia na opakowaniach, czy produkt nie zawiera glutenu. Jeżeli ostrzeżenia nie ma, to ryż jest bezpieczny. Sam w sobie nigdy glutenu nie ma, ale moze być zanieczyszczony podczas produkcji.
Awatar użytkownika
tutiki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw 21 wrz, 2017 13:41

Re: Czy każdy ryż jest bezglutenowy?

Post autor: tutiki »

Dzięki za odpowiedź. Wiem, że trzeba uważnie czytać, co jest napisane, ale zastanawiałam się od takiej "biologicznej" strony czy ryż może być glutenowy, czy tylko jednak zanieczyszczony na taśmie produkcyjnej.
Awatar użytkownika
widzialem_jeza_cien
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 70
Rejestracja: śr 09 lip, 2008 20:35
Lokalizacja: Polska

Re: Czy każdy ryż jest bezglutenowy?

Post autor: widzialem_jeza_cien »

ten napewno , produkcja in china

http://www.dailymotion.com/video/x5pljem
– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(...)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.
Kudlaty95
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 24 sie, 2020 21:23

Re: Czy każdy ryż jest bezglutenowy?

Post autor: Kudlaty95 »

Z tego co zrozumiałem, nie muszę kupować ryżu że znakiem przekreślonego kłosa , wystarczy kupować ryż w opakowaniu nie w woreczkach i czytać etykiety czy nie ma nic napisane o glutenie , dobrze rozumiem?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy każdy ryż jest bezglutenowy?

Post autor: Leeloo »

Czytamy etykiety - jeśli nie ma informacji o możliwym zanieczyszczeniu glutenem, jest ok.
Telemetr
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: ndz 22 gru, 2019 09:06

Re: Czy każdy ryż jest bezglutenowy?

Post autor: Telemetr »

Ryż czarny, bezglutenowy można kupić na allegro. Cała paka 1kg i nie ma po nim zgagi, tak jak po ryżu białym - ja mam duży z tym problem. No więc czarny ryż zawiera dużo witamin i minerałów, polecam.
Kudlaty95
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 24 sie, 2020 21:23

Re: Czy każdy ryż jest bezglutenowy?

Post autor: Kudlaty95 »

A po białym ryżu może być zgaga ? Bo mi się właśnie wydaje , że czasami po nim mam , ale to może tylko moje urojenia ..
Pawlowna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pn 28 mar, 2022 13:07

Re: Czy każdy ryż jest bezglutenowy?

Post autor: Pawlowna »

A nie lepiej używać ryżu basmati ?
sowira
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz 03 lip, 2022 19:36

Re: Czy każdy ryż jest bezglutenowy?

Post autor: sowira »

Ja również szukałam ryżu bezglutenowego dostępnego od ręki w sklepie i trochę poległam. Na niektórych jest napis "może zawierać gluten", a na niektórych jest tylko skład "ryż biały", bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Najbezpieczniejszy wydał mi się ryż Sonko sypany 1kg (bo mają produkty bezglutenowe i pomyślałam, że może wiedzą co robią) i napisałam maila do ich działu jakości z pytaniem o gluten. Poniżej zamieszczam odpowiedź.
Bielany Wrocławskie, dnia 29.08.2022 r.

Szanowna Pani,

w odpowiedzi na Pani zapytanie z dnia 28.08.2022 pragnę poinformować, że ryże oferowane przez
firmę SONKO, w tym Ryż biały 1 kg są produktami bezglutenowymi zgodnie z Rozporządzeniem
Komisji (WE) nr 828/2014 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat nieobecności
lub zmniejszonej zawartości glutenu w żywności. Fakt ten jest również potwierdzany wynikami badań,
którym poddajemy nasze produkty w niezależnym, akredytowanym laboratorium. Gdyby istniało
ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego informacja o możliwej obecności glutenu znalazłaby się na
opakowaniu dla tego produktu. Ryż sam w sobie nie zawiera glutenu. Zgodnie z w/w rozporządzeniem
nie może być znakowany symbolem przekreślonego kłosa, gdyż nie zezwala na to standard AOECS dla
żywności bezglutenowej.

Z poważaniem ,
Marta Strąpoć
Dział Jakości
(pieczęć zakładu)
RafałR
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: śr 18 maja, 2022 13:44

Re: Czy każdy ryż jest bezglutenowy?

Post autor: RafałR »

Według mnie zawsze ryż jest chyba bezglutenowy. :| Ale widocznie sie myliłem ...
Fioletka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob 14 sty, 2023 17:32

Re: Czy każdy ryż jest bezglutenowy?

Post autor: Fioletka »

Sowira, dzięki za informację od producenta. Przyda się 🙂
Kudlaty95
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 24 sie, 2020 21:23

Re: Czy każdy ryż jest bezglutenowy?

Post autor: Kudlaty95 »

Moim zdaniem trzeba czytać skład po prostu , albo kupować certyfikowany ryż i po problemie .
ODPOWIEDZ