Makaron

Wszystko o dozwolonych makaronach i pysznych ryżach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
mr.kwiatek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 142
Rejestracja: czw 18 sty, 2007 23:54
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Makaron

Post autor: mr.kwiatek »

Zna ktoś może jakiś przepis na makaron? Najlepiej żeby głównym składnikiem była mąka ryżowa albo kukurydziana - szukam alternatywy dla super drogich makaronów takich ja Schaer z których część jest tak naprawde naturalnie bezglutenowa - np pene (mąka ryżowa, kukurydziana i ekstrakt grochu).
BuenaDzidzia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 86
Rejestracja: czw 12 lip, 2007 22:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BuenaDzidzia »

Witam, wrzuć w google"przepis na makaron bezglutenowy",natychmiast wyskoczy ci strona poradnikzdrowie.pl i juz na pierwszy rzut oka spostrzeżesz przepis na interesujący cię makaron.Notabene-jeszcze nie wyprobowałam przepisu-ale jesli wyjdzie ci faaajny daj znać proszę. Smaacznego :) .
Pozdr, BuenaDzidzia
Miłośnicy kuchni i przyrody łączcie się
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Znalazłam ten przepis i średnio mi się podoba.
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/ ... 7_3666.htm
Domowy makaron bezglutenowy
* szklanka mąki kukurydzianej,
* pół szklanki mąki ziemniaczanej,
* łyżeczka oleju,
* jajko,
* ciepła woda.
Wszystkie składniki oprócz wody umieszczamy w misce i mieszamy. Zagniatamy, dodając pomalutku wody. Dolewamy jej tyle, żeby ciasto było miękkie, ale nie kleiło się do rąk.
Ciasto z mąki kukurydzianej i ziemniaczanej kruszy się, więc trudno je rozwałkować. Nadaje się najlepiej na łazanki i makaron do zupy. Wtedy robimy wałeczek grubości 2 cm i kroimy nożem cienkie plasterki grubości 1 mm. Gotujemy w małej ilości dość mocno osolonej wody, bo mąka kukurydziana jest słodka. Gotować trzeba małymi partiami po 3-4 minuty, delikatnie mieszając, by kluski się nie sklejały.


Próbowałam już piec z mąki kukurydzianej, wiem, że jest strasznie krucha i mam wrażenie, że nawet łazanki będą problemem. Konieczny byłby sprytny dodatek czegoś klejącego, co zastąpi gluten.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

To już łatwiej chyba zrobić kluski kładzione. Ja robię z mixu uniwersalnego + 2 jajka. Mąki używam tyle ile "wchodzi" (to zależy od wielkości jajek). I kiedyś znalazłam fajny sposób na "kładzenie" klusek - ciasto (gęste) trzeba wyłożyć na deseczkę - ja używam szklanej, takiej do krojenia - i nad gotującą wodą odkraiwać kluseczki. Idzie to szybko, kluseczki są jednakowej wielkości. I to wszystko. IMHO takie kładzione są lepsze od kupnych, poza tym nadają się do odgrzania na drugi dzień.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
banitka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt 01 lut, 2013 11:12
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: banitka »

Kochani potrzebuję przepis na makaron bezglutenowy i bezjajeczny bo u nas jest uczulenie również na jajka
elzak3
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: ndz 02 gru, 2012 09:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: elzak3 »

Chcesz robić czy kupić gotowy? Ja polecam ryżowy Tao-tao. Zalewasz wrzątkiem osolonym i za parę minut masz makaron. Uzywałam go w daniach na słodko i na słono.
czekoladka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt 13 wrz, 2013 08:54
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: czekoladka »

Ja także go kupuję, jest bardzo dobry :)
Różnego rodzaju rolki i buty w atrakcyjnych cenach - http://www.sportxtreme.pl/
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: uniaczek »

Sam Mills to najlepszy smakowo makaron bezglutenowy :) Jest tani i smakuje nawet glutenowej córce. Spróbujcie makaronu "kaczuszki" np. do zupy - wesoło wygląda i nie rozpada się
gorzkie_kakao
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 27 wrz, 2013 10:57
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Post autor: gorzkie_kakao »

Ja do tej pory kupowałam ryżowy, ale wypróbuję ten z Sam Mills :)
Najlepsze fototapety na meble i obrazy - http://www.obrazoteka.pl/
AndziaMamusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 364
Rejestracja: pn 12 sie, 2013 11:49
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: AndziaMamusia »

Zgadzam się, u mnie makaron SamMils jedzą wszyscy - bardzo dobry, my kupujemy literki ;)
kaczmi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: pn 10 cze, 2013 14:56
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kaczmi »

Kukurydziany z Lidla tez jest bardzo dobry, niestety, pojawia się tylko od czasu do czasu
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Adrian »

Najlepszy jest spagettii Schara.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

kaczmi pisze:Kukurydziany z Lidla tez jest bardzo dobry, niestety, pojawia się tylko od czasu do czasu
Kaczmi, a gdzie on leży? Z glutenowymi makaronami?
kaczmi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: pn 10 cze, 2013 14:56
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kaczmi »

Zazwyczaj jest na tych środkowych regałach między owocami a lodówkami, czyli przy obecnych lub poprzednich stoiskach promocyjnych, są w charakterystycznych pomarańczowych opakowaniach z wizerunkiem kukurydzy. Ostatnio był znacznie tańszy, niż sugerowana cena, gdyż po 2,99zł, zrobiłem niezły zapas ;)

http://fanlidla.pl/gazetka/2013.06.17.t ... zglutenowy
Ughj
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt 01 paź, 2013 10:04
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Ughj »

Właśnie dowiedziałam się,że jestem uczulona na pszenice ,gluten, ryż i owies i jajka. Praktycznie wszytskie produkty bezglutenowe które widziałam w sklepie idą w odstawke. Czy wie ktoś jak można zrobić makaron lub jakieś kluski majac do dyspozycji mąke kukurydzianą i ziemniaczaną?
ODPOWIEDZ