Czy jest to bezpieczne?

Dane o produktach otrzymane bezpośrednio od ich producentów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
emiliaa.20066
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr 03 maja, 2023 16:06

Czy jest to bezpieczne?

Post autor: emiliaa.20066 »

Witam serdecznie, na diecie jestem dopiero od 3 tygodni wiec mam jeszcze małe doświadczenie.
Kupiłam mieszankę chlebową na allegro, na stronie oznaczona jako bezglutenowa, natomiast na opakowaniu jest informacja o obecności glutenu i innych alergenów w zakładzie produkcyjnym. Napisałam do producenta z pytaniem dlaczego informacja na opakowaniu i stronie się różni i dostałam odpowiedz:
,,Dzień Dobry, mieszanka bezglutenowych jest z "natury" bezglutenowa, z uwagi na produkcję innego asortymentu z uwzględnieniem mąki pszennej, mimo zaostrzonego reżimu sanitarnego dopuszcza się występowanie pyłu mącznego, dlatego taką informację musimy zamieścić, ostatnie badania naszej mieszanki wykazały zawartość glutenu 10,37 mg/kg produktu, co spełnia wymogi produktu bezglutenowego”
Jednak czy mogę ją jeść? Z góry dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy jest to bezpieczne?

Post autor: Leeloo »

Jeśli na opakowaniu jest informacja, że produkt zawiera/może zawierać gluten to nie jest bezpieczny. Zanieczyszczenia to duże ryzyko, zwłaszcza jeśli w tym samym zakładzie pyli mąka glutenowa.
"Naturalnie bezglutenowe" produkty bez ostrzeżeń na opakowaniu można uznać za ok.
Zapoznaj się ze wskazówkami m.in. jak czytać etykiety i robić zakupy:
https://celiakia.pl/stowarzyszenie/dieta-bezglutenowa/
ineguide
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 28 gru, 2023 05:28

Re: Czy jest to bezpieczne?

Post autor: ineguide »

Na opakowaniu musi być napisane, że produkt zawiera lub może zawierać gluten. Jeśli tak jest, produkt nie jest bezpieczny dla zdrowia. Ryzyko zanieczyszczeń jest wysokie, zwłaszcza jeśli mąka glutenowa jest pylana w tym samym zakładzie. space bar clicker
ODPOWIEDZ