KUPIEC - produkty bezglutenowe

Dane o produktach otrzymane bezpośrednio od ich producentów.

Moderator: Moderatorzy

Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: KUPIEC - produkty bezglutenowe

Post autor: Anula80 »

A na opakowaniu informacji o śladowych ilościach brak?
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: KUPIEC - produkty bezglutenowe

Post autor: Derwid »

xymi pisze:Okazuje się, że płatki jaglane nie są bezglutenowe :(
Zgodnie z polskim prawem produkt możemy nazwać bezglutenowym jeśli znajduje się w nim gluten w ilości poniżej 20 mg/kg. Niestety płatki jaglane nie mogą zawierać takiej informacji ze względu na to, że zawartość glutenu w płatkach przekracza tę wartość.
Ciekawe, czy to odnosi się tylko do płatków jaglanych, czy również do innych ich produktów?
Dla mnie to wszystko jest podejrzane. Jeśli dawniej umieszczali napis "produkt z natury bezglutenowy", a teraz nie mogą, to oznacza to tyle, że to było oszustwo i manipulacja. Bo najwyraźniej produkty bezglutenowe nie są.
Ja ostatnio nałożyłem sankcje (modne ostatnio słowo) na produkty Kupca, kupuję tylko ryże i kasze i bardzo dokładnie płuczę.
I zgodzę się z tym, że jeśli jest > 20 mg/kg, to mogliby napisać o śladowych ilościach.
Awatar użytkownika
xymi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: ndz 11 sty, 2015 22:35
Lokalizacja: Cieszyn/Katowice

Re: KUPIEC - produkty bezglutenowe

Post autor: xymi »

Na opakowaniu brak informacji o śladowych ilosciach. Dlatego też napisałam do nich, skoro z natury kasza jaglana jest bezglutenowa.
Ciekawa jestem jak z ich kaszą jaglaną. Kupuję bo na opakowaniu pisze: produkt bezglutenowy.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: KUPIEC - produkty bezglutenowe

Post autor: Anula80 »

Z kaszą jest mniejszy problem, bo można ją przebrać i wypłukać. Z płatkami już się tak nie zrobi :/
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: KUPIEC - produkty bezglutenowe

Post autor: Anula80 »

Derwid pisze:Dla mnie to wszystko jest podejrzane. Jeśli dawniej umieszczali napis "produkt z natury bezglutenowy", a teraz nie mogą, to oznacza to tyle, że to było oszustwo i manipulacja. Bo najwyraźniej produkty bezglutenowe nie są.
Ja ostatnio nałożyłem sankcje (modne ostatnio słowo) na produkty Kupca, kupuję tylko ryże i kasze i bardzo dokładnie płuczę.
I zgodzę się z tym, że jeśli jest > 20 mg/kg, to mogliby napisać o śladowych ilościach.
Zgadzam się z Twoim stwierdzeniem. Ostatnio w Auchan chciałam kupić kaszę jaglaną i nie było napisu produkt bezglutenowy. To było nowe opakowanie. U siebie w osiedlowym sklepie znalazłam w starym opakowaniu z tym napisem.
Moim zdaniem wcześniej mieli to w nosie, a teraz jak weszły nowe regulacje, to się wystraszyli, że mogą być jakieś konsekwencje :/
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
xymi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: ndz 11 sty, 2015 22:35
Lokalizacja: Cieszyn/Katowice

Re: KUPIEC - produkty bezglutenowe

Post autor: xymi »

Ja właśnie kupiłam tą kaszę bez napisu. Przebierałam kaszę i znalazłam jakieś inne zboże.

Coś mi się wydaje, że wcześniej ten napis "produkt bezglutenowy" był bez znaczenia. Pewnie też można było znaleźć tam zanieczyszczenia. Niestety wcześniej nie przebierałam kaszy, gdyż ufałam etykietom... Ale też nie wiele jej spożywałam. W przeciwieństwie do chwili obecnej.
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: KUPIEC - produkty bezglutenowe

Post autor: Derwid »

Anula80 pisze:Moim zdaniem wcześniej mieli to w nosie, a teraz jak weszły nowe regulacje, to się wystraszyli, że mogą być jakieś konsekwencje :/
Również mi tak to wygląda. A płatków od nich aktualnie nie kupuję żadnych.
Niestety, kupiec jest jedną z bardziej "interesujących" firm ze względu na duży wybór ryżów i kasz, dlatego szkoda by było, gdyby okazało się, że coś z nimi jest (lub przez długi czas skrzętnie ukrywane było) nie tak.
agatek1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pn 05 sty, 2015 21:37

Re: KUPIEC - produkty bezglutenowe

Post autor: agatek1 »

Komunikat GIS.
Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Obecność glutenu w produkcie pn. „Ryż Dziki & Paraboiled KUPIEC Produkt bezglutenowy”
Zagrożenie: Wykryta obecność glutenu (składnika alergennego) na poziomie 39,74 ± 7,95 mg/kg w produkcie oznakowanym jako „bezglutenowy”. W przypadku osób z nietolerancją glutenu spożycie produktu może stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Szczegóły dotyczące produktu: Produkt - „Ryż Dziki & Paraboiled KUPIEC Produkt bezglutenowy”. Producent – wyprodukowany w Polsce przez: Kupiec Sp. z o.o., ul. Kupiecka 17, 62-513 Krzymów, Paprotnia. Kraj pochodzenia surowców - Węgry/Włochy. Nr partii B.349. Data minimalnej trwałości: 12.2016.
Badanie określające zawartość glutenu zostało wykonane w akredytowanym laboratorium Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Polsce.
Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli: Producent zobowiązał się do wycofania kwestionowanej partii produktu z obrotu – poinformował swoich odbiorców o konieczności zaprzestania sprzedaży oraz zapewnił od nich odbiór ww. produktu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania kwestionowanej partii z obrotu.
Zalecenia dla konsumentów: Produkt nie powinien być spożywany przez konsumentów, u których występuje nietolerancja na gluten z uwagi na zanieczyszczenie produktu tym alergenem. W przypadku posiadania kwestionowanej partii produktu przez osoby uczulone zaleca się zaprzestanie spożywania tej partii i dokonanie zwrotu do miejsca zakupu lub zniszczenie.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: KUPIEC - produkty bezglutenowe

Post autor: Anula80 »

Właśnie miałam o tym pisać :/
Dla mnie Kupiec już nie istnieje.
Ciekawe, co z produktami z certyfikatem :/
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: KUPIEC - produkty bezglutenowe

Post autor: Derwid »

Anula80 pisze:Właśnie miałam o tym pisać :/
Dla mnie Kupiec już nie istnieje.
Ciekawe, co z produktami z certyfikatem :/
No tak, tylko czym zastąpić ich - jak by nie patrzeć - bogatą ofertę kasz i ryżów?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: KUPIEC - produkty bezglutenowe

Post autor: Anula80 »

Masz rację, sama już nie wiem, co robić :/
Kasze i ryż faktycznie można przebrać i przepłukać. Inne firmy są jeszcze gorsze, jeśli chodzi o obce ziarna.
Ale bardzo mnie i nie tylko mnie rozczarowali ;(
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: KUPIEC - produkty bezglutenowe

Post autor: Derwid »

Miejmy nadzieję, że to chwilowe. Nowe przepisy będą wymagały od producentów poprawy jakości.
Z drugiej strony, kupno np. prawie dwa razy droższego ryżu Uncle Bens też mija się z celem...
Wydaje mi się, że ryż brązowy kupca jest ok (tam są jeszcze napisy o bezglutenowości - no, chyba że to jeszcze resztki starych partii).
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: KUPIEC - produkty bezglutenowe

Post autor: Adrian »

Polecam kasze jaglaną z lidla jest dobra i zawsze czysta a na opakowaniu jest tylko napisane kasza jaglana, a co do ryżu to dobry jest firmy Sonko szczególnie parabolid. :)
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: KUPIEC - produkty bezglutenowe

Post autor: Derwid »

Dzięki, spróbujemy.
Mam taką cichą nadzieję, że sprawa z Kupcem jest tymczasowa i że to rzeczywiście kwestia dostawców. Aktualne przepisy są dość wymagające dla producentów i w dłuższej perspektywie trzeba mieć nadzieję na poprawę jakości na rynku.
Na razie jestem ostrożny co do Kupca i chyba przejdę na zamienniki, ale produktom Kupca będę się bacznie przypatrywać (moje wątpliwości budzi odmienne oznaczanie różnych produktów Kupca - co mogłoby sugerować, że producent wiedział o sprawie).
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: KUPIEC - produkty bezglutenowe

Post autor: Anula80 »

Adrian chodzi Ci o kaszę jaglaną w torebkach? Nie kojarzę w Lidlu innej
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
ODPOWIEDZ