Pečivárne

Jeżeli znalazłeś nowego producenta, dowiedzialeś się czegoś nowego o nim - podziel się tą informacją.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Produkt bezglutenowy (obojętnie gdzie, czy w Czechach, czy w Polsce) wg Codex Alimentarius to produkt, który (w sposób naturalny nie zawiera glutenu) nie zawiera pszenicy, jęczmienia, żyta i owsa, ani żadnych odmian pochodnych i poziom glutenu nie przekracza 20mg/kg gotowego wyrobu.

Produkty bezglutenowe mogą zawierać w/w zboża, jeśli technologicznie gluten został z nich usunięty, lecz podobnie: zawartość glutenu nie przekracza 20mg/kg gotowego wyrobu.

20mg/kg = 20ppm

Produkty specjalnie przetworzone, w których zawartość glutenu została zredukowana do 20-100ppm nie mogą być znakowane jako BG. Proponowane oznaczenie to "produkt o zredukowanej/niskiej zawartości glutenu."

Codex Alimentarius, czyli Kodeks Żywnościowy (dosłowne tłumaczenie z języka łacińskiego - kod żywienia) oznacza szereg zarówno ogólnych jak i szczegółowych standardów zapewniania bezpieczeństwa żywności. Jego celem jest ochrona zdrowia konsumenta oraz gwarancja stosowania uczciwej praktyki w branży żywnościowej. Żywność wprowadzana na rynek lokalny, czy też wysyłana na eksport musi być bezpieczna i dobrej jakości.

Codex Alimentarius został utworzony w 1960 roku wspólnie przez dwie agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych: Organizację do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization - FAO) i Światową Organizację Zdrowia (World Health Organisation - WHO). Jego celem było wprowadzenie oraz propagowanie definicji oraz wymagań dla żywności ułatwiających harmonizację międzynarodowego obrotu żywnością. W pracach nad Kodeksem Żywnościowym bierze udział 166 państw, które skupiają większość ludności świata. Ustalenia międzynarodowe są następnie wprowadzane w życie również na szczeblu krajowym i regionalnym.
http://www.eufic.org/article/pl/artid/c ... mentarius/
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Uściślijmy najpierw wartości: 20 ppm = 20 mg/kg

W lipcu 2008 roku w Genewie odbyło się zebranie komisji Codexu Alimentarius, na którym przyjęto,że produkt bezglutenowy może zawierać do 20 mg/kg glutenu, zarówno produkty ze zbóż bezglutenowych, jak i zawierających gluten.

Natomiast do 100 mg/kg glutenu mogą zawierać produkty, które nazwane są produktem obniżonej zawartości glutenu. Wg. kodeksu postanowienia dotyczące tej grupy produktów mogą być podjęte na szczeblu krajowym.

Tu jest właściwy dokument: http://www.codexalimentarius.net/downlo ... s_118e.pdf

(Widzę, że pisaliśmy w tym samym czasie ;) sorry, nie widziałam)
Ostatnio zmieniony czw 13 lis, 2008 16:21 przez Nastka, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
grawoj
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 85
Rejestracja: wt 17 lis, 2009 14:51
Lokalizacja: Łódź

Post autor: grawoj »

trochę nas zaniepokoiło, że te wafelki oznaczony są znakiem przekreślonego kłosa, ale dodatkowo na odwrocie jest informacja "Bardzo mała zawartość glutenu" - szkoda, że nie jest napisane dokładnie ile jest tego glutenu.

Czy sprawdzaliście może informacje u producenta lub dystrybutora??
Wojtek & Wiola
Wiola na diecie BG od 2009 roku...
syn Mateusz na diecie BG od 2009 roku...

www.zyciebezglutenu.pl - jak żyjemy bez glutenu

www.facebook.pl/zyciebezglutenu - Życie bez glutenu na Facebooku
malealekochane
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: czw 18 cze, 2009 15:24
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: malealekochane »

to samo... jest znaczek, a pisze BARDZO MAŁA ZAWARTOŚĆ GLUTENU bez wyjaśnienia... a w skłądzie słód jeczmienny, na batonikach widziałam wczoraj...
czy nadal je spożywacie? nic się nie zmieniło od 3cha lat?
pani w sklepie powiedziała, że świetnie jej schodzą, więc stwierdzam, że chyba nic sie nie zmieniło... a może bład w polskim tłumaczeniu (?), nie wziełam z tego wszystkiego ich... dlatego pytam, jakby ktos posiadał jakieś informacje:)
sunshine
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 53
Rejestracja: czw 24 lut, 2011 21:56
Lokalizacja: Poznań

Post autor: sunshine »

Wcale nie trudno było znaleźć... na stronie producenta do każdego produktu, który ma opis "bardzo niska zawartość glutenu" dołączone są pdf'y z ostatnimi badaniami pod kątem zawartości glutenu (pszenicznego, odnośnie jęczmiennego się nie doczytałam). Z większości wynika, że ta bardzo niska zawartość glutenu mieści się w granicach wykrywalności testu.. czyli w zasadzie są bezglutenowe. Przykładowy, który się nie mieści i przekracza 20mg/kg, ma go aż 23.2mg/kg...
http://www.pecivarne.sk/files/13027.pdf
malealekochane
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: czw 18 cze, 2009 15:24
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: malealekochane »

niestety nie widzę tych pdfów obok każdego produktu... w składzie jest zawsze słód jeczmienny:
przykladowy:
SKŁAD:
zestalony tłuszcz roślinny, cukier, skrobia kukurydziana, wiórki kokosowe 8,6%, skrobia ziemniaczana, serwatka w proszku, mąka kukurydziana, mąka gryczana, suszone odtłuszczone mleko, smak: kokosowy, zagęszczająca: guma guar, środki kypriace: wodorowęglan sodu i amonu emulgator : lecytyna rzepakowa, słód jęczmienny, kwas foliowy, polewa 30% (cukier, zestalony tłuszcz roślinny, odtłuszczone kakao w proszku, serwatka w proszku, stabilizator: polyglycerolpolyricínoleát, emulgator: lecytyna rzepakowa, aromaty: wanilia, czekolada). Naturalnym źródłem flawonoidów rutyna.
Zawiera: mleko. Może zawierać śladowe ilości orzeszków ziemnych, orzechy laskowe, soja, sezam, jaja.

a te pdfy są odnosnie samej przenicy jak jak mówiłas...
poza tym jak się wejdzie w dowolny produkt ze strony http://www.pecivarne.sk/m.php?t=1&m=97&did=2&tid=2 to w kazdego opisie znajdziemy 'Veľmi nízky obsah gluténu.' czyli bardzo mala zawartosc glutenu - do 100mg/kg. wiec mnie to srednio przekonuje...
Ostatnio zmieniony sob 24 wrz, 2011 10:46 przez malealekochane, łącznie zmieniany 1 raz.
sunshine
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 53
Rejestracja: czw 24 lut, 2011 21:56
Lokalizacja: Poznań

Post autor: sunshine »

Przy których produktach nie ma pdf'ów?
Co do słodu się zgadzam, praktycznie wszędzie, tylko po co..?
malealekochane
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: czw 18 cze, 2009 15:24
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: malealekochane »

ja nie widze tych pdfów:P ja ich zwyczajnie nie widze, ale wierze ze są
no a słód i napis ze do 100mg/kg maja glutenu bo sa niskiej jej zawartosci mnie zniechecaja
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Jak jest słód to bez sensu... Swego czasu rozmawiałem z technologiem z Nestle, który mówił, że właśnie z powodu zawartości słodu jęczmiennego nie mogą zapewnić, że ich produkty są BG.
Awatar użytkownika
Janis_J
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: ndz 18 cze, 2006 11:25
Lokalizacja: ..

Celi Hope - herbatniki

Post autor: Janis_J »

no, właśnie, ja wczoraj dopiero po raz pierwszy jadłam herbatniki o smaku karmelowym w polewie czekoladowej. Smak- bez rewelacji, przekreślony kłos. Ale opis: zawiera śladowe ilości, i ten słód w składzie. Hmmm, nie szukałam może dokładnie (ma malutką córkę-brak czasu na wnikliwe czytanie forum etc), ale czy to w porządku, że używają symbolu kłosa ? rozumiem że mogą być śladowe ilości glutenu, ale może jednak byłoby bardziej fair gdyby doprecyzowali, z nie zbijali kasę na czymś co być może nie do końca jest dla nas. (może jest okej, ale wychodzę z założenia że na wszystko musi być glajt :-) ).
..::forgive and forget and you will never regret::..
malealekochane
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: czw 18 cze, 2009 15:24
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: malealekochane »

no opis, takze na ich stronie gdzie produkty z przekreslone klosem są oznaczone na stronie jako ponizej 100mg/kg mnie ZUPEŁNIE nie przekonują..... i coś tu w ogóle nie gra. przekreślony kłos a zupełnie coś innego piszą... ktoś coś pisał do nich w tej sprawie? najlepsze ze wszedzie w organicach i zdrowych zywnosciach leża na półkach bezglutenowych..... zeby z tego nie było później jakiegoś dramatu
Awatar użytkownika
little_angel
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: wt 27 mar, 2012 14:43
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: little_angel »

Zwariowałam teraz.... Może ktoś ma aktualne informacje?? Jecie czy nie jecie batoniki tej firmy?
Obrazek
malealekochane
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: czw 18 cze, 2009 15:24
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: malealekochane »

ja kategorycznie ich nie jem. sami piszą na opakowaniu i stronie, ŻE MAJĄ NISKĄ ZAWARTOŚĆ GLUTENU. 100mg/kg to wcale nie niska to PIĘCIOKROTNIE ZA DUŻA dla nas.
Awatar użytkownika
little_angel
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: wt 27 mar, 2012 14:43
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: little_angel »

No własnie to dziwne, bo czytam na ich stronie, że te wafelki mają do 20 ppm.... Ktoś jeszcze może się wypowiedzieć, proszę?? :)
Obrazek
ODPOWIEDZ