Mąka żytnia

Tutaj trafiają tematy stare, nieaktualne i niepotrzebne.
Czasem warto przejrzeć.

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
kowja

Mąka żytnia

Post autor: kowja »

Wybaczcie, ale poruszę pewien problem. Wszędzie wylicza się mąkę żytnią, jako zawierającą gluten. W ubiegłym roku dziecko było na wypoczynku letnim, gdzie była piątka innych "bezglutków" i karmieni byli "pysznym" ciemnym chlebem. Nasz syn pałaszował po 5-6 kawałków na raz. W miedzyczasie "skubnął" nam ciastko (oczywiście pszenne) i po godzinie dostał wysypki na całym ciele. Post factum, zaintrygowani dobrym smakiem chleba, dowiedzieliśmy sie, ze jest to ... chleb żytni. Zmroziło to nas, ale producent zapewniał, iż od kilkunastu lat piecze go dla osoby na diecie bezglutenowej. Kilka dni temu rozmawiałem z innym piekarzem (zasiadającym w ogólnopolskiej komisji piekarskiej), który poinformawał mnie, iż stopień glutenu w mące żytniej wynosi 0,03. Sam osobiście czytałem w książce (Wielka ksiega chleba), iż z "...ciasta żytniego, nie zawierającego siatki glutenowej, otrzymuje się chleb ciemny i msaczny, mimo zwartego miękiszu". Proszę więc o wyjaśnienie moich wątpliwości... Czy może jeść go człowiek chory na celiakię, czy nie. I proszę tu nie o odpowiedzi przeczytane gdzieś w necie, ale konkretne źródła (naukowców, badania itp). Z góry dziękuję... Jakub
Awatar użytkownika
Jolka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 12:45
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Jolka »

Z tego co mi mówiła lekarka żyto zawiera gluten ale dużo mniej niż pszenica ,Poleca się go na poczatku prowokacji glutenem żeby nie było szoku dla prganizmu i dla osób uczulonych na pszenicę . Jeżeli ma być ścisła dieta bezglutenowa to żyto odpada .
Marcin
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 57
Rejestracja: pn 19 sty, 2004 14:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Marcin »

Gluten z definicji to białka zawarte w pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie.

Jednynie co do owsa dyskutuje się obecnie o tym, czy rzeczywiście jest szkodliwy. Dla niektórych w małej ilości może nie być szkodliwy. Ale badania wciąż trwają i nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Żyto jest znacznie mniej szkodliwe niż pszenica. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że przejście na dietę bez pszenicy (kiedy to jadałem chleb żytni bez domieszki pszenicy) było dla mnie bardzo odczuwalne - czułem się znacznie lepiej.

Źródła? każda książka na ten temat. Polecam stronę http://www.celiac.com - można tam znaleźć wiele ciekawych i szczegółowych informacji. Jednak tylko po angielsku. Pozdrawiam.
nelly23
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: wt 10 lut, 2004 11:35

Post autor: nelly23 »

Jolka pisze:Z tego co mi mówiła lekarka żyto zawiera gluten ale dużo mniej niż pszenica ,Poleca się go na poczatku prowokacji glutenem żeby nie było szoku dla prganizmu i dla osób uczulonych na pszenicę . Jeżeli ma być ścisła dieta bezglutenowa to żyto odpada .

Bardzo dziekuje Tobie za ta informacje,niedlugo czeka nas prowokacja i musze przedyskutowac to z lekarzem:)Bardzo dziekuje :D
Mam nadizeje,ze prowokacja odniesie sukces i synek bedzie mogl jesc normalnie!
Nelly i synek bez diety:)
Zablokowany