renta zdrowotna czy socjalna?

Tutaj trafiają tematy stare, nieaktualne i niepotrzebne.
Czasem warto przejrzeć.

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
Super celiak!

renta zdrowotna czy socjalna?

Post autor: Super celiak! »

Wiecie może, czy z powodu celiaki przyznaj rentę socjalną czy rentę zdrowotną? Pytam, bo próbuje się zorientować ile taki rencista może dorobić. Wychodzi chyba na to, że do 30% średniej krajowej jeżeli socjalna i do 70% jeżeli zdrowotna. Mam nadzieję, że podliczyli to bez ręciny :). A i co z tymi weryfikacjami? Socjalnych mają nie ruszać, a zdrowotnych, każdego, który prcował. Miło by było wiedzieć.
Awatar użytkownika
Monika23
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: sob 26 mar, 2005 12:00
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: Monika23 »

Sa dwa rodzaje rent: tzw socjalna przyznawana przez MOPS, a grupa orzekana przy PCPR i ZUS-owska.
Socjalna przynawana jest rowniez osoba ktore nigdy nie pracowaly, jej wysokosc to okolo 418 zl... no i "dorobic" mozna wlasnie do tej wysokosci...
Natomias renta ZUS-owska dziala troche inaczej... trzeba miec wypracowane lata pracy aby ja miec....
Jesli Cie to interesuje to wiecej informacji moge podac we wtorek gdy wroce do pracay...
Pozdrawiam
Monika
Awatar użytkownika
Monika23
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: sob 26 mar, 2005 12:00
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: Monika23 »

Witam...
Tak jak obiealam dzis mam wiecej informacji.
Zaczne od poczatku...
Jesli mamy dziecko ktore jest chore na celiaki to lekarz prowadzacy wystawia zaswiadczenie i mamy wtedy prawo do zasilku pielegnacyjnego... oczywiscie jak zauazyla to Jolka dziecko stawiane jest na komisji... wyplaca go zaklad pracy rodzica lub PCPR (144,25 zł).

Kiedy ma sie juz ukonczone 16 lat mozna stawac na komisje i starac sie o przyznanie grupy inwalidzkiej, nie ZUS-owskiej, tzn do zatrudnienia przy PCPR-ze. Pod warunkiem ze niepelnosprawnosc powstala przed ukonczeniem 16 roku zycia. Wtedy przynaja nam I, II, lub III grupe w zaleznosci od postaci choroby, tzn wyniszczenia organizmu oraz chorob wspolistniejacych. Jesli otrzymamy III to renty nie dotaniemy. Jesli II lub I to mamy prawo do 418 zł... cos kolo tego... Dorobic mozna wlasnie do tej kwoty.

Z ZUS-em jest troche inaczej. Na komisje mozna stanac w wieku 18 lat. W tej rencie nie orientuje sie najlepiej. Stawalam kiedys na komisji ale to bylo troche inaczej. Wiem ze aby miec rente ZUS-owska trzeba miec przynajmniej 5 letni okres skladkowy. W miare jak osoba jest starsza ten okres musi byc dluzszy. Przy tej rencie mozna dorobic wiecej ok. 1000 zł, poniewaz istnieje mozliwosc zawieszenia podstawy renty.

Po wiecej informacji proponuje zwrocic sie do ZUS-u lub PCPR-u.

Pozdrawiam
Monika
Ostatnio zmieniony wt 29 mar, 2005 13:44 przez Monika23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jolka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 12:45
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Jolka »

Monika skad masz takie informacje? Tak jak piszesz to bylo kiedys .Teraz aby otrzymac zasilek dziecko musi miec przyznane orzeczenie o niepelnosprawnosci . No chyba że w tym roku cos sie zmienilo i wrócily stare przepisy.Daj znac.
Prowokacja własnie sie zaczeła !
Awatar użytkownika
salcia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 253
Rejestracja: pt 08 paź, 2004 21:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Renta...

Post autor: salcia »

A w tej chwili jest tak,że jeżeli udacie się do Mops-u i załatwicie wszystkie formalności,stajecie na komisję-tam bardzo trudno dostać orzeczenie.A zresztą jeśli rodzice mają jakieś dochody w miarę uczciwe to niestety ale nie przyznają zasiłku pielęgnacyjnego,tak jest w naszym przypadku.czasem lepiej dać sobie spokój i oszczędzić nerwów sobie i dziecku.
Mama 26-letniej Moniki,córka chora praktycznie od urodzenia.Zdiagnozowana celiakia 2004 r.wrzesień/październik.12 lat zabiegów o zdrowie dziecka...
Awatar użytkownika
Beata Bylina
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: wt 31 sie, 2004 14:42
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Beata Bylina »

Zasiłki pielęgnacyjne bardzo trudno uzyskać na Śląsku.Jeśli byłabyś z Wrocławia prawdopodobnie otrzymałabyś bez problemu :!:
W woj.dolnośląskim można dostać dodatek pielęgnacyjny na astmę sporadyczną,alergię pokarmową objawiającą się tylko chorą skórką...
A na celiakię zasiłek przyznają na 99,9%

Pozdrawiam Beata :P
Awatar użytkownika
alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: czw 20 sty, 2005 18:16
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: alicja »

Witam jestem z GRudziadza i na corke tez bez problemu dostalam zasilek pielegnacyjny na celiakie.Czy ktos wie,czy nalezy sie tez zasilek staly z MOPRu?Corka ma 6 lat i jest caly czas pod moja opieka,nie chodzi do przedczkola.Kiedy miala orzeczenie o niepelnosprawnosci na astme zasilek taki otrzymywalam,ale po zmianie przepisow nie wiem czy sie nalezy,bo lekarze mowia ze nie a w MOPZe,ze tak.sama nie wiem gdzie mam isc aby ktos mi dobrze poradzil.Dziekuje bardzo. :cry:
jomate
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 129
Rejestracja: ndz 26 wrz, 2004 22:27
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: jomate »

Jeżeli na orzeczeniu o niepełnosprawności masz zaznaczone na TAK punkt ,że dziecko wymaga stałej opieki , to należy ci się świadczenie pielęgnacyjne pod warunkiem,że należy ci się świadczenie rodzinne.
Gość

Post autor: Gość »

Mam zaznaczone 2 punkty.1koniecznosc stalego wspoldzialu na co dzien opiekuna dziecka w procesie leczenia,rehabilitacji i edukacji. 2koniecznosc zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne,srodki pomocnicze oraz techniczne ulatwiajace funkcjonowanie (kompletnie nie wiem jak i gdzie moge z tego punktu skorzystac,moze ktos mogl mi doradzic :| ).Jednak nie mam zaznaczonego punktu o koniecznosci stalej lub dlugotrwalej opieki innej osoby w zwiazku ze znacznie ograniczona mozliwoscia samodzielnej egzystencji a chyba ten punkt kwalifikuje do swiadczenia pielegnacyjnego.Dlatego nie wiem czy w ogole lekarze na to nie daja czy tylko u nas w Grudziadzu,wlasciwie to o to mi chodzi,bo dziecko w wieku 6 lat to otrzymuje tylko zasilek pielegnacyjny i nic oprocz tego ,prawda?
Ona czesto choruje,bo ma jeszcze astme ,wiec jestem 24 godz na dobe z nia nawet po lekkim wysilku ma ataki astmy,czy w tym wypadku mozna starac sie o jakies fundusze?Nie moge podjac pracy ze wzgledu na corke poniewaz przynajmniej raz w tygodniu jestesmy w jakiejs poradni i nikt nie chce takiego pracownika.
prosze o jakie kolwiek informacje na ten temat,moze ktos z Was jes w takiej samej sytuacji.
dziekuje Alicja mama Agnieszki
[/b]
Zablokowany