koncentrat pomidorowy i warzywko lub jarzynka

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

nelly23
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: wt 10 lut, 2004 11:35

koncentrat pomidorowy i warzywko lub jarzynka

Post autor: nelly23 »

A ja znowu z pytaniem.
Na liscie produktow dozwolonych ktora znalazlam na stronie nestke jest jarzynka-czy ja dodajecie np do zup,czy naprawde mozna?
Po drugie chodzi mi o koncentrat pomidorowy.Czy moje dziecko,ktore ma nietolerancje glutenu moze zjesc pomidorowa na koncentracie??
Przepraszam,ze co rusz odzywam sie z takimi dla wiekszości z Was pewnie śmiesznymi pytaniami,ale ja naprawde nie wiem co moge a czego nie moge dawac dziecku.
Nelly i synek bez diety:)
Awatar użytkownika
Sabina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: pn 16 lut, 2004 15:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Sabina »

Znalazłam na stronie
spis produktów dozwolonych i niedowolonych:

dozwolone:
zabronione:

Kod: Zaznacz cały

http://www.celiac.com/cgi-bin/webc.cgi/st_prod.html?p_prodid=185&p_catid=12&sid=91hH9H0@@9qRAq@-23104318710.d4
Nie zdążyłam jeszcze przetłumaczyć, jak znajdę chwilę, to zamieszcze to co tam jest, po polsku.

Pozdrawiam :P
<I>"Nie drażnij lwa, bo lew to ja!!" :P<I>
Awatar użytkownika
pawel_tak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: ndz 06 cze, 2004 17:24
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: pawel_tak »

Troche przetłumaczyłem w słowniku może się komuś przyda....:


Zabronione:
*Abyssinian* Twardy (trudny; intensywnie) (Pszenica *triticum* *durum*) Alkohol (Alkohole - Specjalne Typy ) *Barley* Trawa (może zawierać nasienia ) *Barley* *Hordeum* *vulgare* *Barley* *Malt* Piwo *Bleached* Mąka Granatowy Ser (wyrobił (wyrobiony) z chlebem ) *Bran* Piwowar Mąki Chleba *Yeast* Brązowa Mąka *Bulgur* (*Bulgar* Pszenica /*Nuts*) *Bulgur* Kasza (zboże) Pszenicy Zobowiązujący (związujący) *Chilton* Klub (zespalać) Pszenica (*Triticum* *aestivum* podgatunek *compactum*) Farbujący (farbowanie) Współna (rozpowszechniony) Pszenica (*Triticum* *aestivum*) *Couscous* *Dextrimaltose* *Durum* pszenica (*Triticum* *durum*) Jadalny Krochmal *Einkorn* (*Triticum* *monococcum*) *Emmer* (*Triticum* *dicoccon*) *Farina* *Graham* *Filler* Krochmal Żywności *Fu* (wysuszony (wyschnięty) pszenica *gluten*) *Germ* *Graham* Mąka *Granary* Mąka *Gravy* *Cubes4* *Groats* (*barley*, Pszenica ) Podstawa (opierać; ziemia; w oparciu o) *Spices4* Podstawa Gumy Twarda (trudny) Pszenica *Kamut* (*Pasta* pszenica ) *Malt* *Malt* Wyciągają *Malt* Syrop *Malt* *Flavoring* *Malt* *Vinegar* *Miso4* *Macha* Pszenica (*Triticum* *aestivum*) *Matzo* *Semolina* *Mustard* Proszek 4 Orientalna Pszenica (*Triticum* *turanicum*) *Pasta* Perła (perłowy; zraszać) *Barley* Perska Pszenica (*Triticum* *carthlicum*) *Poulard* Pszenica (*Triticum* *turgidum*) Polska Pszenica (*Triticum* *polonicum*) Ryż *Malt* (zawiera *barley* albo *Koji*) *Rye* *Seitan* *Semolina* *Semolina* *Triticum* Strzelił (strzelony; mignął; strzał) Pszenica (*Triticum* *aestivum*) *Shoyu* (fasola sojowa *sauce*)4 Mały Literował (literowany) *Soba* *Noodles4* Fasola sojowa *Sauce* Alkohole (Specjalne Typy ) Literował (literowany) (*Triticum* *spelta*) *Sprouted* Pszenica albo *Barley* Zasób (giełdowy; wyposażać; akcja) *Cubes4* Silna Mąka *Suet* w Paczkach *Tabbouleh* *Teriyaki* *Sauce* *Textured* Jarzyna (roślinny) *Protein* - *TVP* *Timopheevi* Pszenica (*Triticum* *timopheevii*) *Triticale* *X* *triticosecale* *Udon* (pszenica *noodles*) *Vavilovi* Pszenica (*Triticum* *aestivum*) Jarzyna (roślinny) Krochmal *Vitamins4* Pszenica *Triticum* *aestivum* Pszenica *Nuts* Pszenica, *Abyssinian* Twardy (trudny; intensywnie) *triticum* *durum* Pszenica, *Bulgur* Pszenica *Durum* *Triticum* Pszenica *Triticum* *Monococcum* Pszenica *Germ* (olej (naftowy; nafta) ) Trawa Pszenicy (może zawierać nasienia ) Cały (całość; w całości) jedzenie Mąka Dziki *Einkorn* (*Triticum* *boeotictim*) Dziki *Emmer* (*Triticum* *dicoccoides*)

Dozwolone:


*Acacia* Guma *Acorn* *Quercus* *Adipic* Kwas (kwaśny) *Adzuki* *Bean* *Acacia* Guma *Agar* Alkohol (Alkohole - Specjalne Typy ) *Alfalfa* *Algae* *Algin* *Alginate* *Allicin* *Almond* *Nut* Aluminium (aluminiowy) *Amaranth* *Annatto* *Annatto* Kolorowe Jabłko *Cider* *Vinegar* *Arabic* Guma *Arrowroot* *Artichokes* *Aspartame* (może powodować *IBS* symptomaty ) *Aspic* *Ascorbic* Kwas (kwaśny) *Astragalus* *Gummifer* Piekący (wypiekanie) *Soda* & Proszek (proszkowy) (sprawdzenie (kontrolny) ) *Balsamic* *Vinegar* *Beans* *Bean*, *Adzuki* *Bean*, *Hyacinth* *Bean*, *Lentil* *Bean*, *Mung* *Bean* *Romano* (*Chickpea*) *Bean* *Tepary* *Benzoic* kwas (kwaśny) *Besan* *Betaine* *BHA* *BHT* *Beta* *Carotene* *Bicarbonate* *Soda* (sprawdzenie (sprawdzać; kontrolny; porównywać) ) *Biotin* *Buckwheat* Masło (sprawdzają dodatkowy ) *Butylated* *Hydroxyanisole* *Butyl* Skład (składa; dochodzi do porozumienia) *Calcium* *Carbonate* *Calcium* *Caseinate* (Zawiera *MSG*) *Calcium* *Chloride* *Calcium* *Disodium* *Calcium* Fosforan *Calcium* *Silicate* *Calcium* *Stearate* *Calcium* *Sulfate* *Camphor* *Canola* Olej (naftowy; nafta) *Caprylic* Kwas (kwaśny) *Carageenan* *Chondrus* *Crispus* *Carboxymethylcellulose* *Carnauba* *Wax* *Carob* *Bean* *Carob* *Bean* Guma *Carob* Mąka *Carrageenan* *Casein* *Cassava* *Manihot* *Esculenta* *Castor* Olej (naftowy; nafta) *Cellulose1* *Cellulose* Guma *Cetyl* Rzeczy godne naśladowania Alkoholu - (kontrolne składniki ) *Chestnuts* *Chickpea* *Chlorella* *Chymosin* *Citric* Kwas (kwaśny) *Collagen* *Corn* *Corn* Jedzenie *Corn* Mąka *Cornstarch* *Corn* Syrop *Corn* Syrop Stały *Corn* *Swetener* *Cortisone* Bawełna (bawełniany) Ziarno Olej (nafta) *Cowitch* *Cowpea* *Cream* *Tartar* *Cysteine*, *L* *Demineralized* Serwatka *Desamidocollagen* *Dextrose* *Dioctyl* *Sodium* *Distilled* *Vinegar* Jajka *Elastin* *Ester* Ryba Gumy (nowy ) *Flaked* Ryż *Flax* *Folic* *Acid-Folacin* *Formaldehyde* *Fructose* Owoc (włączający (włączenie; przyłączający; przyłączenie; włączając) wysuszył (wysuszony; wyschnięty) ) *Fumaric* Kwas (kwaśny) *Gelatin* *Glutamate* (zwalniają ) *Glutamic* Kwas (kwaśny) *Glutamine* (*amino* kwas (kwaśny) ) *Glycerides* *Glycerol* *Monooleate* *Glycol* *Monosterate* *Glycol* *Glycolic* kwaśna mąka Grama (*chick* grochi ) *Grits*, *Corn* *Guar* Guma *Hemp* *Herbs* *Honey* *Hyacinth* *Bean* Wodór (wodorowy) *Peroxide* *Hydrolyzed* fasola sojowa *protein* *Iodine* *Inulin* Odwracają Cukrową Pracę Łza (rwie) *Kasha* (*roasted* *buckwheat*) *Keratin* *Kudzu* Korzeń (korzenić się; przykuwać; popierać) Krochmalić (krochmal) *Lactic* Kwas (kwaśny) *Lactose* *Lanolin* *Lecithin* *Lentil* *Lipase* *Locust* *Bean* Guma *Magnesium* *Carbonate* *Magnesium* *Hydroxide* *Maize* *Maize* *Waxy* *Malic* Kwas (kwaśny) *Maltitol* *Manioc* *Masa* *Masa* Mąka *Masa* *Harina* Mięso (nowy ) *Methyl* *Cellulose2* *Microcrystallin* *Cellulose* Mleko (mleczny) *Millet* *Milo* Mineralne Naftowe Mineralne Sole *Monosodium* *Glutamate* *MSG* (wyrobił (wyrobiony) w SZA (AMERYKAŃSKI) ) *Monopotassium* Fosforan *Mung* *Bean* *Musk* *Niacin-Niacinamide* *Nuts* (oprócz pszenicy, *rye* & *barley*) *Nut*, *Acron* *Nut*, *Almond* *Oats3* Oleje (nafta) i Tłuszcze *Oleyl* Alkohol /Olej (naftowy; nafta) *Paraffin* Groch Grochów - *Chick* Groch - Krowa (zastraszać) Groch Mąka *Pepsin* Peru *Balsam* *Petrolatum* *Phenylalanine* *Pigeon* Grochi *Polenta* *Polyethylene* *Glycol* *Polyglycerol* *Polysorbates* *Potassium* *Citrate* *Potassium* *Iodide* *Potassium* *Sorbate* Mąka Ziemniaku Ziemniaków *Prinus* *Pristane* *Propolis* *Propylene* *Glycol* *Propylene* *Glycol* *Monosterate* *Propyl* *Gallate* *Psyllium* *Pyridoxine* *Hydrochloride* *Quinoa* *Ragi* Gwałt *Rennet* *Reticulin* Ryż Mąki Ryżu Ryżu *Vinegar* *Romano* *Bean* (*chickpea*) *Rosin* Królewski *Jelly* *Sago* Chować w ręce (dłoń; palma) *Sago* Mąka *Saifun* (*bean* nitki ) Szkocka whisky (szkocki; szkocki język) *Whisky* *Seaweed* Sieje (oprócz pszenicy, *rye* & *barley*) Siać (ziarno) - *Sesame* Siać (ziarno) - Słonecznik *Sphingolipids* *Soba* (jest pewnne to jest 100% *buckwheat*) *Sodium* Kwas (kwaśny) *Pyrophosphate* *Sodium* *Alginate* *Sodium* *Ascorbate* *Sodium* *Benzoate* *Sodium* *Caseinate* *Sodium* *Citrate* *Sodium* *Erythrobate* *Sodium* *Hexametaphosphate* *Sodium* *Lauryl* *Sulfate* *Sodium* *Nitrate* *Sodium* Fosforan *Sodium* *Silacoaluminate* *Sodium* *Stannate* *Sorbic* Kwas (kwaśny) *Sorbitol-Mannitol* (może powodować *IBS* symptomaty ) *Sorghum* *Sorghum* Fasola sojowa Fasoli sojowej Fasoli sojowej Mąki *Lecithin* Przyprawy (czysty ) Alkohole (Specjalne Typy ) *Stearates* *Stearamide* *Stearamine* *Stearic* Kwaśne Ziarno Podkwiatu *Succotash* (*corn* i *beans*) *Sucrose* *Sulfosuccinate* *Sulfites* *Sulfur* Didwutlenek (dwutlenkowy) Słodki *Chestnut* Mąka *Tallow* *Tapioca* *Tapioca* Mąka *Tarrow* Korzeń *Tartaric* Kwas (kwaśny) *TBHQ* jest *Tetra* albo *Tributylhydroquinone* drzewo Herbaty Herbaty Olej (naftowy; nafta) *Teff* *Teff* Mąka *Tepary* *Bean* *Thiamine* *Hydrochoride* *Tofu-Soya* *Curd* *Tolu* *Balsam* *Tragacanth* *Tragacanth* Guma *Tri-Calcium* Fosforan *Turmeric* (*Kurkuma*) *Tyrosine* *Urad*/*Urid* *Beans* *Urad*/*Urid* *Dal* (grochi ) Jarzyny *Urad*/*Urid* mąka *Vanillin* *Vinegars* (Specjalne Typy ) Witamina (*retinol*) *Waxy* *Maize* Serwatka Biały (bielić) *Vinegar* Wygrywa (zwycięża) *Wine* *Vinegars* (& *Balsamic*) Dziki Ryż *Xanthan* Guma *Yam* Mąka *Yogurt* (równiana (oczywisty), *unflavored*) [/b]
agastaga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: sob 29 maja, 2004 22:27
Lokalizacja: Kaczanowo

Post autor: agastaga »

A jeszcze pytanie o koncentrat pomidorowy: czy zawiera jakąś skrobię, bo "Lugol" barwi się przepięknie np. w Pudliszkach i soku pomidorowym z Tymbarku?
Aga
Agnieszka, mama Roberta z crohnem i nietolerancją glutenu
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Pomidory zawierają swoją skrobię, ale nie gluten, dlatego Lugol będzie się na nich barwił. Co do informacji bezpośrednio z firm produkujących przeciery wygląda ona w ten sposób: "My, proszę Pana, w odróżnieniu od innych producentów nie dodajemy nic oprócz pomidorów" :)
Ostatnio zmieniony wt 23 gru, 2008 10:36 przez Rafal_tata, łącznie zmieniany 1 raz.
Anwarski
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: wt 19 paź, 2004 12:25
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Anwarski »

czyli jak sie ustosunkowac czy mozna kupowac sok pomidorowy.
dajcie znac jak ktos bedzie wiedział jaki i z jakiej firmy :?
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Sok? wydaje mi się, że sokiem nie powinno być problemów.... chyba, że składniki wskazują na coś glutenowego
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Ja jestem za zrobieniem własnego,domowego koncentratu ze świerzych pomidorow-nalać w słoiczki przecier raz a dobrze,i wystarczy na cały rok-i do zup i do różnych dań.Największy atut to że są bez zbędnych ulepszaczy. O:)
Awatar użytkownika
Jola-Gabrysia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 133
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 07:13
Lokalizacja: LUBLIN

Post autor: Jola-Gabrysia »

koncentrat, keczup PUDLISZKI :P nie zawiera glutenu .
ewak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: sob 26 cze, 2004 20:10
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: ewak »

Witam. Keczup Mc Donalda, produkowany w Polsce przez firmę Develey, ma napis: produkt bezglutenowy. Jest bardzo dobry! Ewa i Bezglutek Krzyś
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

nastka jasne najlepiej wszystko samemu robic jak ktos ma na to czas :cheesy:
Develey wogóle ma dośc naturalne receptury swoich produktów. Np musztarda francuska (wiem wiem niby nie wolno) :cheesy:
Awatar użytkownika
Karolina
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 60
Rejestracja: śr 10 mar, 2004 00:08
Lokalizacja: Malbork

KECZUPIK

Post autor: Karolina »

Keczup Heinz produkowany przez Pudliszki ma nawet specjalną adnotację, że nie zawiera zagęszczaczy. Ale ja i tak wolę Kotlin... choć nie jestem pewna co do jego bezglutenowości. Więc nie jem, raczę się Heinzem... :frown: jedno jest w nim dobre (i może niedobre zarazem) - średnio mi smakuje, więc na długo starcza :D
Glutenowym skrytomieszaczom mówimy NIE!
Andrew
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: czw 25 lis, 2004 11:55

koncentrat pomidorowy Kotlin

Post autor: Andrew »

Telefonowalem do producenta koncentratu pomidorowego Kotlin, powiedzieli, ze nie ma zadnych dodatkow, a liczba %, chyba 30 % swiadczy o odparowywaniu wody z tych ubitych pomidorow.
ruda
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt 24 lut, 2009 20:55
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post autor: ruda »

jak nie macie pewnosci co do koncetratu to ja polecam pomidory w puszce. Uzywam do wszystkiego, zupy, spaghetti i sosow Naprawde swietna sprawa
anetabb
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: wt 15 lis, 2011 20:52
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: anetabb »

wlaśnie się zastanawialam nad pomidrami w puszce z lidla.ktos ich uzywa?
ODPOWIEDZ