komunia św???

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zofia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: pt 09 gru, 2011 13:29
Lokalizacja: Kępno/wielkopolska

komunia św???

Post autor: zofia »

Oczywiście wiadomo, że można przyjmować komunię o obniżonej zawartości glutenu kwestia posiadania takich opłatków przez daną parafię. No i właśnie.. Jestem po rozmowie z proboszczem, który zaproponował mi udzielanie komunii w postaci zwykłej hostii lecz stwierdził, że będzie mi dawał odrobinkę (okruszek) - po Mszy w zakrystii. W zasadzie zaskoczył mnie tym rozwiązaniem i nie wiem czy wyjdzie to na to samo jakbym przyjmowała specjalne opłatki czy jednak jest to nadal dawka, której nie powinnam brać??????? Tłumaczył się, że trochę kłopotliwe byłoby załatwienie tych specjalnych opłatków... - akurat:/ No ale cóż.. Co wy na to ????????
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Możesz brać komunię pod postacią wina?
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
zofia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: pt 09 gru, 2011 13:29
Lokalizacja: Kępno/wielkopolska

Post autor: zofia »

Tak. Kurczę nie zapytałam o to..:/
Obrazek
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

ja u siebie przyjmuje jako krew pańską. Bo okruszek nawet mi szkodzi i nie chodzi w moim przypadku o gluten a pszenicę głównie.
Awatar użytkownika
Kasinka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 288
Rejestracja: wt 21 sie, 2007 22:36
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Kasinka »

Dzienna dopuszczalna dawka to dla nas mniej niż 20 ppm glutenu, komunikant ma ich powyżej 3000, nie będziemy się tu spierać o wielkość okruszka. Jeśli bezglutkom szkodzą zanieczyszczenia, jeśli w specjalnym piśmie dla księży, "instrukcji" udzielania komunii, są wytyczne, że najlepiej żeby komunię przyjmować jako pierwsza osoba, tak, żeby nie zostały księdzu na palcach zanieczyszczenia glutenowe, to w tym przypadku jedno jest jasne. Taka ilość też Ci szkodzi.
Jeśli to dla księdza problem z nabyciem niskoglutenowych komunikantów - możesz zamówić sama w księgarniach katolickich lub na miejscu - Warszawa, księgarnia na Miodowej (koszt pudełeczka ok 16-18 zł) starcza naprawdę na długo. Jeśli to go nie przekona możesz przyjmować komunię pod postacią wina, lub jeszcze ksiądz może w osobnej puszce zakonsekrować Twoje komunikanty, żeby udzielać Ci komunii po mszy. Tylko wtedy jest niebezpieczeństwo że inny ksiądz pomiesza puszki...
Wytyczne są wytycznymi i nie lubię jak co poniektórzy interpretują to na swój sposób :/ zwłaszcza w tak ważnej kwestii. Jeśli nie da się dogadać, zmień parafię :)
Powodzenia i się nie daj!
Obrazek
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: komunia św???

Post autor: Małgorzata »

zofia pisze:Tłumaczył się, że trochę kłopotliwe byłoby załatwienie tych specjalnych opłatków... - akurat:/ No ale cóż.. Co wy na to ????????
To wcale nie jest kłopotliwe, bo opłatki niskoglutenowe są dostępne wszędzie tam gdzie zwykłe, więc to tylko wymówka. Ksiądz ma obowiązek Ci je sprowadzić, bo takie są wytyczne Episkopatu Polski. Tylko niestety jak wiadomo ludzie są różni, księża też są różni...
Nie poddawaj się !
Obrazek
Awatar użytkownika
zofia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: pt 09 gru, 2011 13:29
Lokalizacja: Kępno/wielkopolska

Post autor: zofia »

byłam dziś u spowiedzi i z dzieckiem na roratach i nie poszłam do komunii i było mi z tym źle :( ale załatwię to - jeszcze nie wiem jak- no i nie poddam się - DZIĘKI!
Obrazek
Danuta Wojciechowska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: śr 14 paź, 2009 21:55
Lokalizacja: Dęblin

komunia niskoglutenowa

Post autor: Danuta Wojciechowska »

Naprawdę warto jest walczyc o swoje prawa,nie poddawaj się bo to żaden kłopot dla księży..Ja u nas w parafii jestem sama i nie robia mi żadnych kłopotów, naprawdę mam komfort,w osobnym kielichu są moje komunikaty i podchodzę pierwsza.Mieli problem z dostaniem opłatków wigilijnych, choć sami za tym jeździli, to zamówiłam sobie z firmy razem z żywnościa ,,Bezgluten " i przyniosłam im tylko do poświęcenia i też nie miałam problemu.Próbuj ,bo naprawdę warto.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
zofia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: pt 09 gru, 2011 13:29
Lokalizacja: Kępno/wielkopolska

Post autor: zofia »

No tak zapomniałam Was poinformować, że jestem po mojej I komunii bezglutenowej!!:) Miałam drugą mało przyjemną rozmowę z księdzem, ale ostatecznie się zgodził :043:
Obrazek
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Justyna1982 »

Za to u mnie w Parafii ksiądz bardzo się przejął problemem nawet po każdej mszy tłumaczył ludziom iż jest dostępna komunia bg i co to za choroba oczywiście w skrócie ale jednak i przyznał, że sam nie zdawał sobie sprawy o tym iż może być taki problem. Jednak ksiądz księdzu nie równy
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
ODPOWIEDZ