Siemię lniane

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

Bartek 23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 22:07

Siemię lniane

Post autor: Bartek 23 »

Witam wszystkich ponownie!!!! Znowu nurtuje mnie odpowiedź na pytanie czy siemie lniane zawiera gluten??? Za odpowiedź z góry dziękuje!!!
Bartek23 :wink:
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Siemię lniane jako takie absolutnie nie zawiera glutenu. Natomiast inną sprawą są domieszki, zanieczyszczenia, które można w tym siemieniu znaleźć. Ja zjadam tego bardzo dużo, dlatego jestem wyczulona na wszelkie niepożądane dodatki. Najczęściej można znaleźć ziarna traw, które jak sądzę, są zanieczyszczeniami "z pola", czyli samosiejkami. Na linii produkcyjnej nikt przecież nie będzie ziarenek przebierał, więc robię to sama. Z tego powodu unikam siemienia mielonego, kupuję tylko zwykłe. No i zależy też od firmy - Herbapol ma całkiem o.k., ale siemię kupowane w sieci Rossman (niestety nie pamiętam nazwy firmy), ma zanieczyszczeń bardzo dużo. Na pocieszenie dodam tylko, że ziarna traw zawierają nieporównanie mniej glutenu niż ziarna zbóż. I życzę powodzenia w zabawie "w kopciuszka" :D .
I jeszcze jedno - taka sama sprawa jest z kaszą gryczaną. Niby glutenu nie ma, ale na zanieczyszczenia trzeba uważać. Znajdziesz o tym dużo na Forum.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Bartek 23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 22:07

Post autor: Bartek 23 »

Cześć!
Dziękuje za treściwą odpowiedź!!! Teraz już ze spokojną głową i sumieniem będę sobie przebierał i jadł siemie.Pozdrawiam ciepło!!! 8)
bristo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: ndz 25 sty, 2004 11:57

Post autor: bristo »

Drogi kolego czy siemie traktujesz jako lekarstwo czy może przyrządzasz jakies jedzonko ???
pozdrawiam

Bristo
Bartek 23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 22:07

Post autor: Bartek 23 »

Witam! Siemie traktuje jako lekarstwo na zaparcia ogólnie dobrze wpływa na błony! Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Pozwolę sobie podać jeszcze raz mały przepisik (ściągnięty z Wiedzy i Życia):
"Przepis na goma-shio: nasiona lnu należy najpierw podgrzać na suchej patelni, bardzo krótko, na dużym ogniu i pod przykryciem, bo skaczą. Podczas prażenia trzeba potrząsać patelnią, aby ziarna się nie spaliły. Wysoka temperatura zabija wszelakie bakterie, rozkłada substancje cyjanogenne (jeśli się jeszcze ostały) i nadaje ziarnu sezamowy smak, zupełnie nie przypominający lnu i wspaniały zapach. Po przestudzeniu najlepiej zemleć siemię w młynku elektrycznym, takim jak do kawy (ale nie tym samym, by nie przeszło jej zapachem). Uwaga: chodzi jedynie o "złamanie" ziarna, a nie starcie na proch (traci smak),dlatego włączamy młynek na 2-4 sekundy (do wypróbowania). Tak sprawione nasiona mieszamy z odrobiną soli (na mały słoiczek pół łyżeczki) i przechowujemy szczelnie zamknięte. Nie radzę przygotowywać ogromnych porcji, gdyż z czasem nasze goma-shio traci na smakowitości. A chleb z masłem posypany nim to nie tylko samo zdrowie, ale i prawdziwa pycha. Równie smaczne jest najtańsze danie obiadowe- ryż z goma-shio, w wersji bogatszej z odrobiną masła.”
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
especial4u
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt 07 lis, 2006 14:43
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: especial4u »

mnie męczy po tym jak jem chlebek z siemieniem lnu ,niewiem dlaczego? moze zawierać gluten?
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Siemię lniane - gluten? Nie, na pewno nie zawiera. Ale jest to ziarno bardzo wysokobłonnikowe, drażniące przewód pokarmowy, w zasadzie niestrawne. Może to dlatego. :roll:
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

kabran pisze:jest to ziarno drażniące przewód pokarmowy

"W układzie pokarmowym działa łagodząco przy bardzo wielu objawach, czasami nawet przy przeciwstawnych. Stosowane jest przy biegunkach lub zaparciach, a także zapobiegawczo, dla zapewnienia prawidłowej perystaltyki jelit. Szczególnie cenione przy wszelkich nieżytach i nadkwasotach, a nawet wrzodach."
link do stronki: http://www.google.interia.pl/szukaj/?sg ... e&s=szukaj
Pamiętam, że gdy Asia wymiotowała to lekarka polecała do picia siemię lniane, gdyż ma ono zastosowanie jako środek powlekający i osłaniający przy chorobach jelit.
A co do glutenu to się zgadzam z Kabran, bo niby skąd.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

GosiaM pisze:do picia siemię lniane, gdyż ma ono zastosowanie jako środek powlekający i osłaniający przy chorobach jelit.
Tak, ale w tym wypadku chodziło zapewne o siemię parzone. Wtedy łagodząco działa nie samo ziarno, ale ten (za przeproszeniem) glutowaty kisiel. On faktycznie ma działanie osłaniające. Natomiast ziarenka na pewno musiałaś odcedzić? A w chlebie nie ma kiślu, są wypieczone ziarna. I to one działają drażniąco.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

kabran pisze:ziarenka na pewno musiałaś odcedzić?
Nie odcedzałam ziarenek. Nikt tzn. lekarz mi nie mówił, że powinnam to zrobić. Mam koleżankę, która ma problemy z jelitami-chyba ma wrzody i z tego co wiem to też te ziarenka zjada.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Istnieje też forma sproszkowana do dostania w aptekach
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

I ta właśnie forma działa łagodząco, zalewa się łyżeczkę proszku wrzątkiem, miesza, odczekuje kilka minut, a to pęcznieje i glutowacieje. I taka kiślo-zawiesina bardzo dobrze działa na przewód pokarmowy, oczywiście nie we wszystkich schorzeniach zapewne.
Obrazek
predator
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: śr 21 maja, 2008 11:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: predator »

A ja gdzieś czytałem, że siemie lniane oblepiając jelita prowadzi do zaniku kosmków i nie można tego długo stosować ale to była tylko wypowiedź na forum ale zapomniałem gdzie.
Awatar użytkownika
mlobko
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz 27 sty, 2008 19:38
Lokalizacja: Płońsk

Post autor: mlobko »

Ja dodaję sproszkowane siemię do chleba, aby zwiększyć ilość błonnika w nim. Na razie synek nie uskarża się na jakość i smak. I wydaje mi się, że chleb jakiś taki mniej kruchy wychodzi.
ODPOWIEDZ