Glukoza, fruktoza

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ck_norwid
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 04 cze, 2007 12:30
Lokalizacja: Pruszków

Glukoza, fruktoza

Post autor: ck_norwid »

Witam,
Zastanawiam się, czy w glukozie lub fruktozie, które można kupić w sklepie w postaci proszku, mogą znajdować się śladowe ilości glutenu? Na forum poruszany był wątek syropu glukozowo-fruktozowego - który jest odradzany. Czy to samo tyczy się "proszkowej" postaci tych substancji?

[ Komentarz dodany przez: Rafal_tata: Sro 11 Lip, 2007 12:46 ]
//Wg tego wątku LINK syrop skrobiowy nie zawiera glutenu. Informacja o śladowych ilościach powinna być na opakowaniu. Uprzejmie proszę o korzystanie z menu Szukaj Obrazek
Joanna P.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 166
Rejestracja: pt 09 gru, 2005 10:25
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Joanna P. »

Warto poszukać takiej glukozy, którą uzyskano z ziemniaków.
np. na stronie www.pepees.pl
BuenaDzidzia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 86
Rejestracja: czw 12 lip, 2007 22:49
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BuenaDzidzia »

kabran pisze:Fruktoza to nic innego, tylko cukier owocowy. Ludzie, nie popadajcie w przesadę, czytajcie uważnie...
-absolutnie jestem za-Czytajcie Uważnie. :)
Miłośnicy kuchni i przyrody łączcie się
idka_7
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: śr 30 kwie, 2008 13:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: idka_7 »

Boziu... a już się wystraszyłam... Ale taką panikę siać na forum... Nieładnie... a to że proszek, to nie znaczy że zaraz zawiera gluten ;) Jak na przykład mączka chleba świętojańskiego;) Niby mąka a dobra ;)
Awatar użytkownika
Katarzyna35
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: ndz 10 maja, 2009 18:06
Lokalizacja: Łomianki k.Warszawy

Post autor: Katarzyna35 »

Ciekawa jestem co myślicie na temat fruktozy ( takową spotkałam w sklepie i zastanawialam się nad kupnem) na ile jest ona lepsza od zwykłego białego cukru i czy wogóle jest lepsza, czy jest sens zastępować zwykły cukier fruktozą :?: :)
Obrazek
grubymiś
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 281
Rejestracja: sob 12 gru, 2009 19:33
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: grubymiś »

To zależy od wrażliwości przewodu pokarmowego.

Ja np. źle toleruję i glukozę, i fruktozę. Wzdęcia, gazy itd...... :029:
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Pamiętam Twoje rozważania o diecie z niskim IG - pod tym względem fruktoza jest dużo lepsza od cukru, bo ma jakieś 30 czy 35. I ja bym powiedziała, że jest słodsza w smaku od cukru. Ma taki feler, że trochę się zbryla, ale to można jej to w zasadzie uznać na plus, bo świadczy to o tym, że nie dosypują do niej substancji antyzbrylających (chyba że już zaczęli). Używałam przez długo - zastępuje cukier przy wszystkim, z pieczeniem włącznie.
Awatar użytkownika
Katarzyna35
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: ndz 10 maja, 2009 18:06
Lokalizacja: Łomianki k.Warszawy

Post autor: Katarzyna35 »

Takie małe wtrącenie ;)
martini pisze:Pamiętam Twoje rozważania o diecie z niskim IG
prawie się udaje tylko wczoraj siędząc długo przed kompem zeżarłam jedną małą babeczkę :oops: ale dalej się trzymam :P

a wracając do tematu, w takim razie chyba warto skorzystać z fruktozy , przynajmniej na początku gdy się człek próbuje odzwyczaić od cukru (a taka gorzka kawa to beee)
martini, dzieki za odpowiedź :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Katarzyna35
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: ndz 10 maja, 2009 18:06
Lokalizacja: Łomianki k.Warszawy

Post autor: Katarzyna35 »

al, no właśnie nic nie jest takie idealne, chyba wniosek z tego jeden , że czy cukier, czy fruktoza , we wszystkim trzeba zachować umiar, trochę nie zaszkodzi, ale nadmiar tak.
Co do mnie to bardziej chodziło mi właśnie o posłodzenie kawy ( przy ciśnieniu 86/52 nie wypicie kawy z rana jest niehumanitarne ;) , w innych przypadkach jakoś obywam się bez cukru, herbaty właściwie nie pije.
Obrazek
grubymiś
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 281
Rejestracja: sob 12 gru, 2009 19:33
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: grubymiś »

Znam ten problem.
Także mam niskie ciśnienie. Znajoma radziła mi przestawić się na kawę bez cukru.
Ale to nie to. Kawa bez cukru dla mnie nie istnieje.
Potrafiłam się zdobyć na zrezygnowanie z czegoś słodkiego do kawy. I od paru dni nie jem słodyczy. To już coś.
Awatar użytkownika
Katarzyna35
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: ndz 10 maja, 2009 18:06
Lokalizacja: Łomianki k.Warszawy

Post autor: Katarzyna35 »

grubymiś pisze:Także mam niskie ciśnienie. Znajoma radziła mi przestawić się na kawę bez cukru.
i nie przestawiaj się na kawę bez cukru, kawa bez cukru jeszcze bardziej obniża ciśnienie, po za tym gorzka kawa jest bardziej drażniąca na jelita , nie wspominając juz o tym że nie smaczna.
Obrazek
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

al pisze: Jej nadmierne spożycie miesza po prostu w metabolizmie.
Dziewczęta, nie oszukujmy się, w dzisiejszych czasach, kiedy jedzenia mamy pod dostatkiem, jedzenie cukru jest w większości przypadków po prostu fanaberią:P Nie potrzebujemy go, tylko nam się chce :)
Jajciarz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: śr 08 cze, 2011 17:47
Lokalizacja: Szczecin

Glukoza

Post autor: Jajciarz »

Ktoś jest w stanie polecić mi glukozę bezglutenową ? Bo Glukoza od Delekty może zawierać śladowe ilości glutenu.
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Glukoza

Post autor: Agniesia »

Jajciarz pisze:Ktoś jest w stanie polecić mi glukozę bezglutenową ? Bo Glukoza od Delekty może zawierać śladowe ilości glutenu.
A może taka z apteki będzie ok.
Obrazek
Jajciarz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 43
Rejestracja: śr 08 cze, 2011 17:47
Lokalizacja: Szczecin

Re: Glukoza

Post autor: Jajciarz »

A może taka z apteki będzie ok.[/quote]

no tak znalazłem w aptece glukozę i wydaje się że jest okej , bo nie ma nawet na niej składu czyli chyba jest bez żadnych dodatków.
ODPOWIEDZ