bez glutenu i mleka

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

A gdzie takie wykłady dają? Chętnie bym poszła.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

A o proszę: viewtopic.php?t=3466
Na SGGW, w środy, jedno na miesiąc.
Obrazek
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Jak na razie moja 13-letnia córka pije mleko sojowe i nie widzę żadnych niepokojących objawów a pije to mleko już od kilku lat.
Bardzo dobrze się uczy , nie ma żadnych problemów.
W przypadku uczulenia na soję, mogą być problemy i wtedy trzeba zastąpić czymś innym.(np mleko ryżowe, kokosowe)
chypre
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 155
Rejestracja: śr 11 cze, 2008 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: chypre »

ma dopiero 13 lat, wchodzi w wiek dojrzewania, różne rzeczy mogą się dopiero zdarzyć; jeśli jakiś pokarm był kontrowersyjny ja go omijałam i swojemu dziecku nie dawałam, wolałam na nim nie sprawdzać,
co do wykładów to przed chwilą, ale słowo daję nomen omen :) dostałam jeszcze takie:

"Witamy serdecznie
Chciałybyśmy zaprosić Państwa na kolejne zebranie poświęcone znaczeniu soi w zapobieganiu i leczeniu chorób dietozależnych, które odbędzie się 26.05.2010 roku, w budynku Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, SGGW (budynek 32, aula 3), wyjątkowo nieco wcześniej niż zwykle, o godzinie 1600.

Z poważaniem
dr Danuta Gajewska
Przewodnicząca PTD o/w. w Warszawie

dr Ewa Lange
Sekretarz PTD o/w. w Warszawie"

jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółowym zaproszeniem to mogę przesłać załącznik mejlem, proszę adres na priva
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Wklejam artykuł nt. rynku produktów bezlaktozowych i o obniżonej zawartości laktozy w Europie i Polsce. http://www.forummleczarskie.pl/RAPORTY/ ... olerancja/
Obrazek
peligrosa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: pn 20 gru, 2010 23:03
Lokalizacja: Jn

Post autor: peligrosa »

A jak to jest z soją u dorosłych? Też może z czasem stać się alergenem. Przyznam, że dopiero zaczęłam przygodę z soją, nie wiem jak często można stosować ją w diecie. Domyślam się jednak, że spożywana od czasu do czasu szkód przynieść nie powinna?
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

peligrosa pisze:A jak to jest z soją u dorosłych? Też może z czasem stać się alergenem. Przyznam, że dopiero zaczęłam przygodę z soją, nie wiem jak często można stosować ją w diecie. Domyślam się jednak, że spożywana od czasu do czasu szkód przynieść nie powinna?
Można się zastanowić. W końcu stosowany od czasu do czasu gluten przynosi szkody. Soja podobno powoduje rozchwianie hormonalne. Ale jeśli nie ma się nietolerancji, alergii itp, to przypuszczam, że raz na czas soja rzeczywiście nie zaszkodzi.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

Pozwolę sobie dodać, że soja w chorobie Hashimoto jest nie zakazana, a tylko niewskazana. To oznacza, że hormony tarczycy bierze się rano na czczo, popija wodą niegazowaną, śniadanie można zjeść po 20-40 minutach, kiedy hormony już się wchłoną, a po dwóch (czy więcej) godzinach można jeść i soję, i warzywa krzyżowe, i różne inne "zakazane" produkty, bo wtedy nie mają już wpływu na wchłanianie się hormonu.

To właśnie powiedziała mi w ostatni piątek pani endo, a niezależnie od tego potwierdziła wczoraj pani internistka o specjalizacji endokrynologicznej.

Mowa jest oczywiście o tych, którzy NIE mają alergii na soję.

A "mleko" z ryżu, owsa, migdałów, kokosa i innych podobnych produktów można zrobić samodzielnie w domu, jest taniej i wcale nie gorzej niż z kartonu :)

Bierzemy 1 szklankę dozwolonych orzechów, pestek, ziaren, czy płatków, jeśli trzeba płuczemy, a potem moczymy przez 4-6 godzin w przegotowanej wodzie, odlewamy płyn i miksujemy namoczone z 4 szklankami świeżej przegotowanej letniej wody. Odciskamy na sicie, w gazie czy przez woreczek z płótna i otrzymujemy niemal litr "mleka" czyli napoju zbliżonego do mleka pod względem konsystencji, koloru i zastosowania, chociaż absolutnie nie pod względem składu :)

"Mleko" takie można używać do pieczenia, gotowania, picia w koktailach owocowych czy warzywnych, czy do jedzenia z płatkami na śniadanie. Pozostałości z wyciskania, czy "samo gęste" można użyć do zagęszczania zup, czy do masy mięsnej czy warzywnej do nadziewania naleśników, czy pierogów, do masy na pulpety, placki, albo pieczeń czy pasztet z mielonego mięsa, albo warzyw, czy do czegokolwiek innego.

Same zalety :) Jedyna wada, to niewielka trwałość, jakieś dwa dni w lodówce... Ale litr to jedna osoba spokojnie w dwa dni zużyje, prawda? Więc właściwie to żadna wada :)
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
Tucznik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 29 lip, 2013 09:01
Lokalizacja: Masovia

Post autor: Tucznik »

martini pisze:
dorciap1975 pisze:syn jest też na diecie bezmlecznej,czy w zamian można pić,dodawać do ciastek mleczko kokosowe?czy ryżowe?

Z mleczkiem kokosowym ostrożnie, bo kokos to w końcu orzech, a orzechy lubią uczulać, choć kokos akurat najmniej, ale jeśli jest już jedna alergia, to ryzyko kolejnych wzrasta.
kokos to orzech, ale nie zawiera frakcji alergicznych które są głównym alergenem w innych orzechach, także bez obaw (uwaga jednak na mleko kokosowe z puszek - zawiera dużo sztucznych dodatków i konserwantów, niewskazanych dla alergików)
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Tucznik pisze:kokos to orzech, ale nie zawiera frakcji alergicznych które są głównym alergenem w innych orzechach, także bez obaw
Nie tak całkiem bez obaw - żaden z orzechów nie uczula mnie tak, jak kokos.
Każdemu szkodzi co innego...:/
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
ODPOWIEDZ