bezglutenowe przyprawy

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: bezglutenowe przyprawy

Post autor: violla »

Pleomorfa> wysłałaś czy będziesz wysyłać? Bo nic nie mam.... ;) .
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: bezglutenowe przyprawy

Post autor: pleomorfa »

Udaje, że nic 2x nie wysyłałam, więc jednak będzie OT

:offtopic:
Chodzi o to, że na etykietach synonimami glutaminianu sodu są: ekstrakt drożdżowy, autolizat drożdżowy, hydrolizowane białka roślinne. Inaczej się nazywa, ale de facto to samo przynosi.
Co więcej glutaminian sodu to sól sodowa kwasu glutaminowego (aminokwasu), który naturalnie występuje w dużych ilościach w mięsie, produktach wysokobiałkowych i właśnie w grzybach. Czyli produktach, które w diecie przeciwgrzybiczej są albo do wykluczenia, albo do ograniczenia.
Wydaje mi się, że stąd kwestia wykluczenia tego składnika w diecie przeciwgrzybiczej.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: bezglutenowe przyprawy

Post autor: Leeloo »

Ile tego cukru mogli dodać do słonych kostek, nie przesadzajmy.

Glutaminian sodu należy ograniczać do minimum, a zakazy są dla ciśnieniowców i alergików na ten składnik.
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: bezglutenowe przyprawy

Post autor: violla »

Leeloo> ja wiem tylko tyle, że na liście całkowitego zakazu jest m.in. cukier i glutaminian. W to wchodzi naturalny cukier zawarty w owocach i warzywach (sacharoza, glukoza itp)-przynajmniej w pierwszej fazie leczenia. Może dużo glutaminianu i cukru nie ma w takiej przyprawie (nie piszą ile, a to też źle), ale przez cały dzień i tak zjada się jakieś niedozwolone produkty w małych ilościach. Np. trochę majonezu, kiwi, pół banana i coś tam jeszcze... a ziarnko do ziarnka.... .
W zdrowym ciele, zjedzenie nawet garści cukru na raz nie stanowi zagrożenia, gdyż teoretycznie ów cukier nie powinien nawet dotrzeć do jelita grubego. Natomiast chore jelita, chory ukł. trawienny działają inaczej. Zaburzone jest wchłanianie w jelicie cienkim, przez co cukry przedostają się do jelita grubego i są pożywką dla grzybów. Dlatego nawet mała ilość cukru, może powodować nadmierny rozwój grzybów w chorym organizmie.

Przepraszam za off topic.
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
kaczmi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: pn 10 cze, 2013 14:56
Lokalizacja: Poznań

Re: bezglutenowe przyprawy

Post autor: kaczmi »

Jeżeli chodzi o sosy sojowe, bezglutenowe są też sosy Sakura, są dwie wersje - klasyczna i o obniżonej zawartości soli, dostępne m.in. w Piotrze i Pawle. Z kolei co do kostek rosołowych, w Almie dostępny jest taki oto bulion w puszce http://alma24.pl/produkt/526767/bulion- ... lutenowych, używam, polecam :)
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: bezglutenowe przyprawy

Post autor: violla »

W załączonym linku jest sos sojowy, a co to za składnik: koji? Jakoś nie mogłam znaleźć jasnej odpowiedzi w sieci.
http://allegro.pl/sos-sojowy-tamari-bio ... 56663.html
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: bezglutenowe przyprawy

Post autor: pleomorfa »

Koji to ugotowany na parze ryż z komórkami pleśniaka koji-kin lub koji (Aspergillus Oryzae).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: bezglutenowe przyprawy

Post autor: violla »

Dziękuje... czyli nie mogę tego kupić.
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
kaczmi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: pn 10 cze, 2013 14:56
Lokalizacja: Poznań

Re: bezglutenowe przyprawy

Post autor: kaczmi »

http://allegro.pl/ko-sos-sojowy-do-sush ... 61056.html

Skład: woda, soja niemodyfikowana genetycznie, kukurydza, sól, alkohol
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: bezglutenowe przyprawy

Post autor: Adrian »

Uwaga na przyprawy firmy "Marina" w składzie mają napisane, śladowe ilości mąki pszennej :!:
Ostatnio zmieniony śr 04 lut, 2015 15:06 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.
AndziaMamusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 364
Rejestracja: pn 12 sie, 2013 11:49
Lokalizacja: Żywiec

Re: bezglutenowe przyprawy

Post autor: AndziaMamusia »

Ja używam jednorodnych prymat
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: bezglutenowe przyprawy

Post autor: violla »

pleomorfa pisze:Tak o ten Viollu mi chodziło :)
Nie wszystkie ich są bg, natomiast chodzi konkretnie o rodzaj tamari :).
Masz ten sos u siebie w domu? http://www.masala.com.pl/p5467,sos-sojo ... enowy.html

Nigdzie nie mogę go dostać, a jeżdżę już 60 km za moje miejsce zamieszkania. W Piotrze i Pawle niby jest, tymczasem odwiedziłam 3 te sklepy i nie mają. Zamawiać przez internet mi się nie opłaca. Wyjdzie bardzo drogo (cena przesyłki wysoka) :( . Gdybym znała nazwę i adres producenta, importera itp, to bym napisała e-maila z pytaniem, gdzie w mojej okolicy mogę ten sos kupić. Zamawiałam w jednym sklepie, ale się nie doczekałam <:>> . Może producent/importer ma swojego przedstawiciela, który osobiście złoży propozycje sklepom w mojej okolicy (tak sobie załatwiłam paszteciki profi :sylwester: ), to wreszcie miałabym gdzie kupować.
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
JuliaBla
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 14 kwie, 2015 10:42

Re: bezglutenowe przyprawy

Post autor: JuliaBla »

Ja ponawiam pytanie o przyprawy Herbes. Jest na opakowaniu napisane jedynie że może zawierać śladowe ilości gorczycy. O glutenie nie ma nic, nie wiem czy przy celiakii mogę ich używać, czy nie. Ktoś coś wie?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: bezglutenowe przyprawy

Post autor: Anula80 »

Najlepiej, jakbyś skontaktowała się z producentem. Koniecznie zapytaj o możliwość zanieczyszczeń krzyżowych. Ja nie używam tych przypraw
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: bezglutenowe przyprawy

Post autor: pleomorfa »

Viollu, niestety nie mam, bo ograniczam spożywanie soi do mleka natomiast widziałam go w sklepach ze zdrową/orientalną żywnością i wydaje mi się, że w hipermarketach też, ale nie jestem pewna.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ