Ser żółty

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Prawda
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt 25 paź, 2011 22:29
Lokalizacja: Beskidy

Ser żółty

Post autor: Prawda »

Witam

Znacie jakiś ser żółty bezglutenowy. Ostatnio kupiłem jakiś BIO wolny od laktozy, o glutenie tam nie było ani słowa, nawet w składzie. Tak więc zastanawiam się czy jest tam ukryty gluten i czy w ogóle znacie ser żółty bezglutenowy na 100%.

Pytam bo kupiłem PIZZE (właściwie spód do pizzy) bezglutenową i sobie zrobiłem PIZZE z tym żółtym serem BIO i warzywami. Ale pytanie jest - jak nie ma żółtego sera 100% bezglutenowego to po co sprzedają spód do pizzy???
Ostatnio zmieniony śr 26 paź, 2011 00:03 przez Prawda, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

A skąd koncepcja, że nie ma sera bezglutenowego? W zasadzie każdy jeden jest bezglutenowy, bo jest zrobiony tylko z mleka, soli, podpuszczki i ew. bakterii. Nie wiem, jak się otrzymuje podpuszczkę. Jeśli pozyskuje się ją z żołądków przeżuwaczy, mogłoby być jakieś ryzyko, że pozyska się też przeżuwany przez nie gluten. Ale zasadniczo sery są bezglutenowe (jeśli bez dodatków).

I ser żółty wcale nie musi być mege BIO, żeby być bez laktozy, bo nieraz ser żółty zawiera, zgodnie z deklaracją producenta, 0 cukru. A cukier w mleku to głównie właśnie laktoza.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Prawda
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt 25 paź, 2011 22:29
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: Prawda »

Dzięki za odpowiedź, a co do twojego wpisu pod opisem ;) to też uważam, że gluten to paskudna trucizna. Nie mam celiakii, ale odkryłem, że jak zrezygnowałem z glutenu to przestały mi się masowo afty robić na które cierpiałem 20 lat !!! Błąd żywieniowy (spożycie glutenu) powoduje nawrót aft, więc to nie prawda że tylko CELIACY nie mogą jeść glutenu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Prawda pisze:Nie mam celiakii
Diagnozowałeś się?

Nie od dziś wiadomo, że nietolerancja glutenu ma wiele twarzy, z których celiakia jest tylko jedną.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Jest celiakia, jest alergia na gluten, ale jest jeszcze inny rodzaj wrażliwości, który ciężko wykryć na podstawie jakichkolwiek badań - jeśli wycofa się gluten z diety i to pomaga to po prostu jest nadwrażliwość (nie celiakia i nie alergia, coś trzeciego). Być może to jest Twój przypadek @Prawda.

BTW - ja też uważam, że gluten to trucizna, myślę, że jest nas tutaj więcej :D
Obrazek
Prawda
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt 25 paź, 2011 22:29
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: Prawda »

Małgorzata pisze:Jest celiakia, jest alergia na gluten, ale jest jeszcze inny rodzaj wrażliwości, który ciężko wykryć na podstawie jakichkolwiek badań - jeśli wycofa się gluten z diety i to pomaga to po prostu jest nadwrażliwość (nie celiakia i nie alergia, coś trzeciego). Być może to jest Twój przypadek @Prawda.

BTW - ja też uważam, że gluten to trucizna, myślę, że jest nas tutaj więcej :D
Celiakii nie mam - diagnozowałem się (wycinek + badania z krwi), alergia pokarmowa (zwykła) też w porządku, natomiast są przeciwciała przeciw gliadynie w krwi, no i pewnie wyjdzie dodatni wynik Alergii Pokarmowej Typu III (mało popularne badanie w Polsce wykonywane tylko w Poznaniu), jak zrobię to dam znać czy się potwierdziło. Ale ewidentnie, nie ma glutenu nie ma aft i nadżerek w jamie ustnej i żołądku (tak przynajmniej jest w moim przypadku)
Ostatnio zmieniony czw 27 paź, 2011 12:44 przez Prawda, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

@Prawda: ale jesli masz przeciwciala przeciw gliadynie we krwi, to juz masz niezly kawalek diagnozy, te przeciwciala nie wystepuja przy innym schorzeniu - wiec czemu piszesz, ze nie masz celiakii?
Obrazek
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Właśnie.

Choć niektórzy lekarze nie uznają przeciwciał przeciw gliadynie (nieamidowanej) za wystarczające markery celiakii. Ich obecność jednak świadczy, że coś jest na rzeczy.

Masz przeciwciała przeciw gliadynie, a jakich przeciwciałach celiaczych piszesz, że ich nie miałeś?

Uwaga odnośnie zwykłej alergii pokarmowej: jakie testy robiłeś? Skórne? Z krwi? Nie wiesz czy nie masz alergii pokarmowej. Po prostu kilka alergenów testowanych w Twoim przypadku nie dało reakcji.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Prawda pisze: Celiakii nie mam - diagnozowałem się (wycinek + badania z krwi), alergia pokarmowa (zwykła) też w porządku, natomiast są przeciwciała przeciw gliadynie w krwi
Zatem jesteś klasycznym przypadkiem gluten sensitivity. U osób z nadwrażliwością na gluten wychodzą tylko przeciwciała gliadynowe, inne na celiakię oraz biopsja są w porządku.

Jak by nie było jedyny sposób leczenia to po prostu ścisła dieta bezglutenowa:)

Ale zdaje się, że odeszliśmy od tematu - była mowa o serze żółtym. Normalny ser żółty (ementaler, sokół, gouda, królewski, mazdamer itd itd) jest bezglutenowy. Z daleka natomiast trzeba się trzymać od "serów" za 14-16 zł, które nie są serami, ale wyrobami seropodobnymi ( w nazwie mogą mieć np. "ementalski" zamiast ementaler) - te zawierają gluten.
Obrazek
Prawda
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: wt 25 paź, 2011 22:29
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: Prawda »

Małgorzata pisze:Zatem jesteś klasycznym przypadkiem gluten sensitivity. U osób z nadwrażliwością na gluten wychodzą tylko przeciwciała gliadynowe, inne na celiakię oraz biopsja są w porządku.

Jak by nie było jedyny sposób leczenia to po prostu ścisła dieta bezglutenowa:)

Ale zdaje się, że odeszliśmy od tematu - była mowa o serze żółtym. Normalny ser żółty (ementaler, sokół, gouda, królewski, mazdamer itd itd) jest bezglutenowy. Z daleka natomiast trzeba się trzymać od "serów" za 14-16 zł, które nie są serami, ale wyrobami seropodobnymi ( w nazwie mogą mieć np. "ementalski" zamiast ementaler) - te zawierają gluten.
Dzięki wielkie za informację :564:
Sheep pisze:@Prawda: ale jesli masz przeciwciala przeciw gliadynie we krwi, to juz masz niezly kawalek diagnozy, te przeciwciala nie wystepuja przy innym schorzeniu - wiec czemu piszesz, ze nie masz celiakii?
Przeciwciała przeciw gliadynie nie świadczą o Celiakii, o celiakii bardziej świadczą przeciwciała przeciw endomysium i transglumitazie tkankowej, a ostatecznym potwierdzeniem jest wycinek z jelita cienkiego (dwunastnicy) świadczący o zaniku kosmków jelitowych. Radzę @ Sheep uzupełnić wiedzę na temat diagnozowania Celiakii.
titrant pisze:Masz przeciwciała przeciw gliadynie, a jakich przeciwciałach celiaczych piszesz, że ich nie miałeś?
Przeciwko endomysium i transglumitazie tkankowej - wyniki ujemne
titrant pisze:Uwaga odnośnie zwykłej alergii pokarmowej: jakie testy robiłeś? Skórne? Z krwi? Nie wiesz czy nie masz alergii pokarmowej. Po prostu kilka alergenów testowanych w Twoim przypadku nie dało reakcji.
Zarówno skórne jaki i z krwi (kilka laboratoriów), wyniki ujemne na wiele alergenów które badałem.
Zamierzam wykonać test na alergię pokarmową typu III - IMUPRO 300, żeby sprawdzić co tam we krwi piszczy ;) czyli przeciwko czemu organizm wytwarza przeciwciała i co traktuje jako ciało obce <:>>

P.S.
Gdyby nie przeciwciała przeciw gliadynie to bym nawet nie wiedział skąd te nadżerki i afciory a tak wyszło :) Co prawda lekarze mówili : TO NIE MA ZNACZENIA, PROSZĘ SIĘ TYM NIE PRZEJMOWAĆ. Ale ja i tak swoje i zrezygnowałem z glutenu co okazało się dobrym posunięciem........
Ostatnio zmieniony czw 27 paź, 2011 22:12 przez Prawda, łącznie zmieniany 1 raz.
maska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: śr 04 kwie, 2012 18:09
Lokalizacja: centrum

Post autor: maska »

Kochani. Co do sera żółtego- czy wyrobów podobnych do oscypków, to kupiłam już kilka razy w Carrefour zakąskę serową łagodną (takie długie białe makaroniki) paczkowana po 100 g. Produkuje ją dla Carrefour F.P.U.H Pławecki. Skład moim zdanie bezpieczny: ser podpuszczkowy:mleko, kultury bakterii mlekowych, podpuszczka, stabilizator - chlorek wapnia, sól. Jest pycha, ale porządnie słony. Nic mi po nim nie jest.

:D
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

Prawda pisze:(...) TO NIE MA ZNACZENIA, PROSZĘ SIĘ TYM NIE PRZEJMOWAĆ. (...).
Jak można się nie przejmować paskudnymi nadżerkami w jamie ustnej? Przecie to 1) przeszkadza, 2) denerwuje i 3) jest wrotami do nadkażeń bakteryjnych czy bóg wie jakich jeszcze.

Jak to "nie ma znaczenia"? To co ma znaczenie?

Ser? Sugeruję nie jeść sera twardego czyli żółtego przy dolegliwościach żołądkowych / jelitowych spowodowanych celiakią, czyli zanim kosmki nie wrócą do normy. Ser, szczególnie na gorąco, jest bardzo ciężkostrawny.
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
Awatar użytkownika
dorciap1975
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: sob 20 mar, 2010 14:52
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: dorciap1975 »

wracając do sera żółtego,to jest jakiś bezglutenowy,który używacie,i polecacie?
Syn Mateusz na diecie od lutego 2010
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

dorciap1975 ...ja jem wszystkie sery żółte.
ODPOWIEDZ