Jogurty owocowe JOGOBELLA ZOTT

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nomado
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 31 paź, 2012 14:28

Jogurty owocowe JOGOBELLA ZOTT

Post autor: nomado »

Witam,
ostatnio wymieniłem z Panią z działu jakości taką oto korespondencję:
Jestem na diecie bezglutenowej, co wiąże się z pewnymi restrykcjami dotyczącymi żywienia. Ogólnie mówiąc nie mogę spożywać produktów zawierających gluten, a więc produktów na bazie żyta, pszenicy, jęczmienia itd.

Państwa produkt bardzo mi smakuje i chcąc upewnić się co do możliwości jego dalszego spożywania chciałbym spytać się o jeden składnik. Czy syrop glukozowo-fruktozowy jest na bazie pszenicy?, zawiera pszenicę, gluten? Niekiedy na różnych produktach w nawiasie producenci informują o tym iż zawiera on pszenicę, ale nie w tym przypadku więc nie mam 100% pewności i dlatego kieruję do Państwa moje pytanie.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
I oto odpowiedź
Szanowny Panie,

w odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informujemy, że:

1. Jogobella z owocami i ziarnami 6 zbóż, Jogobella z owocami i musli, Jogovita z musli, deser Tiramisu, Deser z Koroną, Jogurt Serduszko z biszkoptem, Serduszko kaszka, Serduszko deser o smaku czekoladowym 120g - zawierają gluten

2. Jogurt naturalny w tym jogurt Grecki, jogurt Jogovita – jogurt naturalny, jogurt Jogobella Light z owocami*, kefir, śmietana, ser twarogowy formowany w kostki oraz krajanka, a także sery Mozzarella i Bayerntaler nie zawierają glutenu.
* - Jogobella Light zawiera aspartam i acesulfan - substancje słodzące

3. Pozostałe rodzaje jogurtów owocowych Jogobella, Jogobella L.casei, jogurty Prima i Serduszko oprócz jogurtów owocowych wymienionych w punkcie 1 i 2 , serki homogenizowane Jogobella oraz ryż na mleku Belriso zawierają w składzie syrop glukozowo- fruktozowy, wyprodukowany wprawdzie z pszenicy, ale wg oświadczenia producenta tego syropu oraz według obowiązujących przepisów jest on uznawany jako produkt bezglutenowy

4. Jogurty marki Prima i Serduszko owocowe, Monte Drink, Monte deser, Serduszko pudding 4x125g zawierają skrobię modyfikowaną ale surowcem do jej wyprodukowania jest skrobia kukurydziana lub skrobia z tapioki – co oznacza, że jest to skrobia modyfikowana bezglutenowa.

W razie dodatkowych pytań pozostajemy do Pana dyspozycji.

Poniżej dodatkowe informacje:
Odnośnie zawartości glutenu w syropie glukozowo-fruktozowym – zebrane informacje przedstawiają się następująco:
w 2007 r. Komitet ds. Żywienia i Żywności Specjalnego Żywieniowego Przeznaczenia Kodeksu Żywnościowego przedstawił projekt zrewidowanej normy dotyczącej żywności bezglutenowej. Zgodnie z tym projektem i szeroką dyskusją wyróżnione zostały dwie kategorie produktów specjalnego żywieniowego przeznaczenia dla osób nie tolerujących glutenu, tj.:
− żywność bezglutenowa;
− żywność o obniżonej zawartości glutenu.
Jako żywność bezglutenową określa się produkty:
● składające się lub wytworzone wyłącznie z surowców nie zawierających pszenicy (i jej odmian takich, jak pszenica durum, orkisz lub kamut), żyta, jęczmienia i owsa lub ich odmian, w których całkowity poziom glutenu nie może przekraczać 20 mg/kg; ● zawierające jeden lub więcej składników z pszenicy (i jej odmian takich, jak pszenica durum, orkisz lub kamut), żyta, jęczmienia i owsa lub ich odmian, które zostały specjalnie przetworzone w celu usunięcia z nich glutenu, a całkowity poziom glutenu nie może przekraczać 20 mg/kg.
Powyższe wartości odnoszą się do produktów w postaci, w jakiej są wprowadzane do obrotu i sprzedawane konsumentowi.
Z informacji udzielonej nam przez producenta syropu glukozowo-fruktozowego wynika, że dostarczany nam syrop zawiera poniżej 20 mg glutenu na kg syropu czyli według definicji powyżej może być określony jako produkt bezglutenowy. Ponadto dodawany jest on do jogurtów w ilości ok.4 % czyli przeliczając według receptury – jogurt owocowy Jogobella zawiera około 0,8 mg glutenu na kg gotowego produktu co oznacza, że jeden kubeczek jogurtu a 150 g zawiera 0,12 mg glutenu, natomiast jeden kubek jogurtu a 500 g zawiera 0,4 mg glutenu.
Przyznam sie że jogurty jogobella jem już dobrych kilka lat i teraz nie wiem co mam o tym mysleć... Czy takie śladowe ilości glutenu są szkodliwe?
ostatnio na gastroskopii lekarz zajrzal trochę dalej i stwierdził że jego zdaniem kosmki nie są do końca odbudowane. Dziś Pani gastrolog powiedziała mi że u chorych na chorobę trzewną nigdy nie będą do końca odbudowane. Czy to prawda?
Mam już 28 lat a nadal z dnia na dzień dowiaduję sie coraz to nowych rzeczy.

Przykre jest to że przemysł spożywczy katuje Nas tymi świństwami, a my musimy wybierać perełki które nam nie zaszkodzą, a mało tego, są bardzo drogie.

Jakie jogurty jadacie lub pytanie do matek- jakie jogurty podajecie swoim dzieciakom :)

Liczę na rozwój dyskusji
Pozdrawiam
N
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

Jogobelli nie jem ze względu na pszeniczny syrop, może on Ci szkodzi?
Awatar użytkownika
noodle
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 418
Rejestracja: pn 11 cze, 2012 15:53
Lokalizacja: krakofsky

Post autor: noodle »

A ja na przykład jem tylko Jogobellę i Mullera. I powiem Wam, że ani jeden ani drugi mi nie szkodzi...
Zapraszam na mojego bloga! http://bezglutenowy.blog.pl
Od 1.11.2012 na diecie bezglutenowej
Obrazek
mJULKA
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: pn 27 wrz, 2010 12:30
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: mJULKA »

Ja też mam problem z wybraniem jogurtu dla córki.Gdzie nie czytam etykiety to pojawia się syrop glukozowo-fruktozowy albo aromat niewiadomego pochodzenia.
Wydaje mi się że najbezpieczniej jest jeść jogurt naturalny i dołożyć np.kofiturę owocową.Tylko że moje dziecię nie chce tego jeść.
Jak do tej pory kupujemy jej jogurciki dla dzieci z bobowity i to tylko bananowe jej smakują(raz na tydzień po nie sięga).Z nestle już jej nie pasują.
nomado
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 31 paź, 2012 14:28

Post autor: nomado »

Czyli mam rozumieć że lepiej nie jeść tego produktu ?
co z moim pytaniem odnośnie odbudowy kosmków ?
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Adrian »

Ja też jem jogurty Jogobella z owocami i dobrze się po nich czuję. :)
nomado
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 31 paź, 2012 14:28

Post autor: nomado »

Nie napisałem nigdzie że się źle po nich czuję :)
Więc nie tylko ja je jadam, możliwe że tak jak napisała Pani z Jogobelli, producent syropu używa pszenicy ale pozbawionej glutenu. To tak samo jak z chlebkiem gdzie w składzie jest napisane: "skrobia pszenna bezglutenowa".
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

Jeżeli możesz skrobię pszenną bezglutenową, to jogella nie powinna zaszkodzić. A jak ja nie mogę skrobi bg, to unikam wszelkich syropów pszenicznych. A tak nawiasem mówiąc jogella jest i tak dla mnie za słodka. Ja uwielbiam Pieroty w tych czarnych pudełeczkach.
nomado
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 31 paź, 2012 14:28

Post autor: nomado »

Magdula82 ... nie wiedziałem że są osoby które nie mogę spożywać skrobi pszennej bg. Z tego powodu nie wiem czy ja mogę!
Mam celiakię i przestrzegam diety bezglutenowej, ale na temat tego czy mogę jeść skrobię pszenną bezglutenową nic nie wiem! Nigdy żaden lekarz nie poruszył tego tematu, zawsze nakazywali przestrzeganie diety bezglutenowej.
Czy zakaz spożywania skrobi pszennej bg to jakaś dodatkowa przypadłość? Jak to można zbadać ?

Będę bardzo wdzięczny za informacje
Na diecie bezglutenowej od zawsze
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

nomado pisze:Czy zakaz spożywania skrobi pszennej bg to jakaś dodatkowa przypadłość? Jak to można zbadać ?
Najłatwiej sprawdzić, czy czujesz się po niej dobrze czy źle. Tak samo jak po syropie g-f z pszenicy.
A jak rejestrowałeś się na tym forum, to wśród alergenów jak byk stoi do wyboru "skrobia pszenna", zaraz obok glutenu, mleka i chyba jajek.
A taki np. Bezgluten ma specjalną linię produktów bez skrobi pszennej...
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
ODPOWIEDZ