żywność bezglutenowa & żywność ze skrobią pszenną bezglu

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nomado
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 99
Rejestracja: śr 31 paź, 2012 14:28

żywność bezglutenowa & żywność ze skrobią pszenną bezglu

Post autor: nomado »

Witam,
rzadko udzielam się na forum ale znalazłem trochę czasu i zacząłem czytać posty.
Jestem na diecie bezglutenowej z racji tego że mam celiakię od urodzenia. Wiem że nie mogę spożywać produktów zawierających gluten lub jego śladowe ilości. Ale czy mogę spożywać produkty zawierające skrobię pszenną bezglutenową? Żaden lekarz do tej pory nie zwrócił mi na to uwagi i teraz czuję się dosłownie oszołomiony!.
Jak mam to sprawdzić? Są na to jakieś badania?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Sprawdzić musisz na sobie. Ja nie mogę, bo mam bardzo szybko objawy, jak wiele osób na forum, ale sa takie osoby, których jelita tolerują dawkę glutenu, która jest w skrobi pszennej bg. Jednak, należy zauważyć, że to jest jakby nie było, jednak jakaś dawka glutenu i osobiście uważam, że nie jeśli nie ma potrzeby, to najlepiej jest dążyć do tego, aby absolutnie ten gluten wyeliminować z jadłospisu.

Objawy nie muszą być zaraz i nie muszą być jelitowe. Może się to okazywać w postaci anemii czy problemów skórnych i wielu innych rzeczy, zwłaszcza u osób dorosłych.
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

ja myślę, że jest różnica między celiakią a alergią np. na pszenicę. Jeśli nie masz uczulenia na pszenicę to chyba skrobię pszenną też możesz.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Gosiuuunia pisze:ja myślę, że jest różnica między celiakią a alergią np. na pszenicę.
Pewnie - to jest dość jasno dowiedzione. Tyle że u niektórych nieszczęśników (jak np. ja) obie przypadłości idą w parze. A nawet, mam wrażenie, że u mnie pszenica "króluje" nad glutenem jako takim.
Gosiuuunia pisze:Jeśli nie masz uczulenia na pszenicę to chyba skrobię pszenną też możesz.
Wtedy tak, tylko trzeba się upewnić, że tego uczulenia nie ma - bo jak napisała alva_alva - nie zawsze czuć je "w brzuchu", czasem objawy są niejednoznaczne i nie wprost.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

może w takim przypadku zbadać IgE, czy jest alergia? u mnie wyszło grubo ponad normę.
paulla86
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 25 lis, 2013 20:19
Lokalizacja: Polska/Norwegia

Post autor: paulla86 »

witam, ja od niedawna na forum i od 3 tygodni ze stwierdzoną celiakią.. Mam pytanie ponieważ siedzę za granicą jest tu część produktów z logo przekreślonym kłosem ale bez literki c w kółeczku.. Przeczytałam też na opakowaniu mąki kukurydzianej z takim logo że zawiera skrobię pszenną.. a na innych produktach z takim samym logo jest napisane że zawiera skrobię pszenna bezglutenową czy te produkty są OK? W Polsce w sklepie Glutenex są produkty bezglutenowe, które również zawierają skrobie pszenna. Czy one są bezpieczne? Jestem w kropce :/ myślałam że jak jest napisane na produktach gluten fri i jest logo to będzie jak najbardziej dobre.. Mętlik w głowie to mało powiedziane.. Doradźcie coś.. z góry Dzięki :)
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Skrobia pszenna bezglutenowa - jak sama nazwa wskazuje - jest bezglutenowa (przynajmniej według unijnych przepisów), bo została oczyszczona z glutenu w procesie produkcji, ALE:
są osoby, które niezależnie od celiakii nie tolerują niczego, co było kiedyś pszenicą,
i są też ci, którzy są super nadwrażliwi i też reagują na taką minimalną dawkę glutenu, która jest poniżej normy dopuszczalnej przez przepisy (norma mówi o zawartości glutenu 20 ppm - poniżej tej wartości produkt uznaje się za bezglutenowy).

Więc tak naprawdę sama musisz zaobserwować, czy masz dolegliwości po produktach ze skrobią pszenną bezglutenową - czy nie. Inaczej tego się nie stwierdzi, nie ma póki co żadnych badań, które to badają. No chyba że badania na alergię na pszenicę - ale to też niekoniecznie będzie miarodajne, może wyjść fałszywie ujemne.

Tak więc jednym słowem - musisz obserwować swoje reakcje po produktach z tą skrobią, bo gluten to jedno, a nadwrażliwość na produkty "odpszenne" - to drugie.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Post autor: Anula80 »

Ja jakoś też nie mam "zaufania" do tej bezglutenowej skrobi pszennej. Ciekawe dlaczego zagraniczne firmy np Shaer, który jak dla mnie jest jednym z najlepszych producentów żywności b/g, tej skrobi nie używa. A nasze wszystkie polskie firmy, czyli Bezgluten, Balviten, Glutenex wszędzie wrzucają ją gdzie się tylko da. I nawet jeśli dana osoba nie jest na pszenicę uczulona, to ja i tak nie wierzę, że ten gluten da się zupełnie usunąć. I ciekawe, kto czuwa nad tym, żeby zawartość tego glutenu mieściła się w normach. Ostatnio stwierdziłam, że zrezygnuję z większej części produktów polskich producentów na rzecz np Schaer. Zresztą już wiele razy się przekonałam, że chcąc zaoszczędzić, wyrzucam pieniądze w błoto, bo małemu wiele rzeczy naszych polskich firm nie smakuje, a Schaer owszem
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Anula80 pisze:Ciekawe dlaczego zagraniczne firmy np Shaer, który jak dla mnie jest jednym z najlepszych producentów żywności b/g, tej skrobi nie używa.
Pewnie dlatego, że Włosi mają wielki szacunek i estymę dla jedzenia i dbają o nie bardziej od innych, a poza tym pewnie zdają sobie sprawę, że ta skrobia szkodzi wielu osobom z celiakią.

Ciekawostką jest, że np. w USA nic, co było kiedyś zbożem glutenowym, nie może być określane jako bezglutenowe. Przykładem niech będą galaretki w czekoladzie Jutrzenki/Goplany, które mają po polsku opis, że są bezglutenowe, a po angielsku, że "mogą zawierać śladowe ilości glutenu" - a to dlatego, że Jutrzenka/Goplana używa syropu glukozowego z pszenicy. Uznanego przez unijne przepisy za bezglutenowy, bo ma zawartość glutenu poniżej 20 ppm.
Takie to mamy śmieszne i straszne paradoksy.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
paulla86
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 25 lis, 2013 20:19
Lokalizacja: Polska/Norwegia

Post autor: paulla86 »

Dziękuję za info... moje kosmki jelitowe są w opłakanym stanie:/ myślę przynajmniej na razie, że nie zaryzykuje ze skrobią pszenna nawet tą bezglutenową. Pozdrawiam :)
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

Mi ostatnio po zjedzeniu bułki ze skrobią pszenną bg ścisnęło mi gardło, takie dziwne uczucie i tak trzymało ze 2 godź.
ODPOWIEDZ