Kasza gryczana - Szczytno

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rudi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt 07 gru, 2012 12:00
Lokalizacja: Warka

Kasza gryczana - Szczytno

Post autor: Rudi »

Prawdopodobnie temat kaszy gryczanej nie pojawił się jeszcze na forum a nawet jeśli to ja nie znalazłam, dlatego też proszę szanownym moderatorów to nie usuwanie tego postu nawet jeśli ten temat jednak gdzieś się wcześniej przewinął. Ale do rzeczy.. Odkąd się dowiedziałam, że mam celiakię (podobnie zresztą jak moja córka) przeszłam na dietę bezglutenową. Przestrzegam jej bardzo rygorystycznie tym bardziej, że nie chodzi tylko o mnie. Kilka dni temu znalazłam w sklepie kaszę gryczaną firmy Szczytno (lub Melvit jak kto woli) oznaczonej jako "produkt bezglutenowy" i dodatkowo ozdobionej czerwonym nadrukowanym znaczkiem sugerującym wysoką jakość produktu. Nabyłam 3 opakowania, bo w moim mieście jedynym sklepem, gdzie można kupić coś bezglutenowego jest stokrotka a tam - szału nie ma. Asortyment produktów bezglutenowych ogranicza się do 4-5 rodzajów. Tak więc, ugotowałam kaszę gryczaną i rozczarowałam się nieziemsko, kiedy znalazłam w niej pszenicę (albo jęczmień). Nie mam pewności jakiego rodzaju było to ziarno jednak na 100% nie była to gryka i zdecydowanie nie było ono bezglutenowe. Dobrze, że mój pies nie musi być na diecie... Napisałam do firmy melvit i zaledwie po chwili okazało się, że podany na ich stronie adres "reklamacje@melvit.com.pl" nie istnieje. Zbieg okoliczności?

Jednym słowem nie polecam produktów tej firmy i na pewno nic więcej od nich nie kupię...
Obrazek
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Post autor: Anula80 »

Dzięki za info. Jeszcze nic tej firmy nie kupiłam i już nie kupię. Nie rozumiem, dlaczego producenci nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie sytuacje. U nas niestety długo będzie wolna amerykanka - byle tylko sprzedać, a że mija się to z prawdą, to mają to gdzieś. Straszne :(
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
alinka90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt 18 paź, 2013 11:13
Lokalizacja: Kraków

Post autor: alinka90 »

skrajnie nieodpowiedzialne ;/
EdwardV
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 51
Rejestracja: pt 11 sty, 2013 19:06
Lokalizacja: lubuskie

kasza gryczana - Szczytno

Post autor: EdwardV »

Rudi pisze: temat kaszy gryczanej nie pojawił się jeszcze na forum
Wysłany: Pią 06 Wrz, 2013 17:29 Sulma Sulechów
Od producenta kaszy gryczanej RAISIO Sp.z o.o. Z-d Produkcyjny SULMA Sulechów otrzymałem następującą informację nt. zawartości glutenu w kaszy:

Witam,
niestety nie możemy zapewnić ani zagwarantować, że w nasza kasza nie zawiera całkowicie glutenu.
Istnieje możliwość pojawiania się w ziarnie gryki śladowych ilości innych zbóż (jako zanieczyszczenia), które po procesie czyszczenia i dalszej obróbki technologicznej gryki pozostaną w produkcie. Oczywiście jest to zjawisko bardzo rzadkie natomiast możliwe. W związku z tym, kasza gryczana naszej produkcji może zawierać śladowe ilości glutenu i taki zapis jest na opakowaniu.
Jedynym rozwiązaniem dla stosowania kaszy gryczanej w diecie bezglutenowej jest jej przebranie ziarenko po ziarenku przed gotowieniem.

Pozdrawiam
Monika Konieczna

...i tak przebieram , niestety nie ma innego sposobu, ale warto bo kasza jest wartościowa i smaczna :P
Awatar użytkownika
Rudi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt 07 gru, 2012 12:00
Lokalizacja: Warka

Post autor: Rudi »

Miałam na myśli konkretną kaszę konkretnego producenta ;)
Poza tym rozumiem fakt, że producentom ciężko jest zapewnić kaszy gryczanej bezglutenowość ale nie umieszcza się wtedy na opakowaniu informacji typu "wysoka jakość" i "produkt bezglutenowy".
Obrazek
EdwardV
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 51
Rejestracja: pt 11 sty, 2013 19:06
Lokalizacja: lubuskie

kasza gryczana - Szczytno

Post autor: EdwardV »

Z Firmy MELVIT S.A. z siedzibą w Ostrołęce otrzymałem odpowiedź nt. płatków grycznych:

Witam,
W naszym zakładzie konfekcjonujemy głównie przetwory zbożowe, dlatego też stale badamy w akredytowanym zewnętrznym laboratorium poziom glutenu w produktach z natury bezglutenowych. Uzyskujemy wyniki poniżej 20mg/kg (od 5 mg/kg maksymalnie do 10mg/kg) zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia UE. Nie mniej produkt nie jest w 100% wolny od glutenu.

Pozdrawiam


Koordynator ds. jakości
Michał Szczubełek


MELVIT S.A.

W tym tygodniu kupiłem otręby gryczane tej firmy, na opakowaniu jest czerwone serduszko z napisem <Gluten free> :?: Oba produkty są smaczne i dobrej jakości ale czy free?
O otręby zapytam, póki co pozostaję przy kaszy.
Awatar użytkownika
Rudi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt 07 gru, 2012 12:00
Lokalizacja: Warka

Post autor: Rudi »

Skoro kaszy gryczanej nie są w stanie oczyścić to osobiście wątpię w jakość płatków gryczanych...
Obrazek
ODPOWIEDZ