Coś o wędlinach..

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: gosia888 »

anqua pisze:ale na końcu składu jeszcze raz wymieniają alergeny, które są w składzie wędliny.
aha to dobrze
Obrazek
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

a pro po wierzejków

Post autor: monisiak81 »

pisałam maila do Pana Technologa.
Informacja jaką uzyskałam (mam nadzieję że mogę się nią podzielić :))

W załączeniu przesyłam Pani listę naszych wyrobów, które nie zawierają glutenu.
Zwracam uwagę na fakt, że w naszych sklepach firmowych przy cenie każdego produktu ( na tzw. cenówkach ) powinien być wypisany dokładny skład zawartych w danym wyrobie składników z wyszczególnieniem składników alergennych. Gluten może byc wymieniony jako kasza manna lub bułka tarta albo też na końcu składu może być napisane: "Wyrób zawiera produkty zbożowe" lub "Wyrób zawiera gluten".Gdyby takiego składu nie było na cenówce, z uwagi, że jest to sklep nowy, to ma Pani prawo żądać od ekspedientki etykiety ze składem wybranego towaru. Mam nadzieję, że z przesłanej oferty wybierze Pani coś smacznego dla swojego męża.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Anna Mama Szymona
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 187
Rejestracja: pt 13 lis, 2009 12:19
Lokalizacja: łódź

Post autor: Anna Mama Szymona »

Dzisiaj byłam w sklepie Organic w Manufakturze i kupiłam bazglutenowe wędliny(Pani pokazała certyfikat)Kiełbasa z indyka Bartlowizna po 49,90zł za kg , kiełbasa wiejska wędzona Bartlowizna po 46,90 za kg i parówki wiedeńskie Organic z informacją na opakowaniu że nie zawierają glutenu chyba 9 zł za 5 szt.W piątki jest podobno też pasztet bezglutenowy.
Anna Mama Szymona
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 187
Rejestracja: pt 13 lis, 2009 12:19
Lokalizacja: łódź

Post autor: Anna Mama Szymona »

Madej & Wróbel Kabanos wieprzowy bez fosforanów i glutenu takie dzisiaj przypadkiem udało mi się kupić były również mini kabanoski z drobiu także :) z tą samą adnotacją
N@ti
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: sob 08 gru, 2012 21:52
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: N@ti »

Wygląda na to, że nie ma tragedii. Zawsze można przez net coś zamówić. A czy w Gdańsku znacie jakieś miejsce godne polecanie/sprawdzenia?
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

ponawiam temat dot. firmy Wierzejki

Post autor: monisiak81 »

Napisałam do nich maila z zapytaniem o maltodekstrynę, oraz o to, że w 1 kiełbasie ostatnio przeczytałam w składzie, że jest błonnik spożywczy - i chciałam się upewnić z czego. Poniżej odpowiedź od Pani technolog.

Wykaz produktów bezglutenowych, który podałam Pani był aktualny na tamtą chwilę. Od tego czasu mogły wystąpić drobne zmiany, jednak każdorazowo zmiany te są nanoszone na tzw. cenówki.

Cenówki – to etykiety znajdujące się przy każdym asortymencie będącym w ladzie chłodniczej naszego sklepu . Na cenówkach napisana jest nazwa towaru, jego cena oraz skład surowcowy z wyszczególnieniem składników alergennych, w tym glutenu pszennego lub produktów zbożowych. Cenówki są na bieżąco korygowane w przypadku, gdy zmieni się np. któryś ze składników mieszanki przyprawowej i zamiast białka sojowego wystąpi błonnik pszenny lub zamiast mąki ziemniaczanej – mąka pszenna. Zmiany te nie zależą od nas lecz od producentów mieszanek przyprawowych i dodatków funkcjonalnych, które stosujemy do produkcji. Dlatego też wskazane jest czytanie tychże właśnie etykiet (cenówek), gdyż one są zawsze aktualne. W przypadku, gdyby takiej etykiety nie było przy wyrobie, należy o nią prosić ekspedientkę.

Odpowiadając na Pani wątpliwości nadmieniam, że maltodekstryna jest pochodną skrobi ziemniaczanej i nie jest składnikiem alergennym, natomiast błonnik spożywczy nie musi być błonnikiem pszennym. Może być to błonnik grochu lub słonecznika. Jeżeli dodano błonnik pszenny, to na etykiecie (cenówce ) musi być to zaznaczone lub na końcu składu zapisane, że produkt zawiera składnik alergenny: gluten pszenny lub produkt zawiera zboża.

Życzę udanych zakupów
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

Widziałam dzisiaj w sklepie (polo) kabanosy z drobiem Madej&Wróbel z adnotacją bez glutenu. Ale wielkie moje zdziwienie było jak w składzie pięknie wymieniony jest błonnik pszenny. Chyba coś tu nie halo.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Magdula82 pisze:Widziałam dzisiaj w sklepie (polo) kabanosy z drobiem Madej&Wróbel z adnotacją bez glutenu. Ale wielkie moje zdziwienie było jak w składzie pięknie wymieniony jest błonnik pszenny. Chyba coś tu nie halo.
Grubo nie halo, "trzeba nasłać Stowarzyszenie" :)
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Coś o wędlinach..

Post autor: monisiak81 »

kontynuuję temat Wierzejek,
napisałam do nich maila bo dawno nie uaktualniałam wiedzy, poniżej mail:
Witam,
już kiedyś (styczeń 2012r.) pisałam do Państwa z zapytaniem o dostępność produktów (wędlin) bezglutenowych lub możliwych do uznania za bezglutenowe.
Ze względu, że było to już dłuższy czas temu o ile istniałaby możliwość chciałabym prosić o ew. uaktualnienie poprzedniej informacji, a także nadmienić,
że zawsze staram się czytać etykiety. Jednakże, tu mam mały dylemat, ponieważ etykiety nowych produktów nie zawierają składów, natomiast te które są dostępne,są to stare etykiety jeszcze tuż po otwarciu sklepu i mam wątpliwość czy są one aktualne (ponadto są zniszczone i przez to mało czytelne).
Będę zobowiązana za odpowiedź zwrotną, gdyż w okolicy jest to jedyny sklep mięsny (wędliniarski) w którym możemy się ew. bezpiecznie zaopatrzyć w codzienną żywność.
Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam
Monika Krajewska

i odpowiedź
Cenówki znajdujące się w sklepie nie są stare, bo były wymieniane na wiosnę ubiegłego roku. Ze względu na nowe produkty w najbliższym czasie nastąpi ponowna aktualizacja ( robimy to zazwyczaj raz na rok i w razie potrzeby).
W załączeniu podałam Pani produkty bezglutenowe, które wybrałam na prędce. Zapewne nie wszystkie ale zawsze coś można z tego wybrać.


mam problem z dodaniem załącznika w formacie doc. więc wkleję informację, do wiadomości:

Płudy 2014. 10. 09

Wymienię niektóre produkty bez dodatku glutenu, według receptury na dzień dzisiejszy. Proszę jednak zawsze upewnić się czytając tzw. cenówkę, sprawdzając czy nic się nie zmieniło.
Wędzonki
1. Baleron gotowany
2. Bekon
3. Boczek wędzony Lux
4. Boczek wędzony surowy
5. Boczek z komina
6. Filet z indyka wędzony
7. Pastrami wołowe
8. Polędwica sopocka
9. Polędwica wędzona
10. Polędwica w siatce
11. Polędwica z komina
12. Polędwica Babci
13. Sękacz hetmański
14. Szynka Babci
15. Szynka biała
16. Szynka chlebowa
17. Szynka gotowana
18. Szynka delikatesowa wędzona
19. Szynka włoska
20. Szynka z komina
21. Szynka w siatce
22. Szynka Wierzejska tradycyjna
23. Szynka z wędzarki
24. Szynka myśliwska
25. Szynka z indyka
26. Szynka z piersi indyka
27. Szynka pieczona z indyka
28. Szynka wołowa z żubrówką
29. Schab pieczony z majerankiem
30. Wędzonka firmowa
31. Kurczak gotowany
Kiełbasy
1. Frankfurterki
2. Kabanosy
3. Kabanosy drobiowo- wieprzowe
4. K. biała ekstra parzona
5. K. krakowska
6. K. krakowska sucha
7. K. parówkowa
8. K. pieczona z szynki
9. K. podwawelska
10. K. staropolska
11. K. śląska
12. K. szara ( tradycyjna )
13. K. wieprzowa z pieprzem
14. K. wierzejska
15. K. z komina wierzejska
16. K. z kurczakiem
17. K. żywiecka
18. Kiełbaski z żurawiną
19. Kiełbaski kornetki
20. Mielonka parzona
21. Mortadela
22. Parówki Hot – dog
23. Parówki z piersią kurczaka
24. Polędwiczanka z warzywami
25. Przysmak z indyka
26. Salami Berno
27. Salami piastowskie
28. Salami wierzejki
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Coś o wędlinach..

Post autor: qrzysztof »

Małe ostrzeżenie odnośnie kiełbasek wiedeńskich Tesco

http://ezakupy.tesco.pl/pl-PL/ProductDe ... 3120524396

Na opakowaniu jest napisane, że alergeny zaznaczono pogrubioną czcionką. Bazując tylko na tej informacji można odnieść wrażenie, że produkt jest bezglutenowy (pogrubione są tylko soja i mleko). Tymczasem po przeczytaniu całej listy składników okazuje się, że produkt "może zawierać zboża zawierające gluten". Lekka dezinformacja moim skromnym zdaniem.
ODPOWIEDZ