Majonez????

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

Anna Mama Szymona
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 187
Rejestracja: pt 13 lis, 2009 12:19
Lokalizacja: łódź

Post autor: Anna Mama Szymona »

Napisałam do producenta majonezu Świdnickiego który jest podobno na kwasku cytrynowym a nie na occie,ponieważ mieszkam w łodzi a nigdzie nie widziałam ich produktów i taką dostałam odpowiedź

Witam Panią serdecznie, dziękuję za zainteresowanie, kilka słów,
majonez to produkt, który wyprodukowany w naturalny sposób (świdnicki) jest
ograniczony datą przydatności do spożycia wiec trudny z punktu widzenia
szerokiej dystrybucji, z tego względu jest go brak np. w Łodzi, wychodząc
naprzeciw, pragnąc pomóc, jest taka hurtownia zaprzyjaźniona z nami:
http://www.centrumdystrybucja.pl/kontakt/ i jeśli jest szersza grupa
zainteresowanych osób z Pani otoczenia świdnickim, jesteśmy w stanie
dostarczyć tam w/w produkt.

Z poważaniem,
Krystian Kruk.
Awatar użytkownika
grawoj
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 85
Rejestracja: wt 17 lis, 2009 14:51
Lokalizacja: Łódź

Post autor: grawoj »

wlaśnie z tym majonezem to jest problem, żeby ominąć to wszystko sami robimy majonez
bardzo proste aczkolwiek czasami zdaża się że nie wyjdzie, ale bardzo dobry i sałatki warzywne można robić mniam

później napisze co i jak dokładnie :)

Pozdrawiam ciepło
Anna Mama Szymona
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 187
Rejestracja: pt 13 lis, 2009 12:19
Lokalizacja: łódź

Post autor: Anna Mama Szymona »

Bardzo będę wdziędzna za przepis na dobry majonez.Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Na naszym forum znalazłem ten wątek: viewtopic.php?t=475
No i jest zawsze Google... Czynne całą dobę, 24/7 ;)
Awatar użytkownika
grawoj
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 85
Rejestracja: wt 17 lis, 2009 14:51
Lokalizacja: Łódź

Post autor: grawoj »

a oto przepis oczywiscie bez musztardy

1 jajko
1/2 łyżęczki pieprzu (różny, my dodajemy czerny)
1 łyżeczka cukru
1/2 łużeczka soli
sok z połowy sytryny
i oliwy w zależności od planowanej gęstości od 150 do 200 ml - mydodajemy z pestek winogrom

do naczynia wkładamy wszystko poza oliwa i mieszamy
pozniej, caly czas intensywnie ucierajac stopniowo dodajemy oliwy - pomalu dolewamy

my używamy takiej maszyny jak thermomix, ale oczywiśćie można sitosować zwykły malakser

pozdrawiamy i zyczy smacznych sałatek :)
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Można też wykombinować coś takiego:

Sos majonezowy I

Szklanka oliwy lub oleju, 2 łyżki masła, 2 żółtka ugotowane, sól i sok cytrynowy do smaku.

Masło utrzeć na pianę, wymieszać z przetartymi przez sito żółtkami oraz solą. Następnie wlewać cienkim strumieniem olej, ciągle ucierając . Gdy sos zacznie gęstnieć, można wtedy dolewać olej większymi porcjami szybciej ucierając. Pod koniec ucierania dodać sok z cytryny.

Sos majonezowy II

Szklanka oliwy lub oleju, 1-2 żółtka, sól, sok cytrynowy do smaku, białko.

Majonez przygotować jak w pierwszym przepisie. Następnie połączyć z ubitą pianą z białka.
Sos nie nadaje się do dłuższego przechowywania.

W oryginalnych recepturach jest musztarda, pieprz, ocet - te sobie darowałem.
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
didusia8
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: ndz 04 lip, 2010 14:32
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: didusia8 »

Witam wszystkich!

Czy coś się zmieniło w sprawie majonezu? Wiadomo który jest bezpieczny (z tych dostępnych w marketach)? A może podzielicie się ze mną informacjami dot. tego, jaki majonez jecie?

Pozdrawiam :)
Anna Mama Szymona
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 187
Rejestracja: pt 13 lis, 2009 12:19
Lokalizacja: łódź

Post autor: Anna Mama Szymona »

Dzisiaj przymirzałam się kupić majonez bez jaj z informacją "bezglutenowy"w sklepie ze zdrową żywnością firmy Vitam ale bałam się czy będzie wogóle jadalny bo cena ok.13zł mały słoiczek i szkodaby było go wyrzucić.Może ktoś go próbował??
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Spróbujcie zrobić sami, a jeśli macie blender, to naprawdę nie jest trudne, samo się robi. Tylko - z oczywistych względów smakuje inaczej niż sklepowy, więc jeśli ktoś jest przyzwyczajony do smaku "Kieleckiego", to może doznać szoku:)
didusia8
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: ndz 04 lip, 2010 14:32
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: didusia8 »

Żeby zrobić majonez - trzeba mieć czas. A jak się okazuje - dobrze jest też mieć blender. Jak dotąd nie spotkałam takiego wynalazku w żadnym mieszkaniu studenckim ;)
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

W moim był od zawsze - jestem uzależniona od zup-kremów i smoothies:) Z blenderem robi się majonez w kilka minut,serio.
didusia8
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: ndz 04 lip, 2010 14:32
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: didusia8 »

Martini, a wg jakiego przepisu robisz majonez?
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Ano robiłam z tego http://forum.gazeta.pl/forum/w,77,10972 ... jonez.html
A tu
http://www.kwestiasmaku.com/dania_dla_d ... ajonez.htm jeszcze jeden.

Coś nie działa u mnie URL:(
Tylko ostrzegam ponownie - jak ktoś jest przyzwyczajony do sklepowego, to na początku się zdziwi;). Ale to jakby całe życie jeść barszczk z torebki i pewnego dnia zjeść na zakwasie z buraków:)
didusia8
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: ndz 04 lip, 2010 14:32
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: didusia8 »

Hmm, może kiedyś spróbuję. Nawet oglądałam ostatnio blender w MM :D Na razie rozglądam się za jakimś bezglutenowym majonezem dostępnym w sklepie. Podobno Kielecki jest OK, ale jego skład jakoś mnie przekonuje. Trudna sprawa.
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

didusia8,

didusia8,

wiele lat robiłam majonez według przepisu z Kuchni Polskiej 1/4 l oliwy ( oleju dozwolonego ) 1 surowe żółtko ( gdy przyszły czasy Salmonelli stosowałam żółtko ugotowane ) wywar jarzynowy , mięsny ( czyt. mocny rosoł ) , ciut cukru,cytryna lub kwasek cytrynowy (ocet ) lub zamiast kwasku , soku cytrynowego można dodawać dobrą kwaśną śmietanę , musztardę do smaku.

Oddzielic zołtko od białka , najlepiej ucieracmajonez w miseczce o okragłym dnie, trzepaczka w kształcie rózgi ( końcem łyżki czy widelcem też się uda :)) no może nie za pierwszym razem:) .
Roztrzepać lekko żółtko( lub rozetrzeć jeśli ugotowane na twardo ) odac po kropli na przemian cytryny (zaczynamy od cytryny ) potem na przemian wkrapiamy po kropli oliw e i cytrynę ( cytryny nie za dużo , zawsze na koniec można dokwasić gotowy majonez ) Gdy sos zgęstnieje dodawać ( ma być bardzo gęsty ) rozrzedzamy octem , wywarem jarzynowym lub rosołkiem , , dodawać to wszystko również w niewielkiej ilości tak po pól łyżeczki, dolewając pozostała oliwę . Na koniec jeszcze przyprawić : sola cukrem , octem , musztarda lub cytryną . To sos do użycia najwyżej do dwóch dni w sałatce . w zbyt zimnym potrafi sie zwarzyć .
Można to wykonać nawet końcem łyżki ruchem jak przy ucieraniu ciasta (najlepiej po kropli), jeśli będziesz za szybko dodawać oliwę , substancja się zwarzy , jeśli się zwarzy to można uratować zaczynając od początku , znowu ugotowane i do niego dodawać powolutku to co się zwarzyło .
Można wziąć mniej oliwy o połowę ( inne składniki również) a dodać całe żółtko lub połowę .
Jeśli mikserem z trzepaczkami to doradzam dość ciężkie naczynie by pod obrotami nie kręcił się pojemnik z majonezem ;)
ODPOWIEDZ