Majonez????

Tutaj rozmawiamy o konkretnych produktach bezglutenowych i tych innych ;)

Moderator: Moderatorzy

Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

czyli pewnie góra dwa dni w lodówce...
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

Gosiuuunia pisze:czyli pewnie góra dwa dni w lodówce...
No bez przesady :D Pamiętam dawno temu moi rodzice mieli zwyczaj robienia na święta majonezu domowego - może faktycznie nie stał miesiąc w lodówce, ale bez przsady - tydzień czy dwa postał na pewno.

Pozatym - są na rynku firmy (na przykłąd majonez kielecki, roleski), których skład produktów bazowych nie różni się od tych, które moja mama wrzucała robiąc majonez w domu. Ja kupuję majonez kielecki albo roleski (roleski to nawet ma napisane na etykiecie , że bezgutenowy). Te dwa majonezy na pewno mają naturalny skład - bez żadnych zagęszczaczy czy konserwantów. No, ale ja jestem z frakcji :wink:, która uważa, że ocet jest bezglutenowy .
Wojtek

Post autor: Wojtek »

właśnie wróciłem ze Słowacji gdzie zakupiłem majonez Hellman's z napisem "dostepny dla chorych na celiakię". Szkoda, że u nas takowych nie produkują.
estelle00
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 50
Rejestracja: ndz 29 cze, 2008 13:21
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: estelle00 »

Moim zdaniem nie ocet jest w majonezie niebezpieczny. Jeśli ktoś na jakiejś mądrej stronie internetowej pisze, że należy uważać na musztardę czy majonez, to na pewno chodzi mu o wszelkiego rodzaju zagęstniki. Moim zdaniem ocet nie ma prawa mieć w sobie glutenu, bo przecież alkohol powoduje denaturację białek. Poza tym ocet spirytusowy znajduje się w wielu produktach oznaczonych jako bezglutenowe (również firm,które produkują wyłącznie takie produkty więc znają się na rzeczy).

A co do skrobi estryfikowanej jakimiś kwasami (czy jakoś tak) - uważam, że sytuacja jest podobna jak w przypadku octu. Taki kwas bardzo silnie działa na wszelkiego rodzaju białka, więc nie sądzę żeby po takim procederze gluten uszedł z życiem.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

A jednak gluten przechodzi podobno przez żołądek, a pH soku żołądkowego wynosi ok. 1 (W. Z. Traczyk "Fizjologia człowieka w zarysie", Warszawa 2000), więc to też poważny kwas :).
Cuzco
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 29 mar, 2009 21:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cuzco »

zatem skoro ten kwas żołądkowy nie daje rady glutenowi, to inne przemysłowe też mogą sobie nie poradzić. a gluten to prymitywne białko, którego sekwencja aminokwasów wywołuje reakcje - nie struktura przestrzenna. Stąd denaturacja nie zmieni faktu, że gluten wciąż potrafi wywołać szkody.

Ja na chwilę obecną obawiam się rzeczy, które zawierają ocet spirytusowy. Przykre jest to, że majonezy zawierają musztardę, ale nie możemy się dowiedzieć ze składu majonezu, jaki ocet został wykorzystany do produkcji musztardy.

Być może nie są to duże ilości octu w majonezie więc tym bardziej glutenu, ale nie ma innego sposobu żeby się przekonać jak doświadczalnie. najlepiej zrobić ankietę, by poznać jak działa na ogół ludzi.
malealekochane
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: czw 18 cze, 2009 15:24
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: malealekochane »

taka myśl mi się właśnie nasunęła.. uwielbiam sałatki różnego rodzaju.. a ostatnio bawię sie w eksperymenty płynem lugola na serach, serkach, śmietanach.. próbowałam też na majonezie Hellmans i kolor się nie zmienił co wskasywałoby na to że nie ma skrobi -> glutenu. czy wie ktoś czy płyn ten w odziaływaniu z majonezem działa tak samo jak z w/w nabiałami i jest szansa na odróżnienie glutenowego od bezglutenowego w taki sposob?

bardzo znalazłam dokładne informacie na temat tego płynu, stąd moje pytanie.. przepraszam jeśli było podobne, ja takiego nie znalazlam..


pozdrawiam
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Niestety nie ma takiego płynu.Lugol wykrywa jedynie skrobię, a nie gluten. Może to być skrobia pszenna jak i kukurydziana.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
malealekochane
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: czw 18 cze, 2009 15:24
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: malealekochane »

tak zgadza się, ale jeśli sprawdzam majonez i nie zmienia koloru czyli nie zawiera żadnej skrobii.. to moze w czyms innym ja zawierac? mhm chyba wlasnie problemem jest skrobia.. wiec mozna wierzyc ze jesli nie wykazuje obecnosci jest "czysty" od glutenu?
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

malealekochane pisze:wiec mozna wierzyc ze jesli nie wykazuje obecnosci jest "czysty" od glutenu?
Nie! Płyn Lugola, jodyna itp. wykazują obecność skrobi, każdej skrobi, glutenowej czy nie. Sprawdź na kawałku bezglutenowego chleba. A gluten to białko! Test z płynem Lugola wykonuje się orientacyjnie, aby sprawdzić, czy w produkcie jest skrobia, choć jej być nie powinno - np. w przypadku wędlin. Ale wykazuje obecność kazdej skrobi. A testu (domowego) na obecność glutenu - nie ma niestety.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
malealekochane
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: czw 18 cze, 2009 15:24
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: malealekochane »

rozumiem.. czyli w czymś innym w majonezie też może być gluten poza skrobią i dlatego nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy jest on czysty czy też nie.. ?
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

No dokładnie... Dlatego wiążące dla nas są informacje od producenta. Zasadniczo jest tak, że poza skrobią nic glutenowego nie powinno/może w nim być. Jeśli skrobia jest bezglutenowa, to powinien być bezglutenowy. Ale żeby mieć 100% pewności, trzeba prześledzić linie produkcyjne, przyprawy i dodatki itp. A to wie tylko producent.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
malealekochane
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: czw 18 cze, 2009 15:24
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: malealekochane »

rozumiem teraz juz wszystko:) dziekuję ślicznie za pomoc!
Awatar użytkownika
magdusia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: czw 27 lis, 2008 12:14
Lokalizacja: Ząbki k.Warszawy

Post autor: magdusia »

Ola* pisze:są na rynku firmy (na przykłąd majonez kielecki, roleski), których skład produktów bazowych nie różni się od tych, które moja mama wrzucała robiąc majonez w domu. Ja kupuję majonez kielecki albo roleski (roleski to nawet ma napisane na etykiecie , że bezgutenowy). Te dwa majonezy na pewno mają naturalny skład - bez żadnych zagęszczaczy czy konserwantów.
Mojonez roleski ma w swoim składzie skrobię modyfikowaną,natomiast kielecki nie.
Magda.
Colitis Ulcerosa+Celiakia.
Na diecie od 15.12.2008r.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Skrobia modyfikowana nie musi być glutenowa.
Ostatnio zmieniony ndz 23 sie, 2009 22:14 przez Rafal_tata, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ