Czy celiakia (dieta) bardzo utrudnia Wam życie ?

Czyli najważniejsze i najczęściej poruszane tematy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy celiakia (dieta) bardzo utrudnia Wam życie ?

Post autor: Leeloo »

karuś, miód na uszy!!!!! czy oczy w tym wypadku :D

na forum masz multum przepisów bez jajek lub opcji jak je zamienić (wyszukiwarka słowna w górnym prawym rogu). u nas sporo bezjajecznych delikwentów :batman:
Awatar użytkownika
karuś
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: ndz 23 lis, 2014 19:33

Re: Czy celiakia (dieta) bardzo utrudnia Wam życie ?

Post autor: karuś »

Dzięki. To bardzo poprawia nastrój, kiedy widzimy, że nie jesteśmy sami z tym problemem. Fajnie, że jest takie forum
nietolerancja glutenu zdiagnozowana w grudniu 2013
Airam
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: wt 11 lis, 2014 14:45

Re: Czy celiakia (dieta) bardzo utrudnia Wam życie ?

Post autor: Airam »

A jak radzicie sobie z imprezami? Andrzejki, sylwester, wesela itp Nie chodzicie?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy celiakia (dieta) bardzo utrudnia Wam życie ?

Post autor: pleomorfa »

Jasne, że chodzimy. Nie wyobrażam sobie psychiki osoby nie chodzącej na wszelkie imprezy z racji diety.

Najlepiej mieć zawsze coś dla siebie w zanadrzu (chociażby wafle, własne kanapki czy coś w pudełeczku na czarną godzinę, jakby się okazało, że jednak nie ma co jeść), jeśli chodzi o wesele zawsze można zapytać młodych, bądź ustalić z paniami w kuchni, że pomożesz przygotować wersję dania dla siebie, albo że sobie podgrzejesz, kwestia jakie są możliwości (czasami po ustaleniu z kuchnią bywa, że po prostu dostajesz posiłek bg na stół, ale to trzeba trafić na ogarniętego kucharza z chęciami).
Co do andrzejek czy sylwestra to zależy, gdzie się go spędza. Jeśli w knajpie to postępowanie jak przy każdej wizycie w restauracji, jeśli u znajomych to można ustalić, że się zrobi coś do jedzenia, jeśli znajomi mają taką chęć zawsze mogą sami też przygotować coś bezglutenowego (po odpowiednim przygotowaniu merytorycznym :)).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: Czy celiakia (dieta) bardzo utrudnia Wam życie ?

Post autor: sandyy »

Chodzimy!!! :)

Albo prosze o zalatwienie specjalnego menu dla mnie, jesli to firma organizuje, a jesli w domu to biore ze soba jadlo (ale nie na styk - bo trzeba glutenowcom dac na sprobowanie :) ) albo przejmuje stery w kuchni gospodarza :gitara:
Airam
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: wt 11 lis, 2014 14:45

Re: Czy celiakia (dieta) bardzo utrudnia Wam życie ?

Post autor: Airam »

No niby tak ale jakoś nie do końca ufam, że ktoś kto nie ma takich problemów dobrze pojmie o co chodzi i przygotowane jedzenie jest ok, po kilku weselach i komuniach bez jedzeniowych (bo pomimo ugadania okazywało się że kuchnia coś namieszała...) i ciągłych dociekań i docinków pomimo próby tłumaczenia - nie chodzę :-(

Zazdroszczę Wam optymizmu, ja z urodzenia jestem chyba pesymistką, no i choroba i ciągle przypierniczają się do mnie wredne smuteczki jak w sinusoidzie
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Czy celiakia (dieta) bardzo utrudnia Wam życie ?

Post autor: Anula80 »

Ja zabieram z reguły ze sobą i proszę o podgrzanie w mikrofali. Plus własne pieczywo, ciasto czy ciastka. Tak było np. na kuligu organizowanym przez zakład pracy plus własna kiełbaska i kijki :D
Wesela jeszcze nie przerabiałam, ale na pewno bym uprzedziła młodych i pewnie zabrała żarełko ze sobą :)
Rodzina jest w miarę przeszkolona, ale i tak zdarzają się wpadki i wtedy głupio, bo się starali, a my i tak tego nie możemy. Nie da się wszystkiego przewidzieć, a nie każdy ustala wszystkie szczegóły :/
Nie ma co się zamykać w domu, trzeba wychodzić. Po jakimś czasie nie będziesz już się tak przejmowała, początki są trudne, potem już z górki :)
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy celiakia (dieta) bardzo utrudnia Wam życie ?

Post autor: pleomorfa »

Smuteczki są normalne, trzeba po prostu wszystko kontrolować, pytać, dociekać i nie przejmować się docinkami. No i co najważniejsze nie poddawać się.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Airam
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: wt 11 lis, 2014 14:45

Re: Czy celiakia (dieta) bardzo utrudnia Wam życie ?

Post autor: Airam »

Jak to dobrze że jesteście :-) dzięki :-)
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: Czy celiakia (dieta) bardzo utrudnia Wam życie ?

Post autor: sandyy »

Airam nam tez dolki sie zdarzaja, to normalne :)

Ale nie widze powodu, zeby z racji choroby izolowac sie od ludzi, niewarto :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy celiakia (dieta) bardzo utrudnia Wam życie ?

Post autor: Leeloo »

Ale nie widze powodu, zeby z racji choroby izolowac sie od ludzi, niewarto

zwłaszcza z powodu JEDZENIA. żarcie to nie problem. choroba - zaniedbana, zignorowana, niezdiagnozowana, włączająca inne- już owszem. Ty już wiesz co jest nie tak, i masz broń w dłoni :guns: strzelaj :D

a jak inni nie chcą strzelać z Tobą, to ich problem (w końcu kto jest uzbrojony :P ), zostaw ich i do przodu, po swoje zdrowie i szczęście.
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: Czy celiakia (dieta) bardzo utrudnia Wam życie ?

Post autor: violla »

Airam pisze:No niby tak ale jakoś nie do końca ufam, że ktoś kto nie ma takich problemów dobrze pojmie o co chodzi i przygotowane jedzenie jest ok, po kilku weselach i komuniach bez jedzeniowych (bo pomimo ugadania okazywało się że kuchnia coś namieszała...) i ciągłych dociekań i docinków pomimo próby tłumaczenia - nie chodzę :-(
Rozumiem Cie. Nie miałam okazji być jeszcze na komunii i weselu odkąd mam dietę ale w rodzinie mojego szwagra jest osoba na bezglutenie. Gdy szwagierka urządzała komunie w lokalu, tamta przyszła z własnym ciastem. Owszem.... ludzie się patrzeli, nawet ja wtenczas na nie-diecie pomyślałam :"a ta kobieta myślała, ze tu nie będzie co jeść?". Nie śmiałam się bo to nieelegancko ale pomyślałam.... tak jest dopóki sami pewnych rzeczy nie dotkniemy palcem. Ale kobieta chodzi z własnym prowiantem na każdą imprezę. Moze to jest jakieś rozwiązanie by nie siedzieć głodnym?
Ja też wszędzie zabieram swoje pieczywo i ciasto/ciasteczka. Narazie to były tylko urodziny/rocznice i będą święta ale kiedyś pewnie będzie komunia i wesele... i też będę musiała pomyśleć co zrobić .
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
Natalii3
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: ndz 06 lip, 2014 08:26
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy celiakia (dieta) bardzo utrudnia Wam życie ?

Post autor: Natalii3 »

Zastanawiam się, jak każdy z Was radzi sobie finansowo z chorobą. Jak wszyscy wiemy jedzonko bezglutenowe do tanich nie należy. Oprócz celiakii, mam również nietolerancję laktozy, uczulenie na kakao i parę innych rzeczy. Wybór rzeczy do zjedzenia nie jest szeroki. Zazwyczaj zamawiam paczki ze sklepu internetowego Bezgluten bądź Balviten, średnio to koszt 400 zł na jakieś 1,5 miesiąca. Oczywiście nie wliczając innych wydatków nie tylko żywieniowych, razem to spora suma. Jestem studentką (uczę się dziennie),ale od ponad roku pracuję dorywczo- gdyż inaczej nie dałabym rady utrzymać się w obcym mieście, na dodatek z tak "drogą" chorobą
Pozdrawiam Was Wszystkich :).
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: Czy celiakia (dieta) bardzo utrudnia Wam życie ?

Post autor: violla »

Nie jestem celiakiem (tak się to wymawia?), ale też zjadam kilka bezglutenowych produktów i w mojej diecie bardzo ważne są probiotyki i inne suplementy i to one pochłaniają największy budżet domowy :( . Kiedyś byłam w stanie nawet coś odłożyć. Odkąd jestem na diecie, nie tylko, ze nie odłożę ale się zapożyczam-taka prawda. Weszłam już w rachunek oszczędnościowy i podbieram, to co kiedyś skrupulatnie odkładałam :( . Smutne.... bo perspektywa marna. Jak się oszczędności skończą, to nie wiem skąd będę brała... bo z pustego nawet Salomon nie naleje ;) .
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy celiakia (dieta) bardzo utrudnia Wam życie ?

Post autor: Leeloo »

Natalii3,
poczytaj wątek o tej kwestii:
viewtopic.php?f=35&t=5704&hilit=drogie
ODPOWIEDZ