Komunia święta - przyjmowanie.

Czyli najważniejsze i najczęściej poruszane tematy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mazia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 10:12
Lokalizacja: Rabka-Zdrój

Post autor: Mazia »

Może uda mi się wypatrzeć czy moja Komunia jest razem czy osobno na patenie bo jakoś mi tak wstyd iść kolejny raz do Księdza i tłumaczyć :oops:. A to znaczy, iż ten sam Ksiądz co celebruje Msze nie może podawać Komunii??
Wojtek

Post autor: Wojtek »

Odpowiedź na począttk postu Małgorzaty wysłałem na PW.
Na forum, jak myślę, mam prawo wypowiadać swoje osobiste opinie.Oczywście, nie oczekuję tego, że ktoś się z nimi zgodzi.
Co do komunikantów to moja opinie była wspólna z opinią wspomnianego księdza, który jest pracownikiem kurii, który takimi sprawami między innymi się zajmuje. Poza tym podobną opinie wyraził pewien gastrolog (może ktoś go teraz oczywiście obgadać).
Zastanawiam się nad wartością 20ppm glutenu. Czy zna ktos jakieś badania, które tą wartość wyznaczyły? Dlaczego 18 czy 13 ppm glutenu ma mi nie szkodzić, a 25 ppm już bedzie szkodliwe? Poza tym patomechanizm choroby polega na reakcji immunologicznej, gdzie białko jakim jest gluten jest alergenem. Myślę, że wywołać taką reakcję może każda ilość glutenu, co najwyżej będzie ona mniej nasilona. Jednak kaskada reakcji chemicznych się zaczyna.

Treść postu nie trzyma się ściśle tematu, ale jest to odpowiedź, dlatego tu umieściłem. Jeśli powinno to być gdzie indziej proszę administartora o przeniesienie.
Pozdrawiam wszystkich, zwłaszcza tych , którym zamieszałem w głowach (niecelowo).
Nawojka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: sob 27 mar, 2010 10:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Nawojka »

Ja osobiście z ksiedzem proboszczem załatwiłam tak że jesli będę chodziła na tzw normalne msze to bede miała komunie na osobnej patenie bądz w kielichu natomiast jesli będą to swięta odpusty itd to będe przyjmowała pod postacią wina mszalnego.

Jesli chodzi o zakup komunikantów to Kurie rozprowadzają w waszych miastach no i wczesniej wspomniana PIEKARNIA CHRISTIANA DĄBROWSCY Z OPOCZNA mieszcząca sie na ul. Akacjowej 1 , telefon to 509-270-215 p. Elżbieta Dąbrowska, która zajmuje sie bezpośrednio komunikantami bezglutenowymi. Piekarnia posiada strone www.christiana-dabrowscy.com i tam można wszystkiego sie dowiedzieć.

Pozdrawiam
"Naucz się sztuki robienia sobie malutkich wakacji - zwalniania, by spojrzeć na kwiat, pogadać z przyjacielem, poklepać psa, by odpowiedzieć na pytania dziecka, przeczytać kilka linijek dobrej książki."
Awatar użytkownika
dorciap1975
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: sob 20 mar, 2010 14:52
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: dorciap1975 »

ja jestem w trakcie załatwiania komunii w Białej Podlaskiej,Parafia Chrystusa miłosiernego.
Po wstepnych rozmowach z księdzem,który kiedyś miał styczność z tym tematem,wie o co chodzi,także miło i ciekawie się rozmawiało.Otrzymałam wiele wskazówek na temat pieczenia chleba na zakwasie mówił że taki jest najlepszy ale jak mi zakwasy nie wychodzą;-[
Wydrukowałam mu,artykuł ze stronki Celiakia.pl o komunii,o takiej stronie,o ludziach którzy zajmują się ta sprawą ipomagają innym,bo cóż w naszym mieście nie ma z kim gadać;-[
W niedzielą mamy sie zgłosić.Będzie decyzja,ustalenia,kiedy syn będzie mógl przystąpic do komunii.I powiedziałam że zależy mi na zakupie komunikantów właśnie poleconych,przebadanych przez Centrum Zdr.Dziecka.
Syn Mateusz na diecie od lutego 2010
Madzia295
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 73
Rejestracja: ndz 10 sty, 2010 12:55
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: Madzia295 »

Ja byłam w trakcie majowego weekendu w Wiśle-Jaworniku i zapomniałam zabrać ze sobą komunikantów niskoglutenowych. Przed mszą poszłam porozmawiać z księdzem o możliwości przyjęcia komunii pod postacią wina.Okazał się On być bardzo życzliwym i obeznanym w temacie kapłanem. Sam zaproponował abym przyjęła komunię na początku, gdyż on udzielał jej wiernym pod dwoma postaciami. Jak dobrze, że są tacy kapłani:-) którzy tak dobrze rozumieją nasza chorobę.
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Mogę "polecić" przyjmowanie komunii w parafii w Czyżowicach - ksiądz podszedł do tematu profesjonalnie, mam osobną patenę, przyjmuję komunię jako ostatnia, a przed podaniem mi hostii ksiądz starannie wyciera ręce :zdziw: :D

Jedynie nie wiem, jak technicznie rozwiązać komunię w najbliższą niedzielę, bo do I przystępują moje dzieci i jest tradycja, że rodzice przyjmują razem z dziećmi, więc odpada moja bezpieczna pozycja na końcu.
Prawdopodobnie poproszę księdza, by moją hostię miał w jakimś rożku z koperty między glutenowymi komunikantami, bo nie wiem, jak inaczej, żeby nie biegał w trakcie po mój komunikant...
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
Awatar użytkownika
Sage
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: sob 03 mar, 2012 18:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Sage »

Mam szczęście, bo mój proboszcz bardzo mi pomógł. Nie tylko mogę przyjmować komunię pod postacią wina, ale jeszcze mam od niego pismo, które to potwierdza, co jest bardzo pomocne, gdy goszczę w innej parafii. (O pismo takie poprosił proboszcz parafii moich rodziców.) :)
polla2
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 68
Rejestracja: czw 30 paź, 2008 19:13
Lokalizacja: warszawa

Post autor: polla2 »

Przyjmuję komunię bezglutenową w kościele Św. Ducha, w Ząbkach. Proboszcz kilka miesięcy temu ogłosił, że sprowadził hostie niskoglutenowe. Co strasznie mnie ucieszyło, cudowne jest otwarte podejście księży do bezglutenowców w tej parafii :)
Obrazek
Amazonka9
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: czw 17 sty, 2013 23:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Amazonka9 »

Nie ma z tym problemu. Robicie sztuczne problemy z powodu niewiedzy w dziedzinie wiary.

Nie jest określona wielkość komunikantu, ani jegogramatura..
Wielkość komunikantu nic nie zmienia. Wystarczy poprosić o ułamanie kawałeczka. Ta ilość glutenu nikomu nie zaszkodzi.( np 3x3 mm)
Szkoda,ze ten proboszcz jest niedouczony.
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Nie robimy sztucznych problemów!

Każda ilość tradycyjnego komunikantu zaszkodzi, nie ma co do tego wątpliwości nawet Episkopat Polski. Dlatego mamy nasze własne komunikanty.

Nie przyjmujcie nawet tych "3 x 3 cm"!
Obrazek
jolo72
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: ndz 15 kwie, 2012 17:14
Lokalizacja: nowy sacz

komunia

Post autor: jolo72 »

Mam propozycje stwórzmy listę kościołow w PoLSCE które udzielają komuni niskoglutenowych lub pod postacią wina Ja mieszkam w NOWYM SĄCZU i taka komunia udzielana jest w kościele św. KRZYŻA w dzielnicy HELENA ul. św HELENY 44 tel 184430421 Przydatne to może być w czasie podróży.Czekam na odzew Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Już od dłuższego czasu o tym myślimy.

Ogłaszam taką akcję na stronie głównej Stowarzyszenia i zakładam nowy wątek na forum - wpisujcie i zgłaszajcie parafie na maila: info@celiakia.pl. Stworzymy bazę przyjaznych nam parafii. Jedyny warunek: musi to być miejsce naprawdę sprawdzone.
Obrazek
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Amazonka9 pisze:Nie ma z tym problemu. Robicie sztuczne problemy z powodu niewiedzy w dziedzinie wiary.
Ja tu problem (całkiem realny - nie sztuczny) widzę raczej w niewiedzy w "dziedzinie" celiakii i diety b/g...
Owszem - nawet 3 x 3 mm opłatka zaszkodzi celiakowi. Choćby nie wiem, jak głęboka była jego wiara.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Adrian »

Kościół ojców paulinów pw. Świętego Ducha na starówce co niedziela udziela komunii b.g. o 11.
Ostatnio zmieniony pn 21 sty, 2013 16:35 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.
jolo72
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: ndz 15 kwie, 2012 17:14
Lokalizacja: nowy sacz

komunia

Post autor: jolo72 »

Proponuję aby każdy kto zgłasza kościoły dopisał krótka informację na jakiej zasadzie jest udzielana komunia św. oplatek,wino,czy trzeba złosic przed mszą św.itp
ODPOWIEDZ