Komunia święta - przyjmowanie.

Czyli najważniejsze i najczęściej poruszane tematy.

Moderator: Moderatorzy

Celiac
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: śr 19 cze, 2013 23:37
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Celiac »

Witam,

ja rozmawiałam z Księdzem z mojej parafii i powiedział mi, że jest możliwość przynoszenia swojego chleba i On to poświęci. Wszystko zależy czy możecie swobodnie rozmawiać z księdzem. Jeśli jednak chcielibyście zakupić opłatki bezglutenowe to zapraszam do mojego sklepu.

http://www.sklepbezglutenowy.com.pl/?f= ... %C5%82atki
rexi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr 09 paź, 2013 16:02
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: rexi »

Podpinam się do pytania o komunie z Kóz ;>
fasolka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: czw 24 paź, 2013 08:11
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: fasolka »

kozy, to niedaleko mnie, nie wiedziałam że tam je wypiekają
AndziaMamusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 364
Rejestracja: pn 12 sie, 2013 11:49
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: AndziaMamusia »

Dzwoniłam do Kóz, cena za paczuszkę jest wyższa w Kozach, niż w MISERICORDII w B-B, gdzie sprzedawane są komunikanty równiez z Kóz.
kuligowa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: czw 24 paź, 2013 17:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kuligowa »

ooo dobrze wiedzieć, mam w Bielsku rodzinkę :)
Iwoku
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt 27 wrz, 2013 01:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Iwoku »

To trzecia bezglutenowa niedziela mojej córeczki...
Pierwszej niedzieli zrezygnowaliśmy z komunii
W drugą niedzielę byliśmy w klasztorze sióstr Nazaretanek, do których szkoły chodzi moje dziecko. Siostra Dyrektor podeszła do naszej prośby życzliwie, ale ostatecznie nie wszystko wyszło tak jak powinno być, bo opłatek Emilki leżał w kielichu z innymi komunikantami a Siostra przekonywała mnie,że ma inny kolor, na pewno ksiądz się nie pomylił i nie da się tego rozwiązać inaczej. Jednak nie tracę nadziei,ze ją przekonam, tylko chcę trochę odczekać
Niedziela trzecia- duże pozytywne zaskoczenie. Napisałam email do księdza Wojciecha Węgrzyniaka, który zwykle celebruje niedzielną Mszę św o 21.30 w Kolegiacie Św. Anny.
Odpisał błyskawicznie, z serdecznością i zrozumieniem. Byliśmy z własnym komunikantem, który wręczyliśmy księdzu przed mszą w zakrystii, umówiliśmy się, w które miejsce Emilka ma podejść nim i tym razem komunia była rzeczywiście bezglutenowa :-)
dorga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 04 gru, 2013 18:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: dorga »

Iwoku ja też mam córeczkę z celiakią i od przyszłego roku będzie chodziła do szkoły
ss. Nazaretanek (starszy syn już chodzi). Kwestia komunii na razie nas nie dotyczy, ale zastanawiałam się już sama czy i na ile jest to uregulowane w naszej szkole.
MackowiakM
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 31 mar, 2014 14:34

Re: pod postacią wina

Post autor: MackowiakM »

[quote="vixi"]ja przyjmuję komunie świetą na ołtarzu zaraz po księdzu a przed innymi, ksiądz podaje mi wino na mojej łyżeczce-ważne aby pilnować żeby nie strzepywał strzępów opłatka do kielicha jak to zawsze mam miejsce :D[/quote]
A ja przestałam przyjmować komunię...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8100
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: Leeloo »

zawsze można przyjmować 'komunię duchową'. nie ma sytuacji bez wyjścia.
Justyna&Mariusz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr 10 wrz, 2014 12:45
Lokalizacja: Toruń

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: Justyna&Mariusz »

Problem Komunii rozwiązany:
http://www.kkbids.episkopat.pl/uploaded/a58/Anamnesis58-3b%20str.41.pdf

NOTA W SPRAWIE UDZIELANIA KOMUNII ŚW.
CHORYM NA CELIAKIĘ
Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski informuje, że 347. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, obradujące w Warszawie w dniu 11 marca 2009 r. zmieniło decyzję 327. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski z 30 kwietnia 2004 r. dotyczącą udzielania Komunii św. osobom chorym na celiakię. Do-tąd osoby te mogły przyjmować Komunię św. pod postacią wina, obecnie mogą ją przyjmować pod postacią hostii niskoglutenowych wypieczonych zgodnie ze wska-zaniami Kongregacji Nauki Wiary. W takie hostie parafie powinny się zaopatrywać w piekarniach hostii mających zatwierdzenie miejscowego biskupa. Powyższa NOTA zostanie opublikowana w biuletynie „Anamnesis” wydawanym staraniem Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.
+ Stanisław Budzik
Sekretarz Generalny KEP
Awatar użytkownika
Torquemada
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw 30 paź, 2014 17:27

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: Torquemada »

Witam serdecznie i pozdrawiam.Temat komunii bezglutenowej przerabiałem dwa lata temu przy okazji I komunii mojej bezglutenowej córki.Było w porządku.Zgrzyt nastąpił nieco później przy okazji mszy na zakończenie roku szkolnego.Otóż pociecha moja myśląc ,że skoro raz zgłosiłem potrzebę udzielenia komunii hostią bezglutenową to już wszyscy o tym wiedzą i pamiętają, udała się tak jak wszystkie dzieci do komunii.Ksiądz,który wiedział,że jest na diecie udzielił jej sakramentu zwykłą hostią glutenową.Nie było mnie wtedy z córką więc nawet bym o tym nie wiedział,ale kilka dni później ksiądz wygadal się ze swego postępku,ciesząc się ,że widzi córkę całą i zdrową.
Mam w związku z tym pytanie.Otóż słyszałem,że osobie ,która podchodzi do komunii i otwiera usta ksiądz NIE MOŻE jej nie udzielić ,że jest już za późno na reakcję.Może wiecie jak to jest?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: Anula80 »

U mnie w parafii jest tak. że przed mszą zgłaszam, że chcę przyjąć komunię bezglutenową. Jak ksiądz się pomyli, to wystarczy, że szepnę bezglutenowa i od razu wiadomo, o co chodzi
AndziaMamusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 364
Rejestracja: pn 12 sie, 2013 11:49
Lokalizacja: Żywiec

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: AndziaMamusia »

Anula? czyli Komunię macie w jednym kielichu z innymi ?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: Anula80 »

Nie. Komunikanty bg są w takim złotym okrągłym puzderku, po które ksiądz specjalnie idzie
jolo72
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: ndz 15 kwie, 2012 17:14
Lokalizacja: nowy sacz

Re: Komunia święta - przyjmowanie.

Post autor: jolo72 »

Witam Nowa parafia udziela komuni niskoglutenowej w Nowym Saczu
Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Matki Bożej Niepokalanej
ul. Królowej Jadwigi 44
33-300 Nowy Sącz

Ks. Proboszcz Kazimierz Markowicz - tel./fax. 18 444 45 73
Kancelaria - tel. 18 443 65 81

Centrala - tel. 18 443 84 14

Ks. Tomasz - wewn. 31

ps: przed mszą zgłosic w zakrystii
ODPOWIEDZ