mąka gryczana ,jadlana ,ryżowa, kukurydziana,skrobia...

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

tareczka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: śr 27 mar, 2013 20:04
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: tareczka »

uniaczek pisze:Mąka gryczana Glutenexu nie smaczna fuj! ( stoi jeszcze w szafie, ale zaliczy kosz), natomiast zmielona z kaszy gryczanej niepalonej cud miód orzeszki!!! Naleśniki na tej mące to nasze odkrycie - wszyscy b.g i glutenowi zgodnie twierdzą,że naleśniki z mąki pszennej kryją się.....A tyle było porażek z naleśnikami z mąk b.g. - rwały się, gumowe, niesmaczne. Zdecydowanie polecam z mąki gryczanej (można pół na pół z mąką b.g. naleśnikową). Obecnie czekamy na laktozę to i blinów ze śmietaną spróbujemy! :burger:
to teraz mnie zadziw i napisz w czym mielisz ? :D i gdzie ten przepis na naleśniki :)
Ostatnio zmieniony śr 24 kwie, 2013 11:57 przez tareczka, łącznie zmieniany 1 raz.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

tareczka pisze:to teraz mnie zadziw i napisz w czym mielisz ?
To nie do mnie pytanie, ale ponieważ sama mielę kasze od dwóch lat, czuję się upoważniona do odpowiedzi :)
Ja mielę w żarnowym młynku do kawy. A jak jestem u mamy, to mielę w zwykłym (nie żarnowym) młynku do kawy - zwykłym, polskim. I miele nawet drobniej niż mój żarnowy, tyle że mniejszą ilość naraz.
W ogóle uważam, że młynek do mielenia to najważniejszy i podstawowy zakup na diecie b/g. Nie maszyny do pieczenia chleba i im podobne, tylko właśnie młynek. Szybko się zwraca, no i pozwala zrobić mąki takie, jakie normalnie są niedostępne, albo idiotycznie drogie (jaglana, quinoa, z brązowego ryżu).
A jak mielę mąkę na ciasto, to mielę też razem cynamon, kardamon, anyż, laski wanilii, etc. - i mam super świeżo mielone przyprawy bez obawy zanieczyszczenia glutenem.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: uniaczek »

Tareczka pewnie zadziwię faktycznie, bo mielę nietypowo.
Można oczywiście w młynku do mielenia kawy, tylko ma małą pojemność. <sciana> Dlatego przygotowując większą porcję mąki posługuję się maszynką do mielenia mięsa, następnie nad miską przesiewam sitem to co zmieliłam i ponownie mielę w maszynce. Pomimo powtórek mielenia i tak sądzę,że zaoszczędzam czas. Dopiero uparta niezmielona końcówka trafia do młynka
Niektórzy mają elektryczną maszynkę do mięsa, ja mam starą manualną i jakoś żal wyrzucić jak działa. Mielę niepaloną kaszę jest zdrowsza,smaczniejsza i łatwiejsza do zmielenia, bo bardziej miękka.
Naleśniki u nas to:
1 szkl. mąki gryczanej
1 szkl. mąki b.g. (zazwyczaj chlebowa)
2 jajka
2 łyżki oleju
mleko (u nas napój ryżowy)
woda gazowana
Pozdrawiam serdecznie smakoszów naleśników <lala>
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: uniaczek »

Do powyższego przepisu na naleśniki: zapomniałam oczywiście o SOLI
tareczka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: śr 27 mar, 2013 20:04
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: tareczka »

uniaczek pisze:Tareczka pewnie zadziwię faktycznie, bo mielę nietypowo.
Można oczywiście w młynku do mielenia kawy, tylko ma małą pojemność. <sciana> Dlatego przygotowując większą porcję mąki posługuję się maszynką do mielenia mięsa, następnie nad miską przesiewam sitem to co zmieliłam i ponownie mielę w maszynce. Pomimo powtórek mielenia i tak sądzę,że zaoszczędzam czas. Dopiero uparta niezmielona końcówka trafia do młynka
Niektórzy mają elektryczną maszynkę do mięsa, ja mam starą manualną i jakoś żal wyrzucić jak działa. Mielę niepaloną kaszę jest zdrowsza,smaczniejsza i łatwiejsza do zmielenia, bo bardziej miękka.
Naleśniki u nas to:
1 szkl. mąki gryczanej
1 szkl. mąki b.g. (zazwyczaj chlebowa)
2 jajka
2 łyżki oleju
mleko (u nas napój ryżowy)
woda gazowana
Pozdrawiam serdecznie smakoszów naleśników <lala>
a robiłaś z różnych mak chlebowej czy trzymasz się jednej,bo tych co ja mogę używać jest niewiele ponieważ musi to być bez skrobi pszennej bg

Przyznam,że mąką gryczaną jestem zachwycona,cokolwiek z niej robię to mi wychodzi :)
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: uniaczek »

Do naleśników dodawałam mąki b.g. chlebowej, domowej, specjalnej na naleśniki. Nie muszę na szczęście zwracać uwagi na skrobię pszenną. Widziałam przepis z samej mąki gryczanej, a nawet z jaglanej tu właśnie http://smakoterapia.blogspot.com/2012/1 ... lanej.html. Nasze początki z naleśnikami były bardzo smutne - myślałam,że już nigdy nie zjemy ze smakiem naleśników. Odkrycie mąki gryczanej samodzielnie mielonej było przełomem.
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

Ja robiłam z mąki gryczanej domowej i dodatku mazeiny, naleśniki wychodzą nie gorsze, niż z gotowca chlebowego :)
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
rutann
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn 02 wrz, 2013 13:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: rutann »

Dokładnie, naleśniki zrobione z mąki gryczanej są pyszne. Sama takie przyrządzam w domu.
Ostatnio zmieniony wt 03 wrz, 2013 14:55 przez rutann, łącznie zmieniany 1 raz.
gorzka6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2013 18:11
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: gorzka6 »

Muszę spróbować zrobić naleśniki z gryczanej mąki. Tata mi kupił kilka mąk, zobaczymy co z tego wyjdzie. Muszę od nowa nauczyć się gotować.
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: uniaczek »

Może będzie smakowała Tobie mąka gryczana kupna i tego życzę, ale dla nas smak mielonej niepalonej kaszy gryczanej jest bez porównania lepszy. Smacznych naleśników - my wczoraj wciągaliśmy z białym serem, powidłami ( własnej roboty), dżemem :P
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: mąka gryczana ,jadlana ,ryżowa, kukurydziana,skrobia...

Post autor: violla »

U mnie gryczana sprawdza się np. w postaci babeczek bananowych lub z mąką migdałową (zmielone migdały). Sama gryczana ma faktycznie gorzki posmak.
Ja natomiast gorzej toleruję ryżową z jasnego ryżu. smak gorzki czuje długo po zjedzeniu czegoś z ta mąka. Nawet po zmieszaniu z innymi mąkami nie da sie "zabić" tego smaku. Wolę mąkę z ciemnego ryżu, jest łagodniejsza w smaku.
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
wicherek1989
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 147
Rejestracja: sob 25 paź, 2014 20:38

Re: mąka gryczana ,jadlana ,ryżowa, kukurydziana,skrobia...

Post autor: wicherek1989 »

Babeczki gryczane z bananami? Przepis błagam! :)
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: mąka gryczana ,jadlana ,ryżowa, kukurydziana,skrobia...

Post autor: violla »

Mówisz i masz :) .

viewtopic.php?f=16&t=6602
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
wicherek1989
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 147
Rejestracja: sob 25 paź, 2014 20:38

Re: mąka gryczana ,jadlana ,ryżowa, kukurydziana,skrobia...

Post autor: wicherek1989 »

Dzięki wielkie :)
ODPOWIEDZ