płyny do mycia naczyń

Swobodne pogaduchy na temat pietruchy - Dyskusje.

Moderator: Moderatorzy

aniutek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: wt 01 cze, 2010 20:49
Lokalizacja: kraków

płyny do mycia naczyń

Post autor: aniutek »

Mam pytanie czy zwracacie uwagę na to czy płyn do mycia naczyń zawiera gluten?Jeśli tak to może podpowiecie mi jakie płyny zawierają gluten.Wiem,że tabletki i proszek do zmywarki Finish zawierają gluten jak podaje producent.Mnie chodzi raczej o zwykłe płyny do mycia naczyń.Niestety nie potrafię rozszyfrować czy zawierają gluten czy nie.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Mam ten sam problem, bo na płyn składa się tylko z tajemniczych składników typu kompozycja zapachowa, środek myjący itp. Nie mam siły się tym teraz zajmować, więc wychodzę z założenia, że nawet jeśli w którymś składniku jest gluten, to i tak jest to załatwione tak, że ten gluten nie przylega. Przecież płyn do mycia naczyń łatwo się spłukuje (?).
Ostatnio zmieniony pn 19 lip, 2010 20:11 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
aniutek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: wt 01 cze, 2010 20:49
Lokalizacja: kraków

Post autor: aniutek »

są jeszcze płyny ze sklepu ze zdrową żywnoscią,ale składniki też skomplikowane i tanie nie są
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

Składniki są bardzo proste, uwierz:). Zazwyczaj wszystko jest oparte na olejach roślinnych i etanolu, też roślinnym, i jakieś roślinne odpowiedniki syntetycznych emulgatorów. W kwestiach glutenowych trzeba zawewne pisac do producentow.

Tylko ceny wysokie - ale z drugiej strony, ciężko kupić tradycyjne kostki do zmywarki, które nie mają 7 funkcji w jednym, a ja nie chcę łykać nabłyszczacza razem z zupą:). Kupuję kostki od producentów ekologicznych tylko i wyłącznie.
Basiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: wt 27 paź, 2009 15:19
Lokalizacja: gdynia

Post autor: Basiar »

a ja zmywam w zmywarce w orzechach piorących, wiem że ekologicznie i bez chemii
aniutek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: wt 01 cze, 2010 20:49
Lokalizacja: kraków

Post autor: aniutek »

bardzo dziękuje Wszystkim za pomoc i podpowiedzi co do płynów jakie stosujecie
iwonek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pt 18 cze, 2010 21:10
Lokalizacja: Jasło

Post autor: iwonek »

Ja myślę, że nie należy popadac w paranoje. Przecież z płynu naczynia opłukuje się wodą i wydaję mi się, że juz nie ma tam śladów glutenu. Nie dajmy się zwariowac.
Tomek123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz 18 gru, 2011 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomek123 »

Na początku pozdrawiam wszystkich gdyż jestem tu nowy :)

Jako że, niedawno dowiedziałem się, że jestem chory na celiakię zacząłem szukać bezglutenowych tabletek do zmywarki. Stosuję dietę bezglutenową i chcę wyeliminować potencjalne źródła glutenu, a argument, że naczynia są płukane wodą mnie nie przekonuje.
Wpisałem więc w google hasło "zmywarka gluten" i tak to trafiłem na ten wątek. Wyczytałem tutaj, a później na polskiej stronie producenta, że moje dotychczas ulubione tabletki Calgon Finish AllInOne zawierają gluten. Zacząłem zatem poszukiwania innych tabletek, oczywiście bezglutenowych. Studiując strony niemieckie i angielskie odkryłem pewien zaskakujący fakt. Mianowicie:

http://www.finish.PL/faq.php#q23
"CZY TABLETKI I PROSZEK FINISH ZAWIERAJĄ GLUTEN?
Tak"

http://www.finish.DE/faq.php#q23
"SIND GEL/PULVER/TABS VON FINISH/CALGONIT GLUTENFREI?
Ja, das sind sie."

http://www.finish.co.UK/faq.php#twentytwo
"Is FINISH Gel/powder/tabs gluten free?
Yes, they are."

Co Wy na to? Czyżby ktoś miał problemy z tłumaczeniem? Zauważyłem, że są to właściwie te same pytania i odp we wszystkich językach. A może produkty przeznaczone na rynek polski są gorsze? <:>>
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

możesz nie korzystać ze zmywarki we własnym domu a co w ośrodkach masowego żywienia ?
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

W zasadzie bezglutenowcy raczej ograniczają korzystanie z ośrodków masowego żywienia.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

titrant,
np w szpitalach :)
Tomek123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz 18 gru, 2011 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomek123 »

Może wrócimy do sedna sprawy, czyli owe tabletki :) Na razie chcę zacząć od własnego mieszkania. Tam przebywamy najczęściej.
Tomek123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz 18 gru, 2011 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomek123 »

Nie intryguje was ta różnica? Ja bym chciał by producent czy to produktów spożywczych czy chemicznych miał zawsze to samo zdanie, bez względu na język w jakim je wyraża.
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

Tomek123,

ok , nawet przy pomocy translatora Google odpowiedzi są jasne i konkretne acz nie jednoznaczne ;)...
możliwe że w roku 2009 były gluten free , a potem zmieniono recepturę...
Jeśli idzie o produkty kupowane zasadnicze prawo bezglutenowca : za każdym razem sprawdzasz skład kupowanego produktu ,każdego- który może zagrażać
Tomek123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz 18 gru, 2011 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomek123 »

Jeli,

Znam tę zasadę. Proszę oto skład:
"> 30% Fosforany, 5-15% związki wybielające na bazie tlenu, <5% polikarboksylany, niejonowe środki powierzchniowo czynne, fosfoniany. Kompozycja zapachowa, Limonene, enzymy (Proteaza i Amylaza)."

Widzisz to gdzieś gluten? Bo ja nie:) Ale producent na polskiej stronie pisze, że jest. Niestety, w przypadku środków chemicznych skład jest trudny do interpretacji. Moim zdaniem, na polskiej stronie jest źle postawione pytanie :) Ale to jest moje przypuszczenie. Napiszę do producenta.
Ostatnio zmieniony ndz 18 gru, 2011 18:30 przez Tomek123, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ