Dieta małego alergika

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Czibik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 26 lis, 2018 15:54

Dieta małego alergika

Post autor: Czibik »

Dzień dobry. Jestem mamą 14 miesięcznego alergika. Jest uczulony na białka mleka krowiego, całe jajko, gluten?, kukurydzę, ziemniaka, pora, banany, cytrusy, morele, brzoskwinie, ananas, kokos, migdał, kakao, mango, soja truskawki. Z glutenem nie mam pewności, bo lekarze nie chcą go zbadać pod tym kątem. Po pszenicy ma paskudne biegunki, ale po innych glutenowych zbożach też ma pogorszenie stanu jelit i trawienia. Lekarz zaleca dietę eliminacyjną opartą na obserwacji objawów.
Morfologię ma w normie. W proteinogramie niedobór gamma globulin więc wszystkie testy nie mają wiekszego sensu. Może jeść marchew, dynia, gruszka, jabłko, ryż, owies bezglutenowy, kasza gryczana, jaglana, amarantus, tapioka, quinoa, brokuł, kalafior, kurczak, indyk, wieprzowina, łosoś, soczewica czerwona, karob, maliny, papryka, daktyle, żurawina, słonecznik, czosnek, cebula, ogórek zielony, groszek zielony, fasola szparagowa, ciecierzyca, bataty, brukselka, cukinia, fasola biała, kapusta biała, siemie lniane, sorgo, szpinak, pietruszka.
No i jest karmiony piersią dodatkowo
Boję się strasznie że będzie miał niedobory przez taką dietę. I nie jestem pewna zasadności diety bezglutenowej. Ostatnio zagłębiając się w temat przeczytałam na celiakia.pl że większość chorych ma objawy inne niż biegunka i tu byłam w szoku bo:
Moja mama ma padaczkę o nie wyjaśnionej etiologii, pogłębiające się zaburzenia neurologiczne (lekarze nie wiedzą od czego), miała kilka poronień, dwa przedwczesne porody, kłopoty z zajściem w ciąże, po drugiej ciąży zeszło jej szkliwo z zębów i musieli je usunąć, wiecznie niska hemoglobina (u mnie też), podwyższony cholesterol mimo bardzo ścisłej diety przeciwrefluksowej, osteoporoza w wieku 50 lat ,więc sporo by się zgadzało... wysłałam ją dziś do lekarza, żeby porozmawiała o diagnostyce w tym kierunku...
Mój syn ma niedorozwój szkliwa na górnych jedynkach z tych objawów i wiecznie hemoglobinę w, dolnej granicy normy mimo przyjmowania żelaza.
Ah i ja mam odwieczne problemy z tym że nie mogę przytyć. Przed ciążą potrafiłam jeść trzy razy tyle co mój mąż, do tego tlusto i słodyczy dużo a zawsze byłam mega szczupła.
Jak Państwo sądzą, powinnam mu próbować podawać zboża glutenowe, czy trzymać dietę tak jak gastrolog zalecił? W lutym mamy kontrolę w CZD, zamierzam zapytać o badania genetyczne u syna pod kątem celiakii.
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Dieta małego alergika

Post autor: olareszke80 »

Jeżeli po zbożach glutenowych też obserwujesz chociaż lekkie pogorszenie, to chyba nie warto na siłę tych zbóż podawać... Masz inne kasze do wyboru. Ciekawe tylko jak ma wyglądać wtedy diagnostyka w kierunku celiakii, może warto przeciwciała zbadać szybciej, póki jeszcze coś glutenowych rzeczy twój synek je?
Czibik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn 26 lis, 2018 15:54

Re: Dieta małego alergika

Post autor: Czibik »

Syn ma obniżone gamma globuliny więc przeciwciała mu nie wyjdą. Tak to bym już dawno mu nawet na własną rękę zbadała ich poziom.
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: Dieta małego alergika

Post autor: olareszke80 »

to wygląda na to, że powinniście iść jak najszybciej na gastroskopię, żeby nie męczyć synka glutenem, bo do wykonania badania coś glutenowego powinien jeść. Chyba że lekarz zalecając już teraz dietę bezglutenową chce sprawdzić, czy ustąpią objawy i kiedyś w przyszłości robić tzw. prowokację.
gdzie-idziesz
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: wt 07 cze, 2016 10:58

Re: Dieta małego alergika

Post autor: gdzie-idziesz »

Testy genetyczne możesz zrobić prywatnie już teraz. Żeby mieć wyniki, kiedy pójdziecie na konsultację do Centrum Zdrowia Dziecka. One i tak nie są refundowane. Sobie możesz zrobić transglutaminazę IGA razem z ogólnym poziomem IGA. Jeśli wynik wyjdzie dodatni u Ciebie i dodatnio wyjdą badania genetyczne u synka, zostaniecie skierowani na gastroskopię lub poszerzoną doagnostykę. MOim zdaniem warto jest jednorazowo ponieść ten koszt, by nie męczyć dziecka dłużej niż to niezbędne.
Myślę, że nie ma co opierać się na luźnym "gastrolog zalecił", bo jeśli macie celiakię to lepiej ją wykryć, niż przykrywać niewykrytą przez stosowanie mniej więcej restrykcyjnej diety (bez zachowania uważności w kwestii śladowych ilości glutenu).
Ogromnie Ci współczuję problemów z synkiem, to musi być bardzo trudne zbilansowanie diety z tak dużymi ograniczeniami. Mam nadzieję, że z wiekiem poprawi mu się stan jelit na tyle, że chociaż część alergii minie.
Bardzo dobrze, że karmisz piersią, to najlepsze w tym momencie, co możesz dla niego robić. Dobrze by było jeszcze podawać mu dobre probiotyki.
I nie zmuszaj go do jedzenia, jeśli woli pierś. Mój syn przez dwa pierwsze lata życia był prawie wyłącznie na piersi. I wiedział co robi, bo poziom przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej po kolejnych dwóch latach, gdy już zaczął jeść, wyszedł gigantyczny. Dzięki temu przez dwa lata, mimo że szczupły, mniejszy od rówieśników, to był zdrowy.
Anna4
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 17 sty, 2019 14:48

Dieta małego alergika i MAMY!

Post autor: Anna4 »

Witam, czytając powyższe wpisy zgadzam się że probiotyki dla maluszka to dobra opcja. Ale jest jeszcze jedna, jeśli nadal Pani karmi piersią, aby pomóc maluszkowi to aby Pani piła probiotyki!!!! Bo niestety, czy tego chcemy czy nie, znaczny pakiet alergii dziecko dziedziczy/dostaje/nabywa od Mamy! Dlatego jeśli Pani, również odbudowując swoja barierę w jelitach złagodzi swoje alergie to karmiąc piersią będzie Pani przekazywała już lepsza florę maluszkowi. I jeśli się Pani zdecyduje na taka probiotykoterapie to najlepiej probiotykiem o wysokiej aktywności np. probiotyki joy day pijąc go minimum przez 4 do 6 miesięcy aby to miało wymierne efekty.
ODPOWIEDZ