Informacja o glutenie na produktach

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
artur1792
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr 11 wrz, 2019 08:50

Informacja o glutenie na produktach

Post autor: artur1792 »

Dzień dobry

W ostatnim czasie zdiagnozowano u mnie celiakie i muszę przejść na dietę bezglutenową. Jestem w tym nowy i mam problemy z kupowaniem niektórych produktów. Wiem, że prawo nakazuje producentom umieszczać informację na opakowaniu, że produkt zawiera lub może zawierać alergeny jak m.in. gluten. Po czytaniu etykiet mam teraz takie pytanie, czy producenci stosują się do umieszczania informacji o glutenie? np. chciałem ostatnio kupić mąkę ryżową (nieoznaczona przekreślonym kłosem, że jest to produkt bezglutenowy), po przeczytaniu wszystkich informacji na opakowaniu nic nie było napisane, że "produkt może zawierać gluten", a np. na mące innej firmy już taka informacja była. Teraz skoro nie jest to produkt oznaczony przekreślonym kłosem i nie ma informacji, że może zawierać gluten, to czy taka mąka będzie bezpieczna?

To samo dotyczy innych produktów. Czytałem skład jakichś gotowych pierogów z brokułami w Lidlu. Na opakowaniu brak przekreślonego kłosa, żadnej informacji, że mogą zawierać gluten, a w składzie produktu "mąka pszenna" ....
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Informacja o glutenie na produktach

Post autor: pleomorfa »

Witaj,

przede wszystkim zachęcam Cię do zapisania do Stowarzyszenia: https://celiakia.pl/stowarzyszenie/zapr ... nia-warto/
Na początku drogi informacje w materiałach są bardzo istotne.

To tak:
1. Jeżeli w produkcie występuje mąka pszenna lub inne składniki wskazujące, że surowce zawierają gluten (płatki owsiane, kasza jęczmienna itp.) - na opakowaniu nie musi być informacji, że zawiera gluten, bo jest to oczywiste ze względu na skład.
2. Nie kupujemy produktów mącznych nie oznaczonych jako bezglutenowe. Nawet jeżeli nie mają żadnej informacji o alergenach, bo to może wynikać z ignorancji i braku wiedzy producenta, a nie z tego, że faktycznie ich tam nie ma. Wiążący jest tylko napis "produkt bezglutenowy", ale i tak najlepiej wybierać produkty oznaczone licencjonowanym znakiem Przekreślonego Kłosa, bo wtedy wiemy, że produkt ten jest regularnie badany i że zakład jest pod kontrolą.
3. Jeżeli w produkcie tak jak w wymienionej mące ryżowej producent nie napisał nic o alergenach to świadczy wyłącznie o tym, że nie dodał do produktu surowców zawierających gluten, ale nie wyklucza to zanieczyszczeń (wystarczy, że ryż został zmielony w tym samym młynie, co zboże).

Co jakiś czas Stowarzyszenie bada produkty opisane jako bezglutenowe lub bez informacji o alergenach (jak wspomniana mąka ryżowa). Wyniki możesz poznać tutaj: https://celiakia.pl/kategoria/badania/
Prawo jest pod względem oznaczania produktów bezglutenowych nie do końca ścisłe - bo produkt musi mieć poniżej 20 mg glutenu na 1 kg produktu, ale w żaden sposób nie wymaga badania produktów. Podobnie brak regulacji względem informacji o możliwej zawartości śladowych ilości glutenu. Być może kiedyś się to zmieni, w tym momencie wygląda to tak.

Jeżeli masz możliwość zachęcam Cię w uczestnictwie w spotkaniach Stowarzyszenia. Na początek to jest ogrom sprawdzonej wiedzy i osobiście bardzo się cieszę, że tak szybko na nie trafiłam :). A z czasem jest coraz łatwiej.

Powodzenia!
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ