pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

aisikkka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr 09 lip, 2014 11:43

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: aisikkka »

Ja ostatnio dużo czytałam i szukałam w necie. I znalazłam takie fajne coś w sklepie zielarskim u mnie w Łomiankach. Nie wiem czy mogę linka tu zamieścić, ale nazywają się amarelki. To są takie ciasteczka z maki amarantusa z sezamem i miodem. bardzo je sobie chwalę na pożywne śniadanie raz na jakiś czas oczywiście :) Ten mój kochany sklep chyba tez sprzedaje przez internet..kurcze, ale się obkupie następnym razem :) Zaczynam być uzależniona od tych ciasteczek... haha
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: Leeloo »

Amarelki są fantastyczne. To jest prawdziwy zdrowy słodycz. Teraz wyszła też wersja z owocami.

Od niedawna można też kupić amarelki w formie batonika, super sprawa na przekąskę.
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: Nalewka »

Nowe (sprawdzone) placki na śniadanie!!!
- 1 słodki ziemniak (można użyć marchewki, dyni, ziemniaków, groszku, czy inne warzywo)
- 1/2 niedużego kalafiora (albo cały seler)
- jajko (opcjonalnie, można też wziąć łyżkę mączki ziemniaczanej albo mielone siemię lniane)
- mąka bg (dowolny mix, (ja dałam gryczaną z kaszy niepalonej, ale można użyć dowolnej mieszanki)
- maślanka / jogurt / woda mineralna gazowana
- łyżeczka od kawy - soda
- opcjonalnie świeże siekane zioła / suszone zioła / ziarenka (np. odrobinę czarnuszki)
olej do smażenia
łyżka do lodów

W misce rozgnieść widelcem jarzyny ugotowane na miękko (czasem zostają z poprzedniego posiłku). Można użyć miksera, ale lepsze są placki z wyczuwalnymi cząstkami warzyw. Dodać jajko (jeśli możemy, jeśli nie, to albo nic, albo siemię, czy skrobię), odrobinę maślanki (albo jogurtu, czy wody gazowanej) i tyle mąki, żeby powstało ciasto do nakładania łyżką na patelnię (raczej gęste, niż rzadkie). Można dodać zioła, bo dodają smaku i koloru. Można dodać też szczyptę kurkumy, wtedy placki uzyskają apetyczny złoty kolor.
Smażyć nieduże placuszki nakładane łyżką do lodów na niewielkiej ilości oleju (nie na suchej patelni) na rumiano z obu stron. Placki mają być chrupiące z wierzchu, w środku zaś miękkie. Można podać z sosem pomidorowym (wytrawne), albo powidłami (słodkie) :)
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: Leeloo »

ouuu Nalewko, podejmę wyzwanie :D
MadameEmma
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: sob 03 maja, 2014 13:38
Lokalizacja: 3miasto

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: MadameEmma »

Ryż z jajkiem, kasza gryczana z pieczarkami i fasolką szparagową, humus z papryką i innymi warzywami, sałatka z tuńczyka z fasolką, płatki kukurydziane z mlekiem sojowym, domowe muesli, omlet z powidłami, omlet na słono z pomidorami, kiełbaski na ciepło z sosem i warzywami...


Teraz pojawiły się płatki jaglane błyskawiczne - dla tych lubiących kaszę jaglaną. Jak chcesz, to mogę podać przepisy na moje pomysły.

Z podanych w artykule przepisów bardzo podoba mi się to: http://magazyn-kuchnia.pl/magazyn-kuchn ... m,,10.html
Musi być bardzo sycące.
Ostatnio zmieniony pt 03 paź, 2014 13:03 przez MadameEmma, łącznie zmieniany 1 raz.
Nietoleracja glutenu, na diecie od 4 lat. Na forum od 4 lat - poprzedni nick - Vata.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: Leeloo »

jak w temacie wątku, kilkanaście przepisików:

http://magazyn-kuchnia.pl/magazyn-kuchn ... html#TRCuk
Mummy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: sob 01 lis, 2014 12:43

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: Mummy »

Ja bardzo polecam naleśniki na wodzie i mące ryżowej(można też na mleku jak ktoś woli. Na wodzie daje się więcej jajek) lub azjatycką kuchnię czyli ryż, warzywa(podsmażane na patelni) i mięsko(też smażone). :)

Polecam też leczo. Przyjemnie się je zjada bo ma dużo warzyw a w tym składników odżywczych. Można zrobić dużo i jadać po trochu przez kilka dni. Jeśli chodzi o mięso to oprócz tego zwykłego można jeść też frankfuterki, takie kiełbaski tylko z samego mięsa robione i przypraw.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: Leeloo »

zaczerpnięte z:
http://jatugotuje.blogspot.com/2013/11/ ... tapic.html

opcja HARD - liście sałaty. Tylko raz do tej pory posłużyliśmy się liśćmi sałaty w zastępstwie pieczywa. Zrobiłam z nich wtedy "wrapy" z jajkiem, wędzoną rybą i czymś tam jeszcze (już nie pamiętam). O dziwo takie rozwiązanie okazało się naprawdę zjadliwe i całkiem sycące, choć to chyba raczej nie była zasługa sałaty, tylko pozostałych składników..

opcja HARD/MEDIUM - papier ryżowy. Cienkie i delikatne placki, które wystarczy namoczyć w wodzie i można w nie zawijać dowolne składniki. Używa się go to przyrządzania azjatyckich sajgonek i spring rolls'ów. Jest niemal pozbawiony smaku, ale nasz apetyt na zboże i skrobię może dać się nabrać na ten trik.

opcja MEDIUM - papryka. Kto nie próbował kanapek na papryce, ten nie wie co traci :) zagorzałych wielbicieli chleba i tradycjonalistów pewnie nie przekonam, ale osoby o otwartych kulinarnych horyzontach będą zadowolone. Z jednej papryki otrzymujemy 4 "kromki", do których możemy nałożyć pasty jajecznej, pasty rybnej, twarożku lub przykryć ją plasterkiem szynki i sera. Oprócz papryki w roli kanapki sprawdzi się również ogórek.

opcja MEDIUM/LIGHT - omlety. Fajna i ciekawa opcja. Bardzo prosta w przygotowaniu. Potrzebujemy tylko kilku jajek, soli, pieprzu i patelni, żeby stworzyć sobie coś pod szyneczkę lub żółty ser. Wystarczy dokładnie roztrzepać jajka z przyprawami i usmażyć na patelni z dwóch stron. Potem pokroić na mniejsze "kromki", trochę przestudzić i nośnik do kanapek gotowy. Żeby było bardziej chlebowo i puszyście to można oddzielić żółtka od białek, białka ubić na sztywno i wlać do nich żółtka wymieszane z przyprawami.

opcja LIGHT - wafle ryżowe. Ryż nie zawiera glutenu, więc popularne "styropiany" można jeść do woli. Są idealne do kanapek, ale przy okazji dość zdradliwe! Jeden taki wafelek to około 40 kcal, a często ten produkt traktowany jest jako przekąska i podjadany w ciągu dnia. Dlatego używajmy wafli ryżowych wyłącznie w zastępstwie kromki chleba.
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: sandyy »

No ladnie... jestem w wersji light.... :diabelek:

Medium/light ppdoba mi sie, no ale smazone odpada... :/

Na papryce no wayyy :P zdominowalaby caly smak


Moja inna propozycja:
Amarantus ekspandrowany z rozbeltanym jajkiem (lub zamiennikiem-tego tematu nie ogarniam...) formowac w kromki i piec :) jest pyszne!!
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: Leeloo »

przyjemny filmik- pomysły bez chleba g:)

https://www.facebook.com/video.php?v=93 ... 19&fref=nf
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: Leeloo »

śliczne, mega zdrowe, szybkie i w ogóle smacznego :D :

http://www.grochemogarnek.pl/2014/02/zd ... nie-omlet/
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: Leeloo »

Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: sandyy »

Aaaaa pysznie wyglada :bunny:

A moj opiekacz lezy jeszcze z glutenowych czasow nieuzywany (w zyyyyyyciu go nie doczyszcze ze 100% okruchow :diabelek: )
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: Leeloo »

kilka opcji zamiast chleba np. grzyby portobello, bakłażan, cukinia, i przepisy na paleo-pieczywka ze słodkich ziemniaków czy platanów:

http://wisemindhealthybody.com/ad1/9-am ... ich-ideas/
agatonek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: czw 16 paź, 2014 11:32

Re: pomysł na śniadanie bez chleba-szukam

Post autor: agatonek »

U mnie na śniadania pojawiają się czasem szejki, koktajle sama nie wiem jak je nazwać:)
Składniki:
1 pietruszka
pół pomarańczy
1 banan
1/4 awokado
garstka płatków jaglanych
garstka płatków sojowych
1/4 szklanki napoju sojowego o smaku czekoladowym
1/4 szklanki wody mineralnej
Miksuję wszystko blenderem i wypijam:)
Smaczne i dosyć "zapychające"
ODPOWIEDZ