Dieta bezresztkowa

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Dieta bezresztkowa

Post autor: Pajacynka »

Witajcie w Nowym Roku :) Życzę, aby 2016 był zdrowszy i spokojniejszy dla Was :)

Chciałabym prosić o wskazówki dotyczące diety bezresztkowej bezglutenowej. Za 2 tygodnie czeka mnie kolonoskopia, więc to głównie dlatego, ale może komuś innemu tez się przyda. Na forum jest tylko kilka postów o nutridrinkach, które można stosować w diecie bezresztkowej (trochę się ich boję, bo bolał mnie po nich żołądek, jak kiedyś próbowałam).
Trochę poczytałam, w necie są głównie wskazówki dla jedzących gluten, ale pewnie da się powymieniać produkty na "nasze" ;)
Co można:
- chudy twaróg
- jajka na miękko
- chude mięsa, wędliny, ryby
- makaron (ryżowy, kukurydziany?), ryż biały
Pytanie: jakie pieczywo można (czy "białe" bg, bez ziaren, jest ok?),
Jakie warzywa i owoce? (wiem, że nie surowe),
Czy kaszę jaglaną można?
Czy jakieś herbatniki, biszkopty można?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Dieta bezresztkowa

Post autor: pleomorfa »

Generalnie w diecie ubogoresztkowej chodzi o ograniczenie produktów o dużej zawartości błonnika, szczególnie nieprzyswajalnego.
Tym samym odrzuca się wszelkie pełnoziarniste produkty.

1. Pieczywo białe bg, bez dodatków powinno być okej. Najlepiej lekko czerstwe.
2. Warzywa mają być młode i soczyste (choć teraz może być z tym problem), gotowane, rozdrabniane lub przetarte i zaleca się: marchew, dynię, kabaczki, pietruszkę, patisony, seler, pomidory bez skórki oraz pod postacią surowych soków, ziemniaki pieczone lub gotowane. Owoce dojrzałe, soczyste: jagodowe, cytrusowe, dzikiej róży, brzoskwinie, morele, banany, jabłka pieczone, gotowane (morele, brzoskwinie pod postacią przecierów bądź soków)
3. Kaszę jaglaną lepiej unikać. Z kaszek to najlepiej te dla dzieci, ryżowa, kleik ;).
4. Herbatniki i biszkopty można, jeżeli są z oczyszczonej mąki, niezbyt tłuste i o małej zawartości błonnika.

Makarony jak najbardziej ubogie w błonnik, więc makaron ryżowy z białego ryżu będzie odpowiedni.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Dieta bezresztkowa

Post autor: Pajacynka »

Zaopatrzyłam się w kaszkę bananową i chleb Pan Blanco Schaera. A biszkopty to chyba sama zrobię. Dzięki wielkie za odpowiedź :)
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Dieta bezresztkowa

Post autor: Pajacynka »

A czy soki jabłkowe, takie dla dzieci, można?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Dieta bezresztkowa

Post autor: pleomorfa »

Jak najbardziej.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Dieta bezresztkowa

Post autor: Pajacynka »

Dziękuję :) Jeszcze jedno pytanie mi się nasuwa - jak to jest z dżemami, takimi bez pestek rzecz jasna?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Dieta bezresztkowa

Post autor: pleomorfa »

Można jeść, aczkolwiek ograniczyłabym się do tych z dozwolonych owoców.
Jeszcze tydzień został, co? :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Dieta bezresztkowa

Post autor: Pajacynka »

No to przyniosę z piwnicy domowy mus jabłkowy :) Jestem fanką kanapek z twarogiem i dżemem, stąd moje pytanie :) Tydzień został, już stosuję dietę. I oczywiście zaparcia mi się nasilają, skoro nie można błonnika :( Jutro zrobię bg biszkopty, będzie osłoda ;) Boję się, że w trakcie przygotowań zasłabnę, jak przy ostatniej jelitówce :/
Jak mam badanie wyznaczone na 19:30, to dnia poprzedzającego jem tylko śniadanie, a potem piję i około 16tej zaczynam akcję z Citrafleet, dobrze myślę?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Dieta bezresztkowa

Post autor: pleomorfa »

Hmm... to postaraj się dużo pić, powinno coś ruszyć. Dużo jedz i powinno być ok.
Co do samych przygotowań przed badaniem bezpośrednio nie pomogę, bo nigdy nie miałam.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
gronkowiec
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: pn 06 mar, 2006 21:20
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Dieta bezresztkowa

Post autor: gronkowiec »

Każdy ma inaczej, bo zależy od tego czy robią Ci z kontrastem czy nie. Nam lekarz dał całą rozpiskę a i tak ze szpitala zadzwonili 2 doby wcześniej żeby się przypomnieć i dać instrukcje. To właśnie bardziej mi się tutaj podoba, podejście do pacjenta :) Mój mąż miał bez kontrastu.
Nam dobę przed (to dobrze pamiętam) nie pozwolili pić nic mętnego, tylko przezroczyste płyny, ale sprite tak, rosół klarowny, sok jabłkowy klarowny, żeby nie była to sama woda, ale coś odżywczego (rosół, tzn bulion i z cukrem - spite i sok jabłkowy, żeby nie paść) ale jak masz możliwość to dopytaj lekarza lub pielęgniarki, tam gdzie będą wykonywać Ci zabieg.
No i z leków żadnych, które rozrzedzają krew.
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Dieta bezresztkowa

Post autor: Pajacynka »

Dziękuję Wam bardzo za wskazówki. Właśnie popijam bulion drobiowy i o 16 zaczynam. Poproszę o trzymanie kciuków ;)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Dieta bezresztkowa

Post autor: pleomorfa »

Trzymam mocno. Dasz radę ! :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Dieta bezresztkowa

Post autor: Leeloo »

:drunk:
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Dieta bezresztkowa

Post autor: Pajacynka »

Haha, Leeloo, dobre :564: Dzięki pleomorfa :)
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Dieta bezresztkowa

Post autor: Anula80 »

Będzie dobrze, kciuki są :gitara:
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
ODPOWIEDZ