Dwa miesiące na diecie

Na pytania dotyczące żywienia i diety bezglutenowej odpowiada Maja Łowińska, dietetyk

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
k4mila
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 12 maja, 2016 14:55
Lokalizacja: Grudziądz, Kujawsko-pomorskie

Dwa miesiące na diecie

Post autor: k4mila »

Witajcie, Mam 32 lata, na diecie bezglutenowej jestem już prawie dwa miesiące. Diagnoza na podstawie wyników: biopsja - zanik kosmków wg Marsha typ 3c, przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej IgA > 200 RU/ml. Przed diagnozą to co najbardziej mi doskwierało to strasznie uciążliwe wzdęcia. Po wstaniu rano brzuch jest dość mały, jest to przyjemne uczucie lekkości. Jednak po każdym kolejnym posiłku robi się coraz ciężej, a na wieczór wyglądam jakbym była w 6 miesiącu ciąży :( Dodam, że ogólnie jestem drobniutką osobą - mam 160 cm wzrostu i ważę 50 kg ;) Myślałam, że po przejściu na dietę to się jakoś bardzo szybko zmieni, ale właściwie nie widzę nadal jakiejś wielkiej poprawy. Staram się jeść lekkostrawnie, wyeliminowałam mleko krowie w czystej formie - jadam tylko jogurty naturalne i ser żółty (nie dużo, nie codziennie, ale mam wrażenie, że akurat ser nic nie pogarsza). Nie przyjmuję żadnych leków, probiotyków ani suplementów, bo mój gastrolog powiedział, że to wszystko samo się unormuje tylko mam uzbroić się w cierpliwość. Powiedzcie, z jakiego powodu nadal mam wzdęcia? Dlatego, że mam tak bardzo zniszczoną śluzówkę i musi minąć czas zanim to wszystko wróci do normy? Dlatego, że mam całkowity zanik kosmków, więc upośledzone jest wchłanianie - i stąd wzdęcia? Czy dlatego, że jem nadal rzeczy, których może nie powinnam i one szkodzą najbardziej? Czyli np mleko krowie, które jest jakby nie patrzeć w składzie wielu produktów w mniejszej lub większej ilości... Chciałabym to jakoś wszystko zrozumieć, logicznie sobie wytłumaczyć.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam serdecznie, Kamila
"When nothing is sure, everything is possible." Margaret Drabble
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Dwa miesiące na diecie

Post autor: Leeloo »

masz poważny zanik kosmków, a z tym wiążę się utrata enzymu- laktazy, produkowanej na samym ich szczycie. powoduje to niemożność trawienia laktozy- cukru mlecznego znajdującego się w każdym mleku pochodzenia zwierzęcego. jest to tak zwana wtórna nietolerancja laktozy. objawem są m.in wzdęcia.
wszystko w tym temacie znajdziesz na stronie 30 tutaj:
http://www.celiakia.pl/wp-content/uploa ... -wer-4.pdf

na początku wyeliminowałabym w 100% laktozę, jeśli to nie pomoże- całkowicie mleko zwierzęce i jego przetwory. odbudowa kosmków zajmuje, u każdego jest to sprawą indywidualną, ale z czasem na pewno będzie lepiej. a jeśli wzdęcia nie przejdą, to trzeba drążyć dalej- alergie, nietolerancje pokarmowe, zła dieta (bogata w produkty naturalnie powodujące wzdęcia), SIBO itp.
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dwa miesiące na diecie

Post autor: Anja »

W pełni popieram. Jestem ponad 2 lata na diecie. Od jakiegoś czasu podjadam tylko biały ser, ale bio. Reszta zdecydowanie odpada.
ODPOWIEDZ