List do Episkopatu Polski w sprawie komunii św. bg

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 7624
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

List do Episkopatu Polski w sprawie komunii św. bg

Post autor: Leeloo »

Minęło już jedenaście lat od wydania zgody Konferencji Episkopatu Polski na udzielanie komunii św. osobom z celiakią pod postacią komunikantów niskoglutenowych ( https://celiakia.pl/komunia-oplatek/ ). Udało się to dzięki staraniom Stowarzyszenia. W wielu parafiach takie komunikanty są dostępne, bądź można je samodzielnie dostarczyć do kościelnej zakrystii. Wielu księży słyszało o takiej formie komunii św. dla osób na diecie bezglutenowej. Nadal jednak są miejsca, w których przyjęcie komunii św. pod postacią specjalnych komunikantów jest niemożliwe.

Dlatego reagując na kolejne zgłoszenie takiego przypadku, skierowaliśmy w ostatnich dniach list do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Zwróciliśmy się do Arcybiskupa o skierowanie prośby do biskupów, aby przypomnieli kapłanom o wszystkich przepisach regulujących kwestię przyjmowania przez osoby z celiakią komunii św. pod postacią niskoglutenowych komunikantów.

Mamy świadomość, że odmowy konsekracji komunikantów przez niektórych księży wynikają z niewiedzy lub mylnej interpretacji listu okólnego Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej z 2017 r. Pamiętamy tytuły medialne informujące, że „Watykan nie zgadza się na komunię bezglutenową”, co jest niezgodne z prawdą. W tamtym czasie opublikowaliśmy na naszej stronie sprostowanie na ten temat: https://celiakia.pl/komunikat-watykanu- ... rzyszenia/

Kolejną kwestią ujętą w naszym liście do Przewodniczącego KEP jest prośba o usunięcie akapitu z Uchwały (nr 25/370/2015) Konferencji Episkopatu Polski w sprawie przyjęcia dokumentów dotyczących materii Eucharystii warunkującego udzielanie komunii św. niskoglutenowej od uprzedniej zgody ordynariusza, wydanej po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego.

W naszej ocenie jest to martwy zapis. Część osób z różnych względów nie ma takich zaświadczeń, mimo że są na diecie bezglutenowej z powodów zdrowotnych, czasem innych niż celiakia.

Mamy nadzieję, że nasze prośby zostaną pozytywnie rozpatrzone, będziemy o tym informować.

Przypominamy, że niskoglutenowe komunikanty ze znakiem towarowym Przekreślony Kłos są dostępne w sprzedaży firmy Christ m.in. w sklepie internetowym ( https://christ.pl ) oraz w sklepie stacjonarnym producenta.

Przypominamy także, że nazwa „niskoglutenowe” została zachowana ze względu na zapisy prawa kanonicznego. Jeśli chodzi o zawartość glutenu, komunikanty te są bezglutenowe i spełniają wszelkie normy prawne pod tym względem.

Na naszej stronie prowadzimy spis parafii, w których możliwe jest przyjęcie komunii św. pod postacią niskoglutenowych komunikantów. Są to parafie, które zostały nam zgłoszone przez osoby na diecie bezglutenowej. Spis parafii znajdziesz tutaj:
https://celiakia.pl/parafie-przyjazne-o ... glutenowe/

Przeczytaj całą treść listu do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

List do Episkopatu Polski w sprawie komunii św. dla osób na diecie bezglutenowej:
https://celiakia.pl/wp-content/uploads/2020/07/list.pdf
Jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna.

Obrazek
ODPOWIEDZ