Trudne emocje dziecka na diecie – jak mu pomóc?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 7709
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Trudne emocje dziecka na diecie – jak mu pomóc?

Post autor: Leeloo »

Skupieni na codziennym przestrzeganiu diety bezglutenowej czasem zapominamy zastanowić się nad tym, czy nasze dziecko radzi sobie emocjonalnie z dietą. Czy czuje się inne lub odrzucone poprzez swoje ograniczenia żywieniowe? Jak reaguje na uwagi otoczenia? Może wymaga wsparcia?

Każdy rodzic, który dowiaduje się o chorobie przewlekłej dziecka, przeżywa szereg silnych emocji z tym związanych. Zmiana stylu życia związana z celiakią nie zawsze jest łatwa dla dziecka i może jej towarzyszyć wiele problemów natury psychologicznej. Nie tylko z samoakceptacją, ale także z radzeniem sobie w różnego rodzaju sytuacjach związanych z życiem na diecie, uwagami otoczenia na temat choroby czy glutenu, poczuciem inności czy odrzucenia.

Dlatego staraj się wspierać dziecko w budowaniu kompetencji społecznych, zwiększaniu jego samodzielności i poczucia własnej wartości. To nie tylko pomoże mu lepiej radzić sobie z obciążeniami, które niesie stosowanie diety. Ale też zdejmie z niego poczucie winy i nadmiernej odpowiedzialności za to, jak się czuje i jak radzi sobie (lub nie radzi) w różnych sytuacjach.

Co możesz robić?

Pełny tekst:
https://celiakia.pl/trudne-emocje-dziec ... -mu-pomoc/
Jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna.

Obrazek
ODPOWIEDZ