Pomoc w rozszyfrowaniu wyników

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
daris
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 22 lut, 2016 19:15

Pomoc w rozszyfrowaniu wyników

Post autor: daris »

Witam,

od 2 lat mam problemy z brzuchem, ból, wzdęcia. Leczyłem się u gastrologa - podejrzewał problemy z żołądkiem.
Ostatnio samemu zrobiłem gastroskopie i usg - wszystko ok.

Zrobiłem tez badanie na gluten ( transglutaminaza tkankowa )i podaję wyniki :
- anty-tGT IgA 145,63 ( wynik dodatki z tego co wywnioskowałem )
- anty-tGT IgG 0,11 ( wynik ujemny )

Co to znaczy ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w rozszyfrowaniu wyników

Post autor: pleomorfa »

Jeżeli podczas gastroskopii nie pobrano wycinków to w diagnostyce celiakii nie ma żadnego znaczenia, bo tutaj ważna jest biopsja dwunastnicy.

Według wyniku przeciwciał coś się dzieje, co oznacza celiakię. Kwestia jest tylko czy zdążyło uszkodzić jelita, czy nie.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
daris
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 22 lut, 2016 19:15

Re: Pomoc w rozszyfrowaniu wyników

Post autor: daris »

Co robić? lekarz ogólny to wiem, jutro się zapisze. ale czy mam juz przejść na dietę bezglutenową?

Obecnie mam wzdęcia, które nawracają po jakimś czasie.

Czy mam robić kolonoskopię ? Bo na to badanie dostałem skierowanie. Na gluten sam sobie zrobiłem.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w rozszyfrowaniu wyników

Post autor: pleomorfa »

Kolonoskopia nie wprowadzi nic nowego w kwestii celiakii, bo bada nie to jelito...prędzej powtórzyć gastroskopię, ale tym razem z biopsją dwunastnicy. Pokaże to stan jelita. A potem na dietę.

Dobrze zrobiłeś, robiąc sobie te badania.

Można odstąpić od biopsji jeżeli: przekroczono 10x górną normę przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA, stwierdzono obecność przeciwciał przeciw endomysium mięśni gładkich oraz jest pozytywny wynik badania genetycznego.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
daris
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 22 lut, 2016 19:15

Re: Pomoc w rozszyfrowaniu wyników

Post autor: daris »

Mój problem zaczął się 2 lata temu, przewlekłe biegunki, temperatura brzucha , bóle brzucha. Gastrolog stwierdził problem z żołądkiem - brałem tabletki. Ogólnie stan się poprawił bardzo ale stale pozostają wzdęcia i lekki ból brzucha. Które znikają i powracają bez większego powodu. Wykluczyłem z diety wszystko ostre, gazowane oraz alkohole.

Mam średni humor. Zrobię herbatę, bo wyczytałem że bezglutenowa i zabieram się do lektury co można jeść a co nie.

Pewnie dziś zjadłem ostatniego bigmaca :( Może i dobrze, będę trochę zdrowiej się odżywiał.

Zapisze się do ogólnego, zrobię jeszcze te dodatkowe badania żeby wszystko potwierdzić.


Jeszcze jedno pytanie, na godzinę przed pobraniem krwii zjadłem mały jogurt. Wyszedł wysoki cukier, czy mogło mieć też wpływ na ten wynik ? Wiem, że to był błąd.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w rozszyfrowaniu wyników

Post autor: pleomorfa »

Na pewno miał wpływ. Co jak co, ale cukier jest akurat dosyć wyczulony na nie bycie na czczo.

Zależy jaka herbata :p
Ale rozumiem, że sprawdziłeś.

Dobry pomysł z dobadaniem się. Natomiast nie możesz być na diecie przed zakończeniem diagnostyki, bo to może przekłamać wyniki.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
daris
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 22 lut, 2016 19:15

Re: Pomoc w rozszyfrowaniu wyników

Post autor: daris »

Czarna Lipton :) Nic nie jest napisane o glutenie. Jest aromatyzowana.

Czy mój jogurt mógł mieć wpływ na wynik transglutaminazy tkankowej ? Bo na cukier to wiem, że miał.

Czyli na razie nie przesadzać dieta ?Ok. Ograniczę tylko fastfoody do zera. Tym cukrem się nie przejmuje, robiłem rok temu badania i było ok. Teraz też wszystko ok z krwi prócz nieszczęsnego cukru. Ja mało jem słodkich rzeczy, słodyczy bardzo mało. Nie wiem co mi strzeliło zjeść z rana jogurt...

Muszę być pewny, zrobię badania. Jak wyjdzie, że mam celiakię - nic złego się dzieje. Zmienię dietę. Napije się trochę wódki i będzie dobrze :)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w rozszyfrowaniu wyników

Post autor: pleomorfa »

Lipton jest ok :).

Dopóki nie masz zrobionych badań to nie przechodź na dietę. Choć mając przeciwciała i to jeszcze transglutaminazę, w takim mianie, to chyba tylko błąd laboratorium mógłby zmienić diagnozę.

Otóż to, będzie dobrze.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
daris
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 22 lut, 2016 19:15

Re: Pomoc w rozszyfrowaniu wyników

Post autor: daris »

Muszę sobie porozmawiać z kimś kto ma już tą przypadłość. Żonę wyszkolić. Masa roboty :)
joannakan
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 03 mar, 2016 09:45

Re: Pomoc w rozszyfrowaniu wyników

Post autor: joannakan »

Witam wszystkich. Podobnie jak daris od dłuższego czasu mam problemy z żołądkiem, bóle brzucha i ciągłe biegunki. Wygląda na to, że to celiakia. Jakie badania zalecacie na początek? Czy celiakia jest uleczalna? Znalazłam dopiero to forum i będę się zagłębiać, ale tyle jest tego, że nie wiem od czego zacząć.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w rozszyfrowaniu wyników

Post autor: pleomorfa »

Joanna celiakie jest nieuleczalna. Mogłabyś założyć swój wątek, wtedy się Tobą zajmiemy :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
daris
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 22 lut, 2016 19:15

Re: Pomoc w rozszyfrowaniu wyników

Post autor: daris »

Teraz już witam w klubie na 100% :) Od dziś dieta. Jest ok. Jedzenie bezglutenowe mi smakuje. Kawę pić mogę. Czytam sobie o jedzeniu.
W sklepie kupiłem wszystkie zamienne produkty.

Po jakim czasie diety następuje poprawa, zmniejszają się np. wzdęcia ?

Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w rozszyfrowaniu wyników

Post autor: pleomorfa »

No to witaj na pokładzie :564:

To zależy od organizmu, ale pierwsze efekty powinno być widać po kilku dniach - tygodniu. :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8137
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Pomoc w rozszyfrowaniu wyników

Post autor: Leeloo »

daris, smacznego i na zdrowie g:D
daris
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 22 lut, 2016 19:15

Re: Pomoc w rozszyfrowaniu wyników

Post autor: daris »

W sumie moje objawy są chyba łagodne. Lekki ból brzucha i raz na jakiś czas mocne wzdęcia. Przyzwyczaiłem się. Ostatnio nawet objawy całkiem ustały i postanowiłem wypić pierwsze piwo po dwóch latach. To nie był dobry pomysł. Następnego dnia większy ból i wzdęcia ( oczywiście było to przed wynikami biopsji z gastroskopii ).

Mam jedno pytanie. Rozumiem, że mogę pić soki 100% w kartonikach, są bezpieczne ?

Parówki bezglutenowe dziś na śniadanie wcinałem. Jedne z lepszych jakie jadłem. Chleba mam 3 rodzaje. Jeden bardzo dobry. Reszta jakaś sucha.

Kupiłem też bezglutenowe chipsy z żabki.

Zrobiłem jeszcze dziś badanie endonezjum iga. Nie wiem co to jest. Gastrolog mi zleciła.
Leeloo pisze:daris, smacznego i na zdrowie g:D
Dziękuję, Pozdrawiam
ODPOWIEDZ