Zaparcia

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Anusia0711
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 25 cze, 2007 18:41
Lokalizacja: Tarnowskie Gory

Zaparcia

Post autor: Anusia0711 »

Mam 52 lata i od 2 miesiecy choruje na celiake ,mam problem poniewaz mam zaparcia,probowalam roznych ziol i srodkow farmakologicznych,niestety nic mi nie pomaga ,moze ktos zna jakis skuteczny srodek lub sposob.Z gory b.dziekuje
jomate
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 129
Rejestracja: ndz 26 wrz, 2004 22:27
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: jomate »

Nie wiem jak zrozumieć twoją wypowiedź. od 2 miesięcy jesteś na diecie bezglutenowej? Moja córak nie będąc na diecie też cierpiała na straszliwe zaparcia ( wypróżnienia nawet co 2 tyg) Wszystko unormowało sie po zastosowaniu bardzo ścisłej diety bezglutenowej i bezmlecznej. Wypróżnienia unormowały sie po ok 6 mies stosowania diety całkowicie do "ładu" doszły po 1 roku od zastosowania diety. ! objawem jak córka podje coś z glutenem to jest właśnie spowolnienie w brzuchu, najpierw ja " zatyka" a po kilku diach czyści .

Powodzenia , moze dieta jest jeszcze za któtko,żeby sie jelita "naprawiły" ?
Może spróbuj probiotyki np colon C ( błonnik plus probiotyk)??
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Trochę mało danych podajesz, @Anusia0711. Zakładam więc:
* Po pierwsze - zostałaś zdiagnozowana 2 miesiące temu. Celiakię tak naprawdę masz od dawna, nie od 2 miesięcy.
* Po drugie - Twoja diagnoza została oparta na dokładnych badaniach. Czy wykonano m.in. pasaż przewodu pokarmowego lub inne badanie obrazujące, które wykazało brak przyczyn organicznych mogących powodować zaparcia?
Zanim sięgniesz po tak drastyczne środki jak zioła czy inne środki przeczyszczające, które nigdy nie są obojętne dla organizmu i tak naprawdę na dłuższą metę mogą spowodować więcej szkód niż korzyści, najpierw przeanalizuj swoją dietę. Jeśli jest oparta na produktach niskobłonnikowych, w dodatku z przewagą ryżu, to właśnie może być powód. A więc po pierwsze - więcej błonnika, zapomnij o ryżu, zamień go np. na kaszę jaglaną lub gryczaną. Po drugie - duuuużo płynów, minimum to 2 litry wody dziennie (nie licząc innych płynów typu kawa, herbata). Dodatkową porcję błonnika możesz przyjmować w formie np. Colonu C, tak jak radzi jomate. Zawsze trzeba pamiętać o tym, aby błonnik równoważyć dużą ilością płynów. Z mojego doświadczenia wynika, że większość problemów z zaparciami jest spowodowanych błędami dietetycznymi. Być może potrzeba też więcej czasu, aby jelita doszły do siebie. Być może jest tam jakiś obrzęk, spowodowany wygaszającym się stanem zapalnym. Przejście na dietę bezglutenową niestety nie uleczy Cię od razu, trzeba na to dużo czasu, czasem kilka miesięcy, czasem rok i dłużej. A co na to wszystko lekarz? Skoro zostałaś zdiagnozowana, to masz jakiegoś dobrego lekarza?
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Anusia0711 a co z owocami? jesz je? zwłaszcza śliwki i kiwi. Ostatnio koleżanka mi powiedziała o pewnym sposobie na zaparcia - zaznaczam jednak, że tego jak na razie nie stosowałam: wieczorem kilka suszonych śliwek zalać w szklance przegotowaną chłodną wodą. Zostawić to na noc i rano wypić. Rano znowu zrobić tak samo i wypić to wieczorem. Powtarzać przez kilka dni. Śliwki oczywiście zjeść.
Celiak
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: czw 29 mar, 2007 12:29
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Celiak »

Witam.
Mój synalek został zdiagnozowany jakieś 10 miesięcy temu (celiakia ). Stosuję bardzo rygorystyczną dietę bezglutenową, takie wskazania otrzymałam po wyjściu ze szpitala. Wczytuje się w informację umieszczone na forum, zmieniłam sposób sporządzania posiłków ( super, że jesteście tak blisko ). Mam jednak problem z zaparciami u dziecka (w listopadzie skończy 2 lata ). W wyniku obserwacji i może przeczulenia na tym punkcie za każdym razem jak są zaparcia (przed diagnozą syn potrafił nie załatwiać się nawet przez okres 5 dni, teraz wypróźnia się codziennie, co dwa dni ale nie odbywa się to jak u zdrowego człowieka) wyczuwam również nieprzyjemny zapach z ust syna. Nie wiem co mogłabym zrobić aby sprawa była jasna. Bardzo proszę o informację.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Moja Kasia przed diagnozą (miała wtedy 2 latka) też miała takie kilkudniowe zaparcia. Ratowaliśmy się czerwonym barszczem, burakami, oliwą dolewaną do zupy oraz wszelkimi domowymi sposobami - aby uniknąć czopków. Niestety, co do zapachu z ust nic nie mogę potwierdzić... Nie zauważyłem wtedy nic takiego, ale też nie mogę powiedzieć, że nic takiego nie miało miejsca.
Celiak
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: czw 29 mar, 2007 12:29
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Celiak »

Dziękuje za powyższą poradę.
Niestety problem nie rozwiązałam :( .
Mimo tego, że stosuję dietę, korzystam z Waszych rad to nadal mój synek nie wypróżnia się jak należy (do 6 razy dziennie, w maleńkich ilościach przy sporym wysiłku). Do tego doszły problemy ze skórą ( pergaminowa)
Poradźcie mi proszę, czy powinnam zgłosić się ponownie do lekarza?
Czy sądzicie, że będzie się to wiązało z kolejnymi badaniami?
Czy takie obiawy magą świadczyć o tym, że dieta bezglutenowa to za mało?
Ostatnio zmieniony pn 10 gru, 2007 17:16 przez Celiak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dmx
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: wt 14 wrz, 2004 13:15

Post autor: dmx »

Mnie trochę pomaga liść senesu - Sennae Fix. Właściwie... pomaga tylko wtedy gdy go stosuję :D
katarzynak81
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: wt 15 maja, 2007 13:54
Lokalizacja: sosnowiec

Post autor: katarzynak81 »

Perystaltykę jelit poprawia także len mielony dostępny w każdej aptece. Smakuje trochę jak mielone orzechy ( na sucho )
ruda52
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 274
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 10:48
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: ruda52 »

Mnie w tej chwili pomaga Colon C omawiany już na forum. Oczywiście mielony len-1/2 łyżeczki od herbaty popita wodą-rano i wieczorem :)
Demon
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 90
Rejestracja: śr 29 lip, 2009 23:31
Lokalizacja: Łodż

Post autor: Demon »

Ja miedzy biegunkami cierpię na okropne zaparcia. Ostatnie trwało trzy tygodnie! Nawet Colon C nie pomagał. Musiałam posypywać kanapki siemieniem lnianym, a na noc jeść ze dwa surowe jabłka. I dopiero mnie jakoś ruszyło... Ale mam inne pytanie. Czy często po takiej akcji (jak już uda wam się wypróżnić) macie na papierze odrobinkę krwi? Nigdy tak nie miałam, a właśnie dziś mi się zdarzyło ;( (Badania na krew utajoną miałam kilka miesięcy temu i wyszły ujemne).

Drugie pytanie: czy po zaparciach, kiedy w końcu uda się wam odwiedzić toaletę - potem boli was brzuch? Mnie często:( Szczególnie z prawej strony...
sylviiia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw 05 mar, 2009 19:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: sylviiia »

Tez mam czesto zaparcia - jedynym skutecznym "lekarstwem" jest kawa;) Najlepiej z mlekiem, ale mocna bez tez pomaga;). Co do krwi, nie mam tego problemu, choc bóle brzucha sie zdarzaja.
celiakia&Crohn

Sylviiia
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Zaparcia mogą być spowodowane przez: nieprawidłowe żywienie (o tym już wspomniano), małą aktywność fizyczną, obciążenia psychiczne itp.
Jednak przewlekłe (długotrwałe) zaparcia mogą powodować wiele dalszych zaburzeń przewodu pokarmowego. No, jak powszechnie wiadomo, sprzyjają też powiększeniu guzków krwawniczych (hemoroidów), tworzeniu się szczeliny odbytu.

Anusia0711, Celiak, Demon, spytajcie się w aptece farmaceuty, co by Wam polecił skutecznego na zaparcia.

Wydaje mi się, że: przy konsultacji lekarskiej, powinny być zlecone badania: USG, Rtg, endoskopowe i analizy laboratoryjnej w tym kierunku.
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Demon, z tego co wyczytałam jesteś na początku diety i jeśli masz celiakię, to tego typu objawy są zrozumiałe. Mi przed diagnozą notorycznie bolało w prawym boku, podejrzewano wyrostek, nerwobóle itp., po przejściu na dietę po jakimś czasie ból minął. Także głowa do góry ;)
Obrazek
Demon
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 90
Rejestracja: śr 29 lip, 2009 23:31
Lokalizacja: Łodż

Post autor: Demon »

Och, dziękuję za słowa wsparcia :D Bo już się bałam:( Nawet teraz na wieczór podjadłam chlebka ryżowego z Nutellą, masłem orzechowym i dżemem jagodowym i już mnie coś "gniecie" :( Ale będę z tym walczyć :P
ODPOWIEDZ