badania z krwi - przeciw endomysium i gliadynie IgA i IgG

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

iskra84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 30 wrz, 2007 09:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: iskra84 »

jeszcze nie miałam, w lutym idę dopiero do gastrolga z tymi wynikami i pewnie wtedy mnie skieruje na gastroskopię, to są dopiero pierwsze badania bo ostatnio po raz pierwszy rozmawiałam z gastrologiem własnie na temat celiakii -
sugestia wyszła pierwotnie od arelgologa
wszystko idzie bardzo wolno bo w ramach nsz ale nie stać mnie na razie na inną formę leczenia

staram się trzymać diety

jednak ten jeden wynik dodatni powinien skłonić lekarza do dalszego mnie badania, prawda? to może być nadwrażliwość na gluten?
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

iskra84 pisze:w lutym idę dopiero do gastrolga z tymi wynikami i pewnie wtedy mnie skieruje na gastroskopię
iskra84 pisze:staram się trzymać diety
Wygląda na to, że na tę gastro, to pójdziesz za około trzy miesiące, więc chyba przede wszystkim jednak nie powinnaś byc na diecie, bo nawet jak wyjdzie Ci zanik dajmy na to drugiego stopnie zamiast czwartego, to wynik może być po prostu fałszywy.
Evelinecka

Post autor: Evelinecka »

Zgadzam Sie z Toba Asiar .Ja mialam gastroskopie przyspieszona..i musze czekac 2tyg na wyniiki...i tez boje sie przejsc na Dg.Jesli tak zle sie czujesz iskra84 to jedz duzo warzyw i owocow...napewno Ci nie zaszkodza...Jedz rzeczy lekko strawne np..hm..zamiast chleba-buleczki...(i podobnie jak opisalas w I poscie tylko Bg) Jesli chcesz i masz pieniadze..to zrob gastrposkopie na wlasna reke...albo przynajmniej sprobuj przyspieszyc termin spotkania z Lekarzem! Trzymam kciuki. :mikolaj: :mikolaj:
iskra84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 30 wrz, 2007 09:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: iskra84 »

mam dość istotne pytanie, czy dodatni wynik moich badań to świadectwo że nie mam zanik kosmyków jelitowych
czy też
że mam przeciwciała przeciw glutenowi?

czy też dopiero biopsia może wykryć te braki kosmyków?
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Faktycznie dopiero zbadanie wycinka pobranego z dwunastnicy pokaże w jakim stanie są nasze kosmki.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
iskra84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 30 wrz, 2007 09:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: iskra84 »

czyli badanie na przeciwciała nie dotyczy kosmyków?
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Nie. Przeciwciała bada się w krwi pacjenta, i nie ma to nic wspólnego z kosmkami. Musisz mieć zrobioną gastroskopię podczas której lekarz pobiera tzw biopaty z dwunastnicy do oceny stanu kosmków
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
iskra84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 30 wrz, 2007 09:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: iskra84 »

dzięki, to mi dużo pomogło w zrozumieniu różnicy!
ODPOWIEDZ